Pirts latviešiem kopš seniem laikiem bijusi labsajūtas, kā arī ķermeņa un gara atveseļošanas vieta. Ziema ir īstais brīdis palutināt sevi ar pirts apmeklējumu, attīrot sevi gan fiziski, gan garīgi un uzkrājot labo enerģiju. Lai pirts procedūras sniegtu prieku un stiprinātu veselību, tiekamies ar profesionālu pirtnieku un masieri Anriju Tamisāru.
“Pēc Pirts skolas pabeigšanas pirms pieciem gadiem abi ar kolēģi Lailu Plāteri nolēmām turpmāk darboties kopā, piedāvājot cilvēkiem dažādus pirts rituālus. Šobrīd esam pazīstami kā Lavandas pirtnieki. Pašiem mums gan pirts nav, pirts rituālus un pirtskūres veicam vairākās mūsu mīļās vietās: Ziedleju pirtiņās (Dūmu, Stikla un Vilnas pirtī), Ragaciema Skadiņos, pirtīs Mārupē un Baldonē, Vilnas pirtī Rauboņu dzirnavās Lietuvā un citur, bet sadarbojamies un peram arī citās mūsu draugu un kolēģu pirtiņās,” stāsta Anrijs Tamisārs.
Pirts rituāls sastāv no vairākām daļām: sildošā, attīrošā daļa, pēršanās, atvēsināšanās un atkārtota sildīšanās. Viss kopā var aizņemt 3–5 stundas vai ilgāk.
Ir cilvēki, kuri iet pirtī cauru gadu, bet ir tādi, kuriem pirts vairāk saistās ar ziemu un aukstumu. Pirtnieks kā ziemas priekšrocību min iespēju baudīt lielākus kontrastus, kas norūda un stimulē imūnsistēmu. Sākumā šķiet, ka lēkšana āliņģī ir īpaši ekstrēma, kaut īstenībā ūdens temperatūra ir dažus grādus virs nulles salīdzinājumā ar sniegu, kur tā ir mīnusos.
“Ir radies pieņēmums, ka pirtī parasti iet vakarā, bet tas nebūtu īsti pareizi. To labāk darīt rīta pusē vai pa dienu, jo pirts rituāls dod enerģiju pārējai dienas daļai,” skaidro pirtnieks.
Vislabāk pirtij atvēlēt kādu brīvdienu, kad var nesteidzīgi ļauties sevis attīrīšanai. Nav vēlams pirtī doties tūlīt pēc ēdienreizes – jānogaida vismaz divas stundas. Jau iepriekšējā dienā būtu vēlams sevi sagatavot pirts rituālam, dzerot vairāk ūdens nekā ikdienā un izvairoties no gaļas ēšanas.
Skrubji ķermeņa attīrīšanai
Attīrošajā daļā pirms pēršanās izmanto dažādus skrubjus, kuru galvenais uzdevums ir atmirušās ādas noņemšana un poru atvēršana. Sāls, sevišķi jūras sāls, veicina sviedrēšanu, šlakvielu izvadīšanu no organisma un piesaista karstumu.
Skrubjus gatavo, sajaucot rupjo vai smalko sāli ar dažādām pulverī saberztām augu drogām: pelašķi, vīgriezi, piparmētru, lavandu, raudeni, biškrēsliņu, dievkociņu. Jāuzmanās ar biškrēsliņu – lielās devās tas var būt indīgs.