"Dāma ar putniem galvā!" tik drosmīgi par sevi ironizē Sandra Valaine, kuru satikām Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja gadskārtējā gadatirgū.

"Mani ieraugot šajā cepurē, nu nevar nepasmaidīt, un tas jau ir jauks iemesls, lai sāktu sarunu. Ikdienā aizgaiņājam rūpestus ar joku, vieglu humoru... 

Nu nevajag būt pārāk saspringtiem, jāprot dzīvot vieglāk," 

pasmaidot uzmundrina Sandra.

Cepures vistiņa.

Viņa strādā Lubānas mākslas skolā, ir skolotāja, meistare – auž tautiskos brunčus, filcē, gatavo svilpauniekus, organizē radošās darbnīcas bērniem un pieaugušajiem, veic dažādus dekoratīvos darbus. 

Kāpēc viņai tieši šāda cepure? "Es gleznoju vistas, un darbi aiziet tautās. Mana kolēģe Dace Rudzīte, kas filcē atraktīvas cepures un maskas, somas, čības, pasniedzot man šo cepuri, novēlēja: Lai tev paliek vismaz viena vistiņa!"

Zāļu pirts paklājs.

Sandras ģimenē visi ir amatnieki – meita Katrīna auž smaržīgos un ārstnieciskos zāļu pirts paklājus, tētis Andrejs pin klūdziņu grozus, paplātes un citus izstrādājumus, kā arī darina koka karotes, brālis Māris ir prasmīgs galdnieks, pat vecmāmiņa Ārija, kurai jau 89 gadi, joprojām mazbērniem ada zeķes, cimdus. Tā teikt – cilvēki ar zelta rokām! 

Sandras tēlā uzmanību piesaista arī pelēkā mēteļa poga, apšūta ar tā paša mēteļa audumu. Jā, un arī zaļie nadziņi! 

Koptēla knifs.

"Tos pieskaņoju koptēlam ar saritināto pirtszāļu paklājiņu. Iesaku pirms Jāņiem visiem izbaudīt lauku pirtiņu ar šādu paklājiņu uz lāvas, tas izmasēs ķermeni un spēcinās garu."