Pēc vairāku mēnešu pūliņiem "Valsts nekustamajiem īpašumiem" (VNĪ) šķietami izdevies pārdot visus 2015. gadā likvidētās Ērgļu profesionālās vidusskolas īpašumus. Pēdējais īpašums pārdots par 69 000 eiro izsolē 13. novembrī.

Jau 2020. gadā visus skolas īpašumus sadalīja trijos dažādos nekustamajos īpašumos, no kuriem mazāko jeb 0,24 ha mežu nodeva Zemkopības ministrijai, bet abus pārējos (1,5 ha zeme ar ēkām un 5,7 ha zeme ar ēkām) VNĪ rīcībā. Pagājušā gada sākumā VNĪ abus īpašumus nolēma pārdot, pirmajam nosakot sākumcenu 30 tūkstošus eiro, bet otrajam – 60 tūkstošus eiro. Izsolē abu īpašumu cena pērn pavasarī mazliet pieauga, taču martā VNĪ izsoli nācās apturēt, jo pastāvēja iespēja, ka tur varētu izmitināt Ukrainas kara bēgļus.

Pēc vairāk nekā gada – 2023. gada maijā – Aizsardzības ministrija paziņoja, ka skolas ēkas minētajam mērķim tomēr nebūs nepieciešamas, un šogad augustā VNĪ izziņoja jau otro abu īpašumu izsoli. Augusta vidū tā noslēdzās un likās, ka Ērgļu profesionālās vidusskolas īpašumi pēc astoņu gadu dīkstāves un atrašanās valsts pārziņā nonāks privātās rokās. 

Realitātē augustā tika pārdots tikai viens no īpašumiem – lielākais 5,7 hektāru īpašums ar ražošanā izmantojamām septiņām ēkām. Īpašums tika pārdots par 114 000 eiro.

Ar otru īpašumu, uz kura atradās arodvidusskolas ēka, dienesta viesnīca, kā arī sakņu un materiālu noliktava, vedās sarežģītāk. To augustā nosolīja pat krietni dārgāk par 5,7 hektāru īpašumu ar vairākām ēkām – par 161 tūkstoti eiro. Tomēr noteiktajā laikā izsoles uzvarētājs nespēja norēķināties par īpašumu un līdz ar to zaudēja iemaksāto nodrošinājumu. Īpašumu VNĪ piedāvāja iegādāties nākamās augstākās summas nosolītājam, taču arī tas izvēlējās neiegādāties objektu par savu piedāvāto cenu un izsole šim īpašumam attiecīgi tika pārtraukta.

Pārdod īpašumu, kas nemaz nepieder

Pēc pāris mēnešiem – 13. oktobrī – VNĪ izsludināja jaunu izsoli, par tās noslēguma datumu izziņojot šā gada 13. novembri. Interesanti – kamēr VNĪ gaidīja pieteikumus uz savu izsoli, tikmēr sludinājumu portālā "ss.lv" bija publicēts (tagad sludinājums izņemts) piedāvājums steidzami par 100 000 eiro iegādāties minēto 1,5 hektāru lielo īpašumu un trīs īpašumā esošās ēkas. Izrādās, ka to bija izvietojusi tā pati privātpersona, kas augusta izsolē uzvarēja, bet nespēja samaksāt. 

Kā skaidroja sludinājuma ievietotājs – viņš esot izlēmis "ss.lv" izlikt sludinājumu, lai piesaistītu vairāk potenciālo pircēju novembra izsolei.

Izsoles sākumcena VNĪ mājaslapā bija 30 000 eiro ar izsoles soli 1000 eiro. Beigās bijuši 39 izsoles soļi no pieciem pretendentiem, summai uzkāpjot līdz 69 000 eiro, kas ir par teju 100 000 eiro lētāk, nekā uzvarētājs solīja augusta izsolē. Tagad pēc izsoles atkal sazvanīta, minētā privātpersona sacīja, ka izsolē uzvarējis kāds cits, ne viņš. Izsoles gala cenu viņš vērtē kā ļoti zemu. Ja izsolē būtu izdevies uzvarēt, minēto īpašumu viņš jau par augstāku cenu būtu centies pārdot tālāk.

Kamēr "Valsts nekustamie īpašumi" gaidīja pieteikumus uz savu izsoli, tikmēr kāda privātpersona bija ielikusi sludinājumu portālā "ss.lv", kaut pārdodamā ēka tai nepiederēja.

VNĪ pagaidām nevar atklāt izsoles uzvarētāju, taču tas būs zināms, līdzko ar izsoles uzvarētāju tiks parakstīts līgums. Līguma parakstīšana tiek veikta aptuveni mēneša laikā no izsoles beigu datuma, taču par īpašuma iegādi izsoles uzvarētājam jānorēķinās divu nedēļu laikā. Tātad līdz 27. novembrim.

Savukārt dīvaino pārdošanas sludinājumu, ko būtībā izvietojusi persona, kurai īpašums nepieder, VNĪ valdes loceklis Andris Vārna nekomentēja, jo VNĪ "nevar atbildēt par privātos sludinājumu portālos ievietoto informāciju". 

Viņš aicināja pirms nekustamo īpašumu iegādes caur sludinājumu portāliem veikt atbilstošu izpēti par interesējošo objektu.

Jārēķinās ar ievērojamiem ieguldījumiem

Ko par sava novada nu jau bijušās skolas likteni saka Madonas novada dome? Novada priekšsēdētāja vietnieks Aigars Šķēls "Latvijas Avīzei" teica, ka darījumu cenas nekomentēs, taču 2022. gadā VNĪ pašvaldībai piedāvāja pārņemt visus nu jau pārdotos skolas īpašumus. Tomēr piedāvājums bijis pārņemt tikai nedalītus īpašumus (tātad gan 5,7 ha, gan 1,5 ha zemes gabalus ar visām ēkām) un tikai pašvaldības funkciju nodrošināšanai, ko novads nav pieņēmis, izvērtējot savas iespējas uzturēt tik apjomīgus īpašumus. Turklāt novada rīcībā arī bijusi informācija, ka interese par konkrētajiem īpašumiem bijusi arī no uzņēmēju puses. "Piebildīšu, ka, neraugoties uz to, ka atsevišķās ēkās tiešām ir ieguldīti lieli līdzekļi to renovēšanā, kopumā īpašumi kā nedalāmas vienības ir jāvērtē kritiski, jo, lai arī kādu darbību tur attīstītu, ir jārēķinās ar ievērojamām investīcijām," sacīja Šķēls.

Jāpiebilst, ka pēdējās nopietnās investīcijas skolā notika 2011. un 2012. gadā, kad dienesta viesnīcu un mācību darbnīcu renovēja par 1,5 miljoniem eiro. 2013. gadā dienesta viesnīcu pat atzina par energoefektīvāko ēku Latvijā. Tagad īpašums, uz kura atrodas kādreiz Latvijas energoefektīvākā ēka, pārdots par 69 tūkstošiem eiro.

Investīcijas bijušas nelietderīgas

Jāatgādina, ka "Latvijas Avīze" publikācijā "Dārgi būvē, lēti pārdod" (3.05. 2022.) rakstīja par to, kur palikušas un kā tiek izmantotas 27 likvidēto profesionālo vidusskolu ēkas. Par Ērgļu īpašumiem tika minēts, ka tos 2021. gada decembrī novērtēja SIA "Vindeks" un vērtējumā norādīts, ka skolas ēka Oškalna ielā 10 ir daļēji apmierinošā tehniskā stāvoklī, tai nepieciešami ievērojami ieguldījumi remontdarbu veikšanai, "kā arī pieprasījums pēc šādiem īpašumiem pašlaik ir ierobežots". 

Savukārt nekustamo īpašumu konsultāciju eksperts toreiz vērtēja, ka skolas ar specifisku plānojumu un ar noteiktu tiesisku statusu grūti pielāgot kam citam jēgpilnam. 

"Varbūt var pārveidot par daudzdzīvokļu mājām, jo skaidrs, ka laukos biroju ēkas nevienam nevajag. Ja skola būtu Rīgā, to varētu droši pārtaisīt par divstāvu biroja ēku, kam atrastos īpašnieks. Būtībā valstij ir jāatzīst, ka izglītības reformas, skolu apvienošanas vai citu apstākļu dēļ nesen veiktās investīcijas bijušas nelietderīgas un tāpēc šos īpašumus nākas pārdot ar zaudējumiem. Acīmredzot kaut kur plānošanā vai politikā ir bijusi kļūda, kuras rezultātā veikti šie nelietderīgie ieguldījumi," "Latvijas Avīzei 2022. gada maija publikācijā teica Kaspars Dzedulis, nekustamo īpašumu konsultāciju aģentūras "Newsec" vērtēšanas nodaļas vadītājs.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.