Sākoties ūdensputnu medību sezonai, žurnāls "Medības" vairāk nekā parasti saņēmis jautājumus, kas saistīti ar šo medību veidu. Īpaši daudz jautājumu ir par to, kur drīkst medīt bez saskaņojuma un kur neatliks nekas cits kā meklēt vietējo mednieku organizāciju un lūgt atļauju medīt ūdensputnus.
Ņemot vērā lielo interesi par šiem jautājumiem, neviļus nākas aizdomāties – kā tad tika medīts līdz šim, kad par nomedītajiem ūdensputniem bija jāziņo papīra formātā, nevis Mednī, kur visu iesniegto informāciju nepieciešamības gadījumā iespējams pārbaudīt…
Kāds no medniekiem vaicā: “Jautājums ir par pīļu medībām publiskajā ūdenstilpē. Ja administratīvās teritorijas robeža iet gar upi, vai šajā upē drīkst medīt pīles?”
Valsts meža dienesta Medību daļas vadītājs Valters Lūsis skaidro, ka administratīvo teritoriju robežas nenosaka publisko ūdenstilpju robežas. Attiecīgi, ja upe ir publiska ūdenstilpe, tad tajā var medīt medījamos ūdensputnus neatkarīgi no tā, vai novada robeža ir gar upes krastu vai vidu. Vienīgi jāievēro pilsētu teritoriju robežas, kur medību organizēšanai noteiktie vispārējie nosacījumi tieši nedarbojas. Šādā gadījumā medniekam papildus ir jāievēro pašvaldības izdotie saistošie noteikumi. Ja šādi noteikumi nav izdoti vai tie nesatur atļauju medīt publiskajā ūdenstilpē medījamos ūdensputnus, tad šādas medības pilsētas teritorijā esošās publiskās ūdenstilpes robežās ir aizliegtas.
Vēl kādam medniekam nav skaidrs, kuras ūdenstilpes ir publiskas un kuras nav. Savā vēstulē viņš raksta: “Nav īsti saprotams, kā ir ar tām publiskajām ūdenstilpēm, kurās var medīt ūdensputnus. Civillikuma pielikumā ir atrodamas publiskās ūdenstilpes, bet otrā tabulā ir ezeru saraksts, kuros zvejas tiesības pieder valstij. Jautājums – vai otrās tabulas ezeri arī skaitās publiskās ūdenstilpes? Piemēram, vai Spāres ezers skaitās publiska ūdenstilpe? Ja ne, tad Talsu novadā ir tikai divas publiskas ūdenstilpes, kur drīkst medīt? Un pērējos ezeros ir jāpiesaka medības vietējā kolektīvā? Lielākais jautājums – ezeri, kuros zvejas tiesības pieder valstij, arī skaitās publiskas ūdenstilpes?”
Skaidro Valters Lūsis: “Publisko ūdenstilpju saraksts ir noteikts Civillikuma 1. pielikumā (1102. pantam). Civillikuma 2. pielikums (1115. pantam) nesatur publiskas ūdenstilpes, un šajās medību platībās medījamo ūdensputnu medības ir saskaņojamas ar medību tiesību lietotāju vai, ja tāda nav, rakstiski ar medību tiesību īpašnieku.”
Vēl cits mednieks vēlas noskaidrot, kur drīkst un kur nedrīkst medīt putnus, kam tieši jāprasa atļauja. “Piemēram, Rūja un Seda nav publisko upju sarakstā. Kā noskaidrot, kuram tieši medību tiesību lietotājam jāprasa atļauja medīt ūdensputnus konkrētajā vietā?” vaicā mednieks.
Skaidro VMD Medību daļas vecākais referents Ilgvars Zihmanis: “Medību likuma 18. pants nosaka, ka medīt ūdensputnus bez saskaņojuma ar medību tiesību lietotāju, kura medību iecirknī atrodas attiecīgā ūdenstilpe, atļauts tikai publiskajās ūdenstilpēs un to tauvas joslā. Publisko ūdenstilpju saraksts atrodams Civillikuma 1. pielikumā (1102. pantam).