Pēdējos gados burtiski līdz baltkvēlei nokaitētā militāri politiskā starptautiskā atmosfēra teju vai ar katru nākamo soli, šķiet, tuvina potenciāli iespējamo globālo konfliktu un līdz ar to piesolīto neizbēgamo pasaules (vai vismaz tās lielākās daļas) pilnīgu iznīcību un bojāeju. Proti, šīs pretstāves galvenie spēlmaņi Rietumos un Austrumos izteikušies par iespēju (arī gatavību!) savstarpēji apmainīties ar kodoltriecieniem. Tāpēc ļaudis sākuši nopietni bažīties. Savukārt zinātnieki un citu jomu speciālisti steidz teju vai mierināt – nevienā no iespējamajiem scenārijiem tik briesmīgs tas iznākums tomēr nebūšot...
Ko tas īsti nozīmē: vai briesmas patiešām ir pārspīlētas, vai arī mūs tomēr pamazām gatavo šim visbaisākajam scenārijam, cenšoties mazināt “pēdējā brīža” izbīli?
Cik cilvēku reāli varētu aiziet bojā?
Kopš pagājušā gadsimta vidus cilvēcei daudz un pacietīgi skaidrots, ka atomieroču masveida pielietošana uz zemeslodes atstās tikai izdegušus tuksnešus, pa kuriem haotiski pārvietosies baisi mutanti. Masu kultūras rupori arī bieži atsaucas uz dažādiem zinātniskajiem pētījumiem (tiesa, parasti gan neminot neko konkrētu – acīmredzot tāpēc, ka tad nāktos atklāt virkni rūpīgi glabāto baiso noslēpumu ar kodolvalstu veiktajiem it kā aizliegtajiem eksperimentiem), kas paredzot to, ka jau pirmajā apmaiņā ar kodollādiņiem teju vai acumirklī bojā aiziešot vismaz 1,15 miljardi cilvēku, savukārt no sekojošās radioaktīvās saindēšanās un tā dēvētās kodolziemas iestāšanās – arī visi pārējie cilvēku sugas pārstāvji.
Izrādās, šim ilgus gadus par šķietami neapstrīdamu uzskatītajam viedoklim tomēr piemītot viena būtiska problēma, proti, tam neesot nekādas saistības ar realitāti! Vai patiešām? Vai tas nav kārtējais ideoloģiskās propagandas māns vai triks? Dažādi neatkarīgi avoti piedāvā pakāpeniski rast skaidrību: kāpēc un tieši kas sekmējis to, ka tik pārliecinoši izplatījies, iespējams, tomēr par mītu uzskatāmais viedoklis par iespējamo cilvēces un visas pasaules bojāeju kodolkara gadījumā?
Avotos brīvi pieejamā veidā vēstīts, ka patlaban (burtiski pirms dažiem mēnešiem) divām pasaules lielākajām kodolvalstīm (kopā 90% no visiem pasaules kodolieročiem) Krievijai un ASV katrai esot pa aptuveni 1500 kaujasspējīgu un lietošanai pilnībā sagatavotu tā dēvēto kodolgalviņu (tas vērtēts kā viena trešdaļa no visiem to rīcībā esošajiem kodolieročiem; kopā ar neaktivētajām un vēl vispār nesamontētajām vienībām to skaits katrā pusē esot potenciāli 5500–6000). Pārliecinoši lielākais to vairākums jau tagad pietiekami precīzi notēmēts uz militārajiem objektiem: raķešu šahtām, ar kodolieročiem aprīkoto zemūdeņu stāvvietām un līdzīgām iespējām aprīkotu lidaparātu atrašanās vietām konkrētos lidlaukos. Esot zināmi kopumā vairāki simti tādu konkrētu mērķu.
Vēl bez tā ir arī kodolieroču uzglabāšanas vietas, kas arī automātiski kļūs par iznīcinošo triecienu pirmajiem mērķiem, lai tādējādi neļautu pretiniekam tālāk izvērst savu kodolpotenciālu.
Tostarp vienu daļu kodolieroču var izmantot arī nolūkā dot triecienu pa sevišķi svarīgiem “parastajiem” jeb tieši ar kodolieročiem nesaistītajiem mērķiem. Un jau tagad esot skaidri zināms, ka daļu kodolgalviņu katra puse jebkurā gadījumā atstās pilnībā neaiztiktu, lai pēc pirmās kodoltriecienu apmaiņas un tās rezultātā tapušās situācijas novērtējuma paliktu pietiekami nozīmīgs arsenāls, ar kuru varētu mēģināt vēl ietekmēt turpmāko notikumu gaitu...
Tas viss kopumā nozīmē tikai to, ka gluži reāli triecienu došanai pa cilvēku biezi apdzīvotajām pilsētām katras pretstāves puses rīcībā nemaz nav tik biedējoši daudz kodolieroču. Pat ļoti to vēloties, ne Krievija, ne ASV gluži objektīvi nemaz nespētu šim nolūkam piešķirt pat pa tūkstotim kodolgalviņu. Speciālisti piedāvā ņemt vērā šādus aprēķinus: NATO dalībvalstu un Krievijas iedzīvotāju kopējais skaits nesasniedz vienu miljardu. No tā jau acumirklī izriet tas, ka kaut kur kaut kad kaut kādos avotos nosauktais 1,15 miljardu upuru daudzums jau tikai pirmajā kodoltriecienu apmaiņā vien nekādā veidā nav sasaistāms ar objektīvo realitāti.