Ja koalīcijai nav vienota Valsts prezidenta kandidāta, tas paver visu lauku un pārsteigumi var būt dažādi – tā intervijā TV3 vēl trešdienas rītā sacīja premjers Krišjānis Kariņš ("JV").
Dažas stundas vēlāk pēc tikšanās ar Valsts prezidentu Egilu Levitu, viņam klātesot, premjers žurnālistiem vakar teica: "Esmu konstatējis, ka koalīcijai nav vienota kandidāta. Neizskatās, ka kāds no esošajiem kandidātiem varētu iegūt vairākumu. Neko nevaru izslēgt, notikumu attīstība var būt gana dinamiska." K. Kariņa teikto varēja uztvert kā signālu E. Levitam, kura vairāki priekšgājēji, apzinoties, ka nespēs gūt vairākumu, atkārtoti uz amatu vairs nepretendēja.
Un jau vakar vakarā plkst. 19 Valsts prezidenta kanceleja izplatīja Egila Levita paziņojumu, kurā viņš pavēsta, ka Valsts prezidenta vēlēšanās nepiedalīsies.
Publicējam visu paziņojuma tekstu.
"Vienmēr esmu iestājies par latvisku un rietumniecisku Latviju, par vērtībām, kas noteiktas Satversmes ievadā, kura pieņemšanu es 2014. gadā rosināju.
Pie pašreizējā Saeimas politiskā salikuma vienīgā reāli iespējamā koalīcija, kas vairāk vai mazāk var garantēt šādu Latvijas latvisku un vienlaikus rietumniecisku orientāciju, ir pašreizējā koalīcija, kuru veido "Jaunā Vienotība", Nacionālā apvienība un "Apvienotais saraksts". Tādēļ pēc 2022. gada vēlēšanām aktīvi iestājos par šīs koalīcijas izveidi, sagaidot no tās arī iespējami ambiciozu reformu programmu. Toreiz uzskatīju, ka šajā koalīcijā varētu uzņemt arī "Progresīvos".
Latvijas politisko kursu būtiski ietekmē valsts augstākā amatpersona. Tas Valsts prezidenta vēlēšanās jāņem vērā.
Šobrīd koalīcija šajā jautājumā ir sašķēlusies. Nacionālā apvienība un "Jaunā Vienotība" ir atbalstījusi manu kandidatūru, savukārt "Apvienotais saraksts" un opozīcijā esošā "Latvija Pirmajā vietā" atbalsta citu kandidatūru. Nevienam nav skaidra vairākuma.
Šādā situācijā pastāv reāla iespēja, ka Valsts prezidenta ievēlēšanā izšķirošās balsis būtu partijām, kuras nepārstāv Latvijas latvisko un rietumniecisko kursu.
Būtu naivi iedomāties, ka šo spēku balsis tiktu atdotas tāpat vien, bez politiska nodoma. Par to būs ilgstoši jāmaksā sava cena.
Tas būtu signāls, ka tik būtiskā jautājumā kā Valsts prezidenta ievēlēšanā par līdznoteicējiem var kļūt prokremliskas un ar oligarhiem saistītas aprindas.
Tas atstās zīmogu uz Valsts prezidenta amatu, radīs viņam grūtības pārstāvēt Latvijas intereses un uzturēt uzticības pilnu dialogu ar mūsu sabiedrotajiem. Tas radīs šaubas par Latvijas politisko kursu.