Šodien Latvijas kino pasaulē ir pavisam īpaša diena – beidzot gaidāma Latvijas pirmizrāde režisora Ginta Zilbaloža pilnmetrāžas animācijas filmai "Straume", kas uzsāks ceļu pa valsts kinoteātru ekrāniem.
Pasaulē filmu kritiķi uzsver šīs filmas novatoriskos risinājumus, oriģinalitāti un tematisko aktualitāti, mēdzot to salīdzināt ar animācijas filmu klasikas darbiem, piemēram, Volta Disneja studijas pilnmetrāžas filmu "Bembijs".
"Straume" pasaules pirmizrādi piedzīvoja jau maijā, 77. Kannu kinofestivāla konkursā "Un certain regard", jau uzreiz gan skatītāju, gan kritiķu vērtējumā kļūstot par vienu no festivāla favorītēm. Kannām sekoja pasaulē nozīmīgākais animācijas festivāls Francijas pilsētā Ansī, tur filma ieguva četras balvas, festivālam sekojis festivāls, un augusta vidū Latvijas ekspertu komisija vienbalsīgi "Straumi" izvēlēja ASV Kinoakadēmijas balvas "Oskars" nominācijai kategorijā "Labākās starptautiskās filmas balva" ("Academy Award for Best International Feature Film").
Pagājušajā nedēļā “Kultūrzīmēm” bija iespēja režisoru Gintu Zilbalodi uzrunāt tālsarunā – viņš tobrīd “Straumi” izrādīja Melburnas starptautiskajā kinofestivālā Austrālijā. Pirms avīzes nodošanas uzzinājām, ka Ginta Zilbaloža animācijas filma "Straume" ieguvusi žūrijas speciālo balvu un 15 000 Austrālijas dolāru naudas balvu.
– Kā filmas vēstījumu sajūt skatītāji tik tālu no Latvijas?
G. Zilbalodis: – Liekas, labi, zāles ir diezgan pilnas, tiek uzdots daudz jautājumu.
– Kopš pavasara filmas ceļi pasaulē ir tāli, bet pie Latvijas skatītājiem tā nonāk tikai tagad …
– Latvijas pirmizrāde ir ļoti būtiska, tāpēc tai gatavojāmies ilgi. Man ir ļoti svarīgi, lai "Straumi" skatītāji varētu redzēt tieši kinoteātros, mazajos māju ekrānos šī filma zaudēs savu vērtību, īpašo attēla kvalitāti un skaņu, tik precīzi krāsas un skaņas var noķert vien kinoteātros. Filmā nav dialogu, un to varētu salīdzināt ar mūziku, kuru klausoties vajag ļauties pieredzei.
– Vai "Straumes" panākumi jūs pārsteidz?
– Viena lieta ir filmu uztaisīt, bet, lai tā nonāktu līdz skatītājam, ir nepieciešams milzīgs ceļojums un darbs, un, šķiet, mums tas izdevās. Protams, neviens nevar ietekmēt, kā kuram skatītājam patīk vai nepatīk kāda filma, panākumi ir kā liela loterija, tos nevar ne prognozēt, ne paredzēt. Atliek vien cerēt, ka izdosies uzrunāt gan dažādo festivālu kuratorus, gan recenzentus un kritiķus.
Tomēr atšķirībā no loterijas animatoriem un kino režisoriem savu darbu un tā gala rezultātu iespējams kontrolēt, tādējādi parādot to, ko tieši grib parādīt. Protams, iedomāties, kā filmu uztvers skatītāji, kontrolēt nevar, atliek vien cerēt.
Tā arī mēs – veidojot filmu, ļoti cerējām, ka to paņems Kannu kinofestivāls. Toreiz, kad pirms daudziem, proti, pieciem, gadiem filmu aizsākām veidot, tieši tas bija mūsu mērķis – darbu pabeigt tādā laikā, lai to varētu iesūtīt Kannās. Jāņem gan vērā bija arī fakts, ka festivāla žūrija animācijas filmas pieņem pavisam reti, pētījām, ka kas tāds notiek vien reizi piecos gados, tie tik tiešām bijuši ļoti īpaši gadījumi. Par laimi, "Straumi" paņēma, un tas atvēra durvis visiem nākamajiem ceļojumiem uz citiem festivāliem un kinoteātriem visā pasaulē.