Lauku saimniecībās aizvien būtiskāku vietu ieņem energoefektivitātes risinājumi. Daudzi no tiem darbojas sasaistē ar siltumnīcefekta gāzu (SEG) emisiju mazināšanu.
Lielsaimniecībās sāk attīrīt biogāzi, iegūstot no kūtsmēsliem apkurē un transporta līdzekļos izmantojamo biometānu. Jānorāda gan, ka visi šajā gadā darbību sākušie biometāna ražotāji savu produktu pārdod citā valstī, kas ir izdevīgi viņiem, tomēr neizdevīgi Latvijas tautsaimniecībai.
Šajā gadā Latvijā lauksaimniecības uzņēmumos darbību ir sākuši pavisam divi biometāna ražotāji – AS "Agrofirma Tērvete" un AS "Balticovo" meitas uzņēmums "Bovo Gas". Pavisam drīz biometānu ražos arī SIA "Vecsiljāņi" Bebru pagastā. Visos iepriekš nosauktajos uzņēmumos vissvarīgākā biometāna ražošanas izejviela ir kūtsmēsli, kas būtiski ļauj mazināt SEG emisijas. Vēl vairākas saimniecības patlaban gatavojas sākt biometāna ražošanu vai gatavo projektus.
Šādu projektu realizēšana kļuvusi aktuāla pat par spīti tam, ka Latvijas uzņēmēji valsts atbalstu biometāna un citu moderno degvielu ražošanai patlaban nesaņem.
Klimata un enerģētikas ministrija ziņo, ka tā pašlaik strādājot pie fondu programmas biometāna nozares attīstībai, kas rosināšot šīs zaļās gāzes pieejamību Latvijā.
Ar programmas īstenošanu iecerēts atbalstīt biogāzes attīrīšanas iekārtu pirkumu, zaļās gāzes iespiešanas punktu būvniecību, kā arī transporta līdzekļu pirkumu biometāna pārvadāšanai un nepieciešamās infrastruktūras izveidi.
"Tārgalītes" mērķis – klimata neitralitāte
Jaunu fermu un graudu pirmapstrādes kompleksu būvniecība mūsdienās atrodas sasaistē ar būtisku enerģijas ietaupījumu. Tārgales pagasta SIA "Tārgalīte" 2021. gada vasarā nodeva ekspluatācijā jauno slaucamo govju novietni, kur 260 gotiņas slauc četri roboti. Saimniece Ieva Zariņa teic, ka jaunajā fermā apgaismojumam izmanto LED lampas. Atvērta tipa būvē dienas laikā apgaismojumu tikpat kā nevajag. Ar piena dzesētāja izdalīto siltumu silda ūdeni, sendvičpaneļi sienās nodrošina stabilu temperatūru, kuru regulē pašu uzstādītā meteoroloģiskā stacija.
Naudas izteiksmē gada laikā ietaupījums no efektīvākas elektrības izmantošanas ir 7000 eiro.
Saimniecība šajā sezonā ir sākusi darbināt arī jauno graudu kalti. Vecajā kaltē stundas laikā sešām tonnām graudu varēja noņemt 2% mitruma. Patlaban stundas laikā 20 tonnām graudu mitrumu mazina par 4%. Jaunās kaltes jauda ir 120 kW, vecajai kaltei tā bija 180 kW. SIA "Tārgalīte", visticamāk, varēs mainīt "Sadales tīkla" pieslēgumu uz mazāk jaudīgu un ietaupīt vēl vairāk naudas. Svarīgi, ka agrāk par kurināmo izmantotos salmus turpmāk varēs iestrādāt augsnē, celt tās auglību.
"Mums ir sagatavots projekts par mazās 44 kW jaudas biogāzes ražotnes būvniecību. Dedzini metānu, ražo elektroenerģiju vai arī izmanto biometānu citiem mērķiem. Jautājums ir par lietderību – patlaban elektroenerģijas cena ir diezgan zema. Dedzinot aptuveni 50% enerģijas aiziet siltumā, var iegūt 40% elektroenerģijas, bet zudumi ir aptuveni 10% lieli. Tos nevar atgūt. Naudas ieguldījuma atmaksāšanās laiks šai mazajai ražotnei ar visu ES atbalstu ir tuvu 20 gadiem. Tomēr resurss pašai ražotnei būs beidzies pēc 15 gadiem, kad jāveic kapitālais remonts. Patlaban nebūtu prātīgi šo ieguldījumu veikt, tāpēc biogāzes ražotnes projektu "uzlikām uz bremzēm". Tomēr ieceri neesam atmetuši.