Nakts cope ir viens no aizraujošākajiem un arī interesantākajiem makšķerēšanas laikiem. Pēc kārtīgas copes kāts saliecas teju aplī, un līdz pašam krastam neviens nezina, kas šoreiz pieteicies.
Šis noslēpums padara nakts makšķerēšanu tik interesantu un neparedzamu. Naktīs aktīvas ir gandrīz visas karpu dzimtas zivis, kas karstajās dienās slēpjas dziļākajās ūdenskrātuves bedrēs, aiz veģetācijas, kas rada kaut minimālu ēnu. Naktīs visas mierīgās zivis izpeld seklākās ūdenskrātuves vietās barības meklējumos. Naktīs veiksmīgi var tikt pie brekšu, zandartu, samu, raudu u.c. zivju loma.
Ko nepieciešams ņemt līdzi uz nakts copi?
Dodoties makšķerēt naktī, iepriekš jāsagatavo visi rīki, jo tumsā to darīt nav tik patīkami.
Noteikti jāņem līdzi lukturītis, bez tā nekādi neiztikt. Vēlams pat, lai līdzi būtu divi lukturīši: viens pieres lukturis, kas veidos lielu, gaišu plankumu, bet otrs kabatas lukturis, kuram ir jaudīgs tālais stars. Pieres lukturītis tiek izmantots ēsmas uzspraušanai uz āķa, jebkura aprīkojuma sameklēšanai mugursomā, kā arī citām vajadzībām, bet jaudīgais lukturis ir nepieciešams ārkārtas gadījumos – piemēram, naktīs aktivizējas ne tikai zemūdens pasaule, bet arī sauszemes fauna. Ļoti bieži naktīs mežacūkas, kā arī citi dzīvnieki pietuvojas ūdenskrātuvēm un var radīt briesmas cilvēkiem, tāpēc dzīvnieka tuvošanos labāk pamanīt laikus, lai būtu gatavi to sagaidīt.
Rakstot šīs rindas, nāk atmiņā kāds notikums pie Abavas. Tas notika pērnā gadsimta 90. gadu vidū. Mēs ar manu tēvu bijām ciemos pie radiem. No rīta sarunājām doties uz Abavu. Tēvs man saka: “Tu dodies lejā, iebaro, un pēc brīža jau es būšu klāt.” Toreiz, jauns čalis būdams, uzliku mugursomu plecos, kāti pie rokas, un aiziet uz mūsu vietu. Es sametu barību, uzliku uz āķa ēsmu un domāju, kā tēvs tik ātri ir atnācis uz mūsu vietu. Es, nepaskatījies uz atnācēja pusi, kaut ko jautāju, bet atbildes vietā kāds smagi sprauslāja. Kad es pagriezos, aptuveni 20 metrus no manis stāvēja briedis un lūkojās uz mani, ar lūpām, iespējams, viņš kaut ko stāstīja, bet es vairs nesapratu neko. Zvērs tik klusi pienāca, ka pat nedzirdēju. Pēc kādas pusstundas atnāca tēvs un prasīja, kas noticis, kāpēc es tik neparasti kluss sēžu. Tēva vairs nav, bet tās atmiņas ir mūžīgas.
Nakts makšķerēšanai noteikti nepieciešams ir arī nazis. Ar tā palīdzību var ne tikai nogriezt desas vai siera šķēlīti, bet arī, ja nepieciešams, pasargāt sevi no savvaļas dzīvnieku uzbrukuma.
Nazim vienmēr jābūt pie jostas, nevis mugursomā vai piederumu kastē.
Dodoties makšķerēt naktī, noteikti ņemiet līdzi siltas drēbes, pat ja dienā karstums ir 30 grādi, naktī temperatūra var pazemināties līdz 10–15 grādiem. Domāju nebūs velti atgādināt arī par odu atbaidīšanas līdzekli, bez tā nevar iztikt nevienā nakts makšķerēšanā, jo tumsā šie asinssūcēji ir īpaši aktīvi, un, ja nelietojat nekādu pretlīdzekli, tad atliek vien ar rokām atbaidīt tos mazos vampīrus. Makšķerniekam der atcerēties, ka odu atbaidīšanas līdzekļu smarža var atbaidīt arī zivis, tāpēc centieties tos pielietot tā, lai tie nenokļūtu uz rokām un, protams, uz ēsmas vai barībā.
Apģērbam nakts makšķerēšanai jābūt elpojošam un tajā pašā laikā ūdensnecaurlaidīgam, jo ļoti bieži no rītiem ir bieza migla, kas atnes lielu daudzumu mitruma. Parastajās drēbēs jūs jutīsieties neērti, miglas dēļ tās samirks.
Ierodoties makšķerēšanas vietā, novietojiet savā tuvumā visu inventāru, lai viss būtu pa rokai, nu nav tumsā jāmeklē knaibles vai dvielis, kam, starp citu, noteikti jābūt līdzi ne tikai nakts copes izbraucienā.
Makšķerēšanas vieta
Makšķerējot naktī, ļoti svarīgi ievērot klusumu, tāpēc jau dienas laikā precīzi izpētiet makšķerēšanas vietu. Naktīs zivis uzturas klusās vietās, bez vai ar pavisam minimālu straumi, tās meklējamas seklumos vai bedres malās. Sagatavojiet makšķerēšanas vietu, no visa liekā, kas var traucēt copēšanu, sevišķa uzmanība jāpievērš tam posmam, kurā plānojat izvilkt zivi no ūdens.