Ar Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja direktori Zandu Ķergalvi "Kultūrzīmes" tikās Starptautiskajā muzeju dienā, kurai par godu, Latvijas himnai skanot, Brīvdabas muzeja mastā svinīgi tika pacelts jauns valsts karogs.
Rudenī būs pagājuši jau trīs gadi, kopš jaunā direktore stājusies amatā, un, lai gan līdz pat 2020. gada septembrim nozares profesionāļiem radās daudz jautājumu par muzeja nākotni, liekas, tagad ugunsgrēki nodzēsti un viens no vecākajiem brīvdabas muzejiem Eiropā godam spēs sagaidīt savu simto pastāvēšanas gadskārtu.
– Kādas lielākās lietas kopš jūsu stāšanās amatā jau paveiktas?
Z. Ķergalve: – Mūsu galvenais uzdevums ir nosargāt mūsu pārziņā esošo kultūrvēsturisko mantojumu. Tās ir eksponātu ēkas – Latvijā senākie koka arhitektūras pieminekļi, kas šurp atvesti no visiem Latvijas novadiem. Rīgas muzeja teritorijā to ir 114, vēl mūsu muzejam ir divas lauku ekspozīcijas – "Vēveros" Vecpiebalgā un "Vītolniekos" Rucavā. Par uzsāktā darba tempa noturēšanu esmu pateicīga visiem kolēģiem. 2021. gadā nomainījām 14 eksponātu ēku jumta segumu, sakārtojām 12 jumta kores, 2022. gadā tika nomainīti vēl astoņu ēku jumti. To tiešām uzskatu par lielāko lietu, kas paņem daudz darba laika, jo viss jāsamēra, jāapraksta, jāizsludina iepirkumi un jāveic pats darbs. Bet pamazām muzeja ēkas ar jaunajiem jumtiem sāk dzīvot jaunu dzīvi, un esmu dzirdējusi, ka šīs pārmaiņas pamanījuši gan Berģu apkaimes iedzīvotāji, gan apmeklētāji.
Ļoti ilgu laiku muzejā nebija ieguldīts finansējums liela apjoma darbiem ne infrastruktūrā, ne arī eksponātu ēkās. Šobrīd Kultūras ministrija problēmu ir sadzirdējusi, un katru gadu saņemam finansiālu atbalstu.
Šos darbus turpināsim šogad un arī nākamgad.
– Kā jums izdevās piesaistīt finansējumu?
– Protams, tika veikta izpēte, izstrādāts rūpīgs pamatojums, jo neviena ministrija jau nepiešķir finansējumu vienkārši tāpat, ir jābūt pamatotiem un iesniegtiem dokumentiem, tie tiek izvērtēti un pieņemts lēmums. Apzinājām vajadzības, sagatavojām dokumentus un atbilstošā secībā, uzaicinot ministrijas pārstāvjus apskatīt reālo situāciju, esam atraduši kopīgu valodu.
– Pirms 2020. gada bija arī problēmas ar eksponātu uzskaiti…
– Šobrīd visas ēkas ir novērtētas, un, lai gan Valsts kontroles atzinums agrāk vēstīja, ka uzskaite nav veikta, tagad šo darbu esam paveikuši un turpinām strādāt pie pārējiem krājuma priekšmetiem. Mūsu cilvēkresursi nav ļoti lieli, taču raitā tempā cenšamies apgūt visu, kas nebija paveikts pēdējo pārdesmit gadu laikā.
– Jūs esat tikai viens cilvēks…
– Esam koleģiāli vienojušies par darbinieku spēju un gribēšanu sekot uzstādījumam, kas nāk no vadības puses. Diezgan lielā apmērā personāls ir nomainījies, varētu teikt, ka jauna ir gandrīz vai visa vadības komanda, arī izglītības un informācijas nodaļā, kā arī krājumu un etnogrāfijas nodaļā ir jauni, spēcīgi un radoši darbinieki. Turklāt jauni arī gados, kas man liekas ārkārtīgi būtiski tieši muzejiem, tādējādi varu cerēt, ka vismaz tuvākajiem desmit gadiem personālresurss ir nokomplektēts.
– Kāda plānota šī vasara?
– Pēterdienā atklāsim lielu kokļu izstādi, jo vēlamies iekļauties lielajā Dziesmu un deju svētku procesā. Kopīgais mūzikas instrumentu skaits krājumā ir 282 priekšmeti, to skaitā 64 kokles. Līdz šim katru gadu bijusi Folkloras diena, bet kopīgi vienojāmies, ka šogad tā nenotiks, bet būs šī izstāde, kurā stāstīsim par mūsu krājuma instrumentiem, turklāt tās ietvarā būs arī muzikāli pasākumi, kuros skanēs dažādas kokles.
Ikdienas darbu ir tik daudz, ka īpašas lietas plānot pagaidām nav laika, pietiekami apjomīgi ir jau gaidītie tradicionālie pasākumi, protams, gadatirgus. Daudz laika paņem darbs, kas saistīts ar eksponātu ēkām, arī pētījumi.