Lai arī kopš breksita Apvienotās Karalistes lauksaimnieki un atsevišķu citu sektoru darba devēji cīnās ar darbaspēka trūkumu, likumdevēji izdomā aizvien jaunus veidus, kā vēl vairāk ierobežot darba vīzu izsniegšanu.
Tā, piemēram, līdz šim Apvienotajā Karalistē (AK) studētgribētāji no Eiropas un visas pasaules varēja ierasties kopā ar ģimeni, taču nu tam pielikts punkts. Tāpat vairs nebūs iespējams apiet imigrācijas likumu ar līkumu, apmainot studenta vīzu pret darba vīzu, un britu valdība grasās pieteikt karu arī negodīgiem studiju aģentiem.
Izmaiņas gan būs spēkā tikai no nākamā gada janvāra, lai studenti no ārvalstīm varētu laikus plānot savu nākotni.
Te arī jānorāda, ka tiem eiropiešiem, kuriem ir rezidenta statuss, situācija nedaudz atšķiras un finansiāli apgādājamos ģimenes locekļus pie sevis var aicināt neatkarīgi no studijām. Taču eiropiešiem bez AK rezidenta statusa – arī latviešiem! – jāatceras, ka brīvās kustības laiki ir beigušies un bez atbilstošas vīzas AK nedrīkst vairs ne strādāt, ne studēt, ne ņemt līdzi ģimenes locekļus.
Studenti top par imigrantiem
Kādēļ nepieciešami ierobežojumi? Izrādās, ka studijas AK augstskolās ir veids, kā bez liekām klapatām apiet stingros imigrācijas noteikumus. Pēc mācību pabeigšanas vīzas var pagarināt vai nomainīt pret darba vīzām, un arī Iekšlietu ministrija beidzot pamanījusi, ka studentu vīzu sistēma tiek izmantota stingrās imigrācijas sistēmas apiešanai. Pieņemts uzskatīt, ka 97% studentu pēc studiju beigšanas dodas atpakaļ uz savām valstīm, tomēr realitātē AK paliek vismaz 40%.
Nevalstiskās organizācijas "Migration Watch UK" apkopotie dati par 2018./2019. gadu rāda, ka pēc vīzu termiņa beigšanās valstī palikuši 120 000 studentu, pieprasot un arī saņemot pagarinātas vīzas.
Katru gadu apmēram 20 000 studijas beigušo saņem pastāvīgās uzturēšanās atļaujas, par spīti tam, ka došanās studēt uz AK nekad nav bijusi kā papildu imigrācijas iespēja tiem, kuriem neder citi veidi.
Tāpat pēc studiju beigām katru gadu apmēram 10 000–20 000 bijušo studentu vienkārši pazūd – nav datu par to, ka viņi būtu atstājuši valsti.
Šoreiz breksitu vainot nevar, jo britu neatkarīgās sabiedriskās kontroles organizācijas "National Audit Office" (NAO) dati liecina, ka jau 2009./2010. mācību gadā bijis tik daudz aizdomīgu studentu vīzu pieteikumu, ka to pieņemšanu nācies pārtraukt uz vairākiem mēnešiem. Tāpat NAO ziņojumā minēts, ka nav veiktas nekādas darbības, lai sodītu tos ārvalstu studentus, kuri pieķerti neatļauti strādājam vai ir aizsēdējušies valstī. 2011. gada Iekšlietu ministrija secinājusi, ka 60% studentu vīzu pieteikumu no Indijas, Bangladešas un Nigērijas būtu jānoraida uzreiz, jo iesniegumos trūkst pierādījumu, ka pieteicēji tiešām grasās studēt.
Jābūt bankas uzkrājumiem
Pašlaik papildus tiem, kuri imigrācijai izmanto mācības AK augstskolās, valstī iebraukt drīkst arī topošā studenta apgādībā esošie ģimenes locekļi. Pagājušajā gadā tika izsniegti 486 000 studentu vīzu, bet studentu ģimenes locekļiem – 130 000. Salīdzinājumam – 2019. gadā tika izsniegti 269 000 vīzu studentiem, bet viņu apgādājamajiem – tikai 16 000.