Kopš pirmajiem mirkļiem, kad sāka parādīties vēstījumi par sastapšanos ar tādiem NLO, kurus varētu uzskatīt par citplanētiešu kosmosa kuģiem, sāka izplatīties arī teorijas par to, ka ārpuszemes civilizāciju pārstāvji patiesībā jau sen ieradušies uz Zemes, nodibinājuši slepenus kontaktus ar pasaules ietekmīgāko valstu valdībām un apmaiņā pret kaut ko parasti ne pārāk skaidri motivētu apgādājuši tās ar dažādām fantastiskām tehnoloģijām. Laikmeta garam atbilstošajā dīžīgajā militārās pretstāves gaisotnē parasti runa ir tieši par militārajām tehnoloģijām, kas it kā vienai pusei piešķir noteiktas priekšrocības. Tam visam, protams, ir sava priekšvēsture.
Kirgīzu NLO jeb Sātana kaps
Par to, ka Kirgīzijā jeb tagadējā Kirgizstānā esošajos Tjanšana kalnos avarējis gigantisks cigārveida NLO, tā laika vēl puslīdz esošās PSRS plašsaziņas līdzekļos neko nevēstīja. Iespējams, arī tāpēc, ka tad cilvēku prātus nodarbināja gluži citas rūpes: sagaidāmā sabrukuma priekšvakarā visi šajā valstī bija nobažījušies katrs par savu personīgo likteni. Katrā ziņā tieši tajā laikā ļaudis maz raudzījās debesīs un prātoja par tālām zvaigznēm un ārpuszemes saprātu. Tāpēc par daudziem tā laika notikumiem kaut ko vairāk var uzzināt tikai tagad.
Gluži konkrēti tas esot noticis 1991. gada 28. augusta agrā rīta stundā. Padomju militārās radiolokācijas sistēmas Mangišlakas pussalā gaisa telpā virs Kaspijas jūras fiksēja lielu objektu. Zīmīgi, ka radaru ekrānos tas uzradies pēkšņi un, kā jau ierasts tamlīdzīgos gadījumos, nezin no kurienes, tāpēc nebija iespēju noteikt tā ierašanās trajektoriju. Tas esot bijis gigantiski liels objekts: vismaz puskilometru garš un aptuveni 100 metrus diametrā liels cigārs, kas 6,6 kilometru augstumā traucās ar ātrumu 960 kilometri stundā.
Pirmā doma, protams, bija par meteorītu. Taču tādam tālīnam akmens viesim tomēr bija aizdomīgi dīvaina kustības trajektorija: šķita, to it kā mētā uz visām pusēm un tas izmisīgi un visiem spēkiem cenšas kaut kādā veidā noturēties nosacīti vajadzīgajā augstumā. Tam pretim no netālu esošā militārā lidlauka operatīvi nosūtīja divus iznīcinātājus, kas objektu sastapa jau tieši virs Mangišlakas pussalas. Piloti vēstījuši, ka novēro lielu cigārveida sudrabkrāsas objektu, kas ļoti līdzīgs dirižablim, taču viscaur pārsteidzoši gluds. Tā priekšgalā bija skaidri saskatāmi divi iluminatori, katrs aptuveni 20 metru diametrā liels. Piloti objektu varēja novērot gan gluži vizuāli, gan savu lidaparātu radaros.
Drīz no zemes pienāca rīkojums pārtvert “dirižabli”, jo tas neatbildēja ne uz vienu no pieprasījumiem, taču bija pārliecinoši pārkāpis PSRS robežu un ielauzies tās gaisa telpā.
Taču tiklīdz piloti iekārtojās objektam aiz muguras, vienā mirklī abiem lidaparātiem sākās neizskaidrojamas problēmas ar aparatūru, savukārt objekts strauji palielināja ātrumu un absolūti bez jebkādām problēmām pazuda no lidotāju redzamības zonas.
Par spīti tam, Vidusāzijā izvietotās radiolokācijas daļas turpināja objektu novērot un “pavadīt” vēl vismaz 2000 kilometru – līdz pat kirgīzu ezeram Isikulam, kur beidzot objekts acumirklī vienkārši pazuda. Bet, šķiet, ne gluži debesīs. Tas notika vismaz 30 minūtes pēc tā uzrašanās. Militāristi izteica versiju, ka objekts varēja nokrist kaut kur Kirgīzijas kalnos, un jau pat sāka gatavot tā meklēšanai helikopterus, taču pēc viena lidaparāta pēkšņas nogāšanās kalnos visus darbus pārtrauca.
Un tas tad arī it kā viss incidents.
Laiks meklēt kontaktus
Tostarp jau tā paša gada septembra beigās Kirgīzijas PSR galvaspilsētā Biškekā sāka izplatīties runas par to, ka Tjanšana augstkalnu apgabalā Šaitan–Mazara (“Sātana kaps”) esot avarējis nezināms lidojošs objekts. Vēstīts, ka drīz pēc tā tur ieradies ievērojamais padomju ufologs no Permas Eduards Bačurins, kurš turpat uz vietas sapulcināja entuziastu grupu, apņēmīgi grasoties doties noskaidrot visus iespējamos lietas apstākļus, taču tajā gadā viņiem neizdevās nokļūt tieši līdz Sātana kapam. Rudens tajā gadā atnāca ļoti agri, kalnos sākās spēcīga snigšana, temperatūra nokrita ievērojami zem nulles, tāpēc Bačurinam ar biedriem nācās atgriezties Biškekā praktiski bez jebkāda papildu guvuma. Līdz pavasarim visa apņemšanās kaut kā izčākstēja un praktiski pazuda.
Aptuveni tajā pašā laikā nopietnu interesi par iespējamo NLO avarēšanu sāka izrādīt Kazahijā jeb mūsdienu Kazahstānā. 1992. gada sākumā, kad PSRS jau bija pazudusi no pasaules kartēm, Alma-Atā sāka gatavot jaunu ekspedīciju, turklāt ļoti nopietni un atbildīgi. Par ekspedīcijas vadītāju kļuva bijušais lidotājs un atvaļinātais pulkvedis Nikolajs Svečkovs. Viņa vadībā noformēja komandu, kurā bija iekļauti tikai tādi pētnieki, kuriem bija vērā ņemama alpīnisma vai vismaz kalnu tūrisma pieredze un tā dēvētās izdzīvošanas pieredze ekstremālos apstākļos. Bija paredzēts velna kapavietā ierasties 1992. gada 12. jūnijā. Taču tieši tajā dienā strauji sabojājās laika apstākļi, tāpēc helikopteri varēja Svečkova grupu nogādāt tikai līdz kalna pakājei. No turienes līdz iespējamai notikuma vietai vajadzēja kāpt kalnā vēl vismaz četrus kilometrus. Pirmajā acumirklī tas šķita nieks. Pētnieku grupa nosēšanās vietā ierīkoja pagaidu nometni, bet jau nākamās dienas rītā uzsāka ceļu uz Sātana kapu, lai gan laika apstākļi vēl joprojām bija gaužām slikti.