Kā izcept pīli, lai cepetis izdotos garšīgs, gaļa būtu mīksta? Kad cepu, gaļa sanāca sausa, sīksta. Jautā Elīza Rīgā.
Tas nav nekas sarežģīts, tikai jāievēro temperatūra, kurā pīle jācep, un cepšanas laiks. Protams, ir vēl citi priekšnosacījumi, zinat teikt restorāna Vairāk saules šefpavārs Tomass Godiņš.
Ar pildījumu garšīgāk
Viens no priekšnosacījumiem, lai cepetis izdotos sulīgs un mīksts, – jāpērk svaiga pīle tirgū, nevis sasaldēta.
“Protams, tas ir dārgāk, taču šādu cepeti jau negatavo katru dienu,” uzsver šefpavārs. “Saldēta gaļa, sevišķi putna gaļa, ir zaudējusi ļoti daudz šķidruma, tāpēc cepetis var sanākt sauss, it īpaši, ja to gatavo pārāk augstā temperatūrā un cep pārāk ilgi. Lai būtu droši, ka putns netiks pārcepts, tajā iesprauž termometru. Vistas gaļa būs gatava, kad termometrs rādīs 75, bet pīlei šī temperatūra ir 65 grādi.”
Turpinājumā Tomass Godiņš dalās ar pīles cepeša recepti. Vispirms putnu ierīvē ar sāli un pipariem no iekšpuses un ārpuses un ļauj kādu laiku iemarinēties. Tikmēr sagatavo pildījumu.
“Pīle parasti ir 2–2,4 kilogramus smaga. Pildījumam ņemu 1 burkānu, 1 ābolu (vislabāk antonovku), 1 šalotes sīpolu, 3–4 ķiploka daiviņas, 1 ēdamkaroti medus, svaigi spiestu apelsīna sulu (pietiks ar 1 apelsīnu) un sarīvētu apelsīna mizu (no puses citrusaugļa), kā arī rozmarīna zariņu. Burkānu nomizo, ābolu nemizo, izņem sēklotni, sīpolu un ķiploka daiviņas notīra, visu sagriež aptuveni centimetru lielos gabalos. Tad bļodā sajauc pildījuma sastāvdaļas, liek pīles vēderā un to saprauž ar koka irbulīti, lai labums neiztek. Pildījums cepetim piešķirs gan aromātu, gan padarīs to sulīgāku.”
Cep ilgi un zemā temperatūrā
Pildīto pīli liek cepamtraukā ar vēderu uz augšu, spārnus un kājas aptin ar foliju, lai par ātru neizcepas un neapdeg. Ievieto cepeškrāsnī un cep 130–140 oC divas stundas.
“Taukvielas nav nepieciešamas, jo pīle ir trekna – cepoties no tās iztecēs tauki,” skaidro šefpavārs.
Ja pīle strauji apbrūninās, jāsamazina cepšanas temperatūra – līdz 120 grādiem.
To, vai pīle izcepusies, var viegli pārbaudīt – saspiež putna kāju. “Ja saspiežot tajā veidojas iedobīte, cepetis ir gatavs – ja kāja ir izcepusies, izcepusies būs visa pīle,” norāda šefpavārs Tomass Godiņš.
Lai putna cepetim būtu garšīga un kraukšķīga ādiņa, rīkojas šādi.
Sajauc 1 ēdamkaroti Dižonas sinepju ar 1 ēdamkaroti medus un ieziež pīli. Tad cepeti ievieto cepeškrāsnī un 175–180 oC vēl pacep 10–15 minūtes. “Nobeigumā es cepetim pārkaisu pārslu sāli, lai ir garšu saspēle ar saldeno un kraukšķīgo pīles cepeša ādiņu.”
Aptauja
Kas jums ir svarīgākais Ziemassvētku laikā?
Tādu pašu pildījumu var izmantot arī saldētai pīlei, tikai tad putns jāievieto cepamajā maisā un jācep. Cepamajā traukā ielej ūdeni aptuveni 5 cm augstumā, liek pīli un cep 150–160 oC aptuveni pusotras stundas.
Padoms
Vienlaikus ar cepeti var izcept dārzeņus, tikai tos pievieno kādas 40 minūtes pirms pīles cepšanas beigām. Var pielikt mazos kartupelīšus, burkānus dažādās krāsās, topinambūru, batātes, kāļus, selerijas saknes.