Izrādās, izmantojot hidrotermālās sašķidrināšanas metodi, laboratorijas apstākļos ir iespējams burtiski dažu minūšu laikā radīt naftu. Zināms, ka dabai tas parasti prasa daudzus miljonus gadu. Lai gan esot arī fiksēts paradokss – Kamčatkas pussalas austrumu daļā ģeologi atraduši naftu, kas izveidojusies tikai 50 gadu laikā. Iespējams, tas arī mudinājis zinātnes prātus lūkot, vai šo procesu nav iespējams īstenot vēl nelielākā laika posmā. Visvecākie naftas krājumi atklāti Austrālijas rietumu daļā, un tie novērtēti ar 3,2 miljardiem gadu.

Reklāma

Kā vispār veidojas nafta? Pamatā tas notiek 1–5 tūkstošu kilometru dziļumā, kur ir 40–90 Celsija grādu temperatūra. Un, ja temperatūra ir augstāka, tur sāk veidoties dabas gāze. Nepieciešamie apstākļi naftas tapšanai rodas tad, kad organiskajiem noslāņojumiem lēnām pārklājas, piemēram, māls, smiltis un gravijs, kam, protams, nepieciešams ļoti ilgs laiks. Retos gadījumos esot arī tā, ka nafta veidojas ļoti straujā tempā, un tas ir tad, kad daba kaut kādā veidā pamanās atrast tādu kā īso apkārtceļu. Piemēram, tā tas bijis zem uzsprāgušā vulkāna Uzona, kas atrodas Kamčatkas pussalas austrumu daļā, par ko šeit jau minēts.

Eksperimenti laboratorijas apstākļos apliecinājuši, ka nafta var rasties ievērojami ātrākos tempos. Ar hidrotermālās sašķidrināšanas metodi to var paveikt dažās minūtēs, turklāt atbilstošs spiediens un siltums piešķir iespēju “izgatavot” naftu pat no jebkādiem pārtikas pārpalikumiem. Hidrotermālās sašķidrināšanas gaitā dažādas mitrās organiskās vielas, piemēram, notekūdeņu nogulsnes, vairākas minūtes pakļauj uzkarsēšanai un spiedienam, un tas sarežģītas organiskās molekulārās ķēdītes sašķeļ mazākos fragmentos. Pēc tā tos apstrādā vēl arī ar ūdeņradi un ūdeni. Rezultātā veidojas substance, kas nenozīmīgi atšķiras no dabiskās naftas. To var destilēt un pārvērst degvielā.

Un var piebilst, ka saistībā ar to, ka par hidrotermālās sašķidrināšanas materiālu laboratorijā izmanto pārtikas pārpalikumus jeb faktiski vienkārši atkritumus, tādā veidā saražotais jaunais produkts kvalificējams kā ogļūdeņražu aspektā neitrālā degviela.