Ar 3D drukas iekārtām izgatavotas ēkas var tuvākajos gadu desmitos pilnībā pārvērst ēku celtniecības nozari, jo šādas ēkas ir būtiski lētākas. Un kas pats šokējošākais – eksperimenti liecina, ka māju nelielai ģimenei šādi var "nodrukāt" 12 stundās.

Reklāma

Pastāv tāds jēdziens kā "graujoša tehnoloģija" ("disruptive technology") – runa ir nevis par tehnoloģijām, ar kurām kaut ko sagrauj, bet gan tādām, kas radikāli un neatgriezeniski maina kādas nozares turpmāko eksistenci. Vēsturē var minēt daudzus šādu tehnoloģiju piemērus, piemēram, datoru un biroja lietojumprogrammu ienākšana tirgū iznīcināja rakstāmmašīnu ražošanas nozari, bet e-pastu masveida lietošana iznīcināja faksa mašīnu ražošanas nozari un būtiski izmainīja situāciju, kurā eksistē pasta sūtījumu nozare.

Šobrīd par būtiskākajām dažādas nozares apdraudošām tehnoloģijām uzskata divpadsmit: 3D druku, datu izmantošanu ar 5G tehnoloģiju, mākslīgo intelektu un mašīnmācīšanos, automatizāciju un robotizāciju, kiberdrošības progresu, virtuālo un papildināto realitāti, skaitļošanu kā pakalpojumu, darbu no mājām, ar balsi vadāmu datormeklēšanu, datorskaitļošanu, kas izmanto mākoņpakalpojumus, lai panāktu lielāku ātrumu un drošību un, visbeidzot, tehnoloģijas, kas angliski tiek dēvētas par "bezgalvas tehnoloģijām". Ar galvas ciršanu gan tām nav nekāda sakara, runa ir par tādu iekārtu izmantošanu, kas ļauj uzņēmuma uz lietotāju vērsto pakalpojumu tieši savienot ar uzņēmuma datu apstrādi. Piemēram, ja jūs ar balsi dodat rīkojumu jums piederošajai "Amazon Alexa" iekārtai nopirkt šajā interneta veikalā un atsūtīt jums jaunāko Stīvena Kinga romānu, tad jūs izmantojat tieši "bezgalvas tehnoloģiju".

3D ēku priekšrocības

Viena no tehnoloģijām ar šādu graujošo potenciālu ir 3D drukāšana, kas pēdējos piecos gados strauji attīstījusies, un tieši būvniecības jomā tai saskata milzu perspektīvas. Šobrīd jau 3D drukas un ar to saistītās celtniecības nozare var lepoties ar šādā veidā uzbūvētām ģimenes mājām, biroju ēkām, tiltiem, izstāžu paviljoniem un citām lielizmēra struktūrām. Vairākos aspektos 3D drukāšana pārspēj tradicionālo celtniecību, piemēram, laikā, kāds nepieciešams šādas mājas izgatavošanai, kas ir viena vai dažas dienas. Ja kaut kur notiktu dabas katastrofa, kuras rezultātā desmiti vai simti tūkstoši cilvēku paliktu bez pajumtes, ar šādu metodi izgatavoti mājokļi varētu kļūt pat glābšanas riņķi.

Šī ASV uzņēmuma "Icon" ar 3D drukas tehnoloģiju izgatavotā ģimenes māja, iespējams, ir paraugs tam, kā šādas ēkas būvēs nākotnē.

Taču ātrums nav vienīgā ar 3D printeri izgatavoto māju priekšrocība. Otra priekšrocība ir cena un relatīvi nelielais darbaspēka patēriņš šādu māju montāžai. Pat lielizmēra industriālās ēkas šādi var izgatavot par relatīvi zemu cenu, un daži ASV izgatavoti ģimeņu māju paraugi izmaksājuši vien nieka 10 tūkstošus ASV dolāru, tātad vairākas reizes mazāk par jaunu automašīnu.

Arī ar cenu priekšrocību saraksts nebeidzas. Ar 3D drukas iekārtu izgatavotu māju celtniecība var būt videi draudzīgāks process nekā tradicionālā celtniecība. Virkne šādu māju izgatavošanai izmantoto materiālu – betons, plastmasa, zeme un rīsu ražošanas procesā radītie atkritumi –ir videi draudzīgi. Visbeidzot pēdējā priekšrocība ir tā, ka tehnoloģija ļauj izgatavot gan tradicionāla, gan pilnīgi futūristiska izskata mājas, tādas, kuras uzbūvēt ar tradicionālām metodēm būtu pārāk dārgi. Ne velti tieši šo priekšrocību novērtējusi arī ASV kosmosa pētniecības aģentūra NASA, un tieši šādā veidā šī organizācija plāno uzbūvēt ēkas uz Marsa, ja un kad uz turieni tiks pārcelti cilvēki un radīti pirmie ciemati un citas apdzīvotās vietas. Un tas nav nekāds pārsteigums – piemēram, uzņēmuma "Black Buffalo" radītā ēku 3D drukas iekārta kādā izstādē demonstrēja 93 kvadrātmetrus lielas ēkas būvei nepieciešamo konstrukciju drukāšanas procesu tieši ieinteresētās publikas acu priekšā, un vēl tika apgalvots, ka tā spēj samazināt izmantoto materiālu patēriņu par 70%, bet būvniecības procesā izmantotā darbaspēka patēriņu par 80%. Latvijai, kas pastāvīgi sten par darba roku trūkumu visās nozarēs, šādas tehnoloģijas būtu kā Dieva dāvana.

Šī ASV uzņēmuma "Icon" ar 3D drukas tehnoloģiju izgatavotā ģimenes māja, iespējams, ir paraugs tam, kā šādas ēkas būvēs nākotnē.

Cits ASV uzņēmums, "Icon" nesen paziņojis par ambiciozu projektu drukāt nevis atsevišķas ēkas, bet veselu ciematu uzreiz. Proti, paziņots par izveidotu 100 māju lielu ciematu, kas pilnībā tiktu izgatavots ar 3D drukas tehnoloģiju palīdzību. Ciematu plānots uzbūvēt Ostinā Teksasas štatā, darbs pie tā ir sācies 2022. gadā sadarbībā ar celtniecības uzņēmumu "Lennar". "Icon" radītā ēku konstrukciju drukāšanas iekārta "Vulcan" rada ēkas, kas esot izturīgas, energoefektīvas un atbilstot Starptautiskā Celtniecības kodeksa prasībām. 

Turklāt "Icon" 2022. gada izstādē uzskatāmi nodemonstrēja, ka šādi var izgatavot ne tikai ekonomiskas, garlaicīga izskata ģimenes mājas, bet arī ēkas ar unikālu arhitektūru, dārgu un ekskluzīvu apdari, kas orientēta uz turīgāko māju pircēju segmentu.

Vēl cits šīs jomas uzņēmums "Alquist" orientējas uz pilnīgi citu patērētāju grupu, piedāvājot viena stāva mājokļus ģimenēm ar zemiem ienākumiem. Viņu attīstītais projekts "Project Virginia" piedāvā izgatavot viena stāva 111 kvadrātmetru ēku 12 stundu laikā. Viņu konkurents "SQ4D" arī darbojas tajā pašā tirgus segmentā un savās reklāmās piedāvā ar 3D printeri izgatavotas ēkas, kas maksāšot par 50% mazāk nekā tradicionāli celtās ēkas. Šis uzņēmums arī piedāvā pirmās ēkas, kas nav tikai izstāžu objekti, bet arī tādas, kuras ir atļauts pārdot patērētājiem ASV. Uzņēmuma piedāvātā 140 kvadrātmetru ēka ar garāžu tiek uzbūvēta 48 stundu laikā. Nepieciešamais darbaspēks – trīs darbinieki, kas pieskata drukas iekārtu, un brigāde, kas dažu stundu laikā to samontē.

Arī Eiropā

Šī māja ir pasaulē pirmā ar 3D printeri izgatavotā peldošā ēka.

Turklāt šī jaunā celtniecības tendence neattīstās tikai ASV. Piemēram, uzņēmums "Peri" ir pierādījis, ka šādi var uzbūvēt ne tikai ģimenes mājas, bet arī daudzdzīvokļu namus. "Peri" ir uzbūvējis pirmo šādu ēku Vallenhausenē Vācijā, kuras drukāšanas process arī tika pilnībā īstenots Vācijā, demonstrējot šī procesa draudzīgumu dabai un izvairoties no tālas transportēšanas nepieciešamības. Pirmie "Peri" būvētās ēkas iemītnieki ievācās tajā jau 2021. gadā. Savukārt Einhovenā Nīderlandē iemītnieki jau dzīvo Eiropā drukātās un montētās ar 3D printeri izgatavotās ģimeņu mājās. Savukārt Kanādā uzņēmums "Twente Additive Manufacturing" pierādījis šādu tehnoloģiju dzīvotspēju vasarnīcu un vasaras māju būvē, bet Čehijas "Prvok" – ar 3D printeri izgatavoto peldošo ēku potenciālu. Uzņēmums apgalvo, ka tā izgatavotās ēkas sienas ir trīs reizes izturīgākas par tradicionāli būvēto ēku betona sienām un sola, ka ēkas izturēs vismaz 100 gadus.