Savos rakstos, gan aprakstot zivis, gan arī labākās jeb perspektīvākās vietas, vairākkārt esmu runājis par konkrētu zivju makšķerēšanu. Un gandrīz vienmēr esmu minējis, ka zivīm tīk slēpties, tām nepatīk medīt atklātās vietās.
Viena no universālākajām makšķerēšanas vietām ir dažāda veida aizsprostojumi, piemēram, siekstas, akmeņi u. c. Makšķerēšana šādās vietās ir daudzsološa un tajā pašā laikā ļoti sarežģīta. Es uzskatu, ka šī tēma ir pelnījusi īpašu uzmanību. Šajā rakstā pastāstīšu, kā makšķerēt aizaugušās vietās, kur daudz dažādu ķērāju, no kā komplektēt makšķerēšanas inventāru, kādus mānekļus izmantot.
Vispirms jau makšķerniekam jāsaprot, kāpēc zivīm patīk uzturēties dažādu zemūdens ķērāju tuvumā. Tam ir daudz iemeslu. Nogrimušie koki ir dabisks šķērslis, kas pasargā zivis no straumes, kā arī no plēsīgajām zivīm, kurām šīs ir slēpņa vietas. Aizaugušās vietās barības vienmēr ir vairāk nekā tur, kur nav zemūdens šķēršļu. Pie koku zariem pielīp aļģes, kur mājvietu rod dažādi sīki kukainīši. Tā visa ir barība zemūdens iemītniekiem. Koks, kas iekritis upē, ir dabisks “magnēts” zivju barībai, ko nes ūdens plūsma. Ap nogrimušo koku straume palēninās, un sāk veidoties atstraume. Zivis, kas slēpjas aiz zemūdens šķēršļiem, savāc visus šos iekritušos labumus.
Galvenā problēma, makšķerējot šādās vietās, ir biežā mānekļu aizķeršanās, turklāt zemūdens ķērāji bieži vien atrodas dziļākajās vietās, kas vēl vairāk apgrūtina makšķerēšanu, savukārt zivīm, jo īpaši trofeju zivīm, šādas vietas ļoti patīk.
Makšķerniekus varētu iedalīt divās kategorijās. Pirmie ir tie, kas baidās no ķērājiem, viņi baidās noraut mānekļus vai kā citādi sabojāt inventāru. Pie otro makšķernieku kategorijas var pieskaitīt cilvēkus, kurus šādas vietas piesaista, un viņi atgriežas ar ievērības cienīgu lomu. Šoreiz par makšķerēšanu aizaugušās vietās.
Interesants fakts. Nogrimušie koki ir dabiska pajumte, kas nodrošina ēnu vasaras karstumā. Piemēram, zandartus dienas laikā var atrast zem kritušo koku resnākajiem zariem. Informāciju man laipni piedāvāja kāds niršanas speciālists. Problēmas rada izvilināt un pēc tam izvilkt zivis no šādiem zemūdens šķēršļiem, izmantojot tradicionālo makšķerēšanas inventāru.
Zemūdens ķērāju klasifikācija
Lielākajai daļai mūsu upju krastos ir mežs. Palu laikā ceļas ūdens līmenis un izskalo krastus. Bieži vien koku sakņu sistēma tiek izskalota, un koki sakrīt ūdenī. Upe maina savu tecējumu. Dažās upēs šādu vietu ir ļoti daudz. Šādas vietas ir paradīze zivīm, bet elle bailīgajiem makšķerniekiem.
Koksne uzsūc ūdeni un pakāpeniski nogrimst uz gultnes, savukārt daži koki vienkārši karājas “gaisā”, tiem daļa sakņu krastā, bet to zari ir ūdenī. Kad upe maina savu tecējumu, nereti daži upes posmi kļūst par palieņu ezeriem, atsevišķiem līčiem vai tā saucamajām vecupēm. Bet nogrimušie koki paliek savās vietās, tāpēc nav jābrīnās par aizsprostojumiem uz gultnes.
Visvienkāršākais ķērājs ir vidēja izmēra koka zars, ko nolauzis vējš un kurš iekritis ūdenī. Pēc pavisam īsa brīža šis zars nogrimst uz gultnes. Šis nesen nogrimušais zars nereti dreifē pa ūdenskrātuvi, bet arī piesaista zivis. Aiz šī zara kaitinoši aizķeras māneklis, ko nereti nākas pazaudēt. Ārēji nekas neliecina par tā esamību, tas nav redzams, bet aiz tā viegli ķeras mānekļi. Ja nogrimušais zariņš ir pavisam neliels, bet makšķerēšanas piederumi uzticami, tad vienkārši var izvilkt to krastā, neradot nekādas problēmas. Arī nelielais zariņš jāizvelk ar prātu, nedrīkst vilkt, acis pārgriežot.