Latvijas Universitātes Bioloģijas institūts aicina Latvijas iedzīvotājus piedalīties zinātniskā pētījumā un ziņot par katru pamanīto un apgredzenoto mājas strazdu. Tādējādi katrs var sniegt savu artavu ornitologu pētījumā par mājas strazdu ligzdošanu Latvijā un ceļošanu uz siltajām zemēm, vēsta 360TV Ziņas.
Oskars Keišs, bioloģijas doktors, Latvijas Universitātes Bioloģijas institūta vadošais pētnieks stāsta: "Gredzens, kur ir identifikācijas numurs un valsts, to dabū visi putni, ko gredzeno, bet šis krāsainais ir tiem, kuri ir iezīmēti. Krāsainais norāda, ka viņam uz muguras un ap kājām kā mugursoma ir piestiprināts ģeolokators."
Pusotru gramu smagā iekārta, kas putna spalvās ir tikpat kā neredzama, reģistrē gaisa spiedienu, temperatūru, gaismu un paātrinājumu. Pētnieks atklāj, ka ar šo ierīci iespējams noskaidrot, kur šie putni lido, cik augstu, cik ātri un kuros laikos, taču šos parametrus iespējams iegūt vien putnus atkārtoti noķerot. Šeit sākas problēma, kur zinātniekiem nepieciešama iedzīvotāju palīdzība.
Ģeolokatorus uzliek aptuveni 80 strazdiem gadā, taču atgūt izdodas vien piekto daļu. Keišs atzīst: "Nevar visas viensētas apstaigāt, kur ir putni, tāpēc ja mums ziņo, tad tas ir ļoti vērtīgi. Tā ir sabiedriskā zinātne."
Pētījuma ietvaros izveidoti divi parauglaukumi strazdu pirmreizējai noķeršanai. Engurē ar divsimt, bet Gulbenes novadā ar simts izvietotiem putnu būriem. "Mēs varam vienkārši pievilināt, lai ligzdo būros, jo dabā viņi ligzdo koku dobumos."
Taču tie ne vienmēr atgriežas tajā pat būrī, tāpēc iezīmētos strazdus iespējams pamanīt jebkur Latvijā. Pētnieks neslēpj, ka bieži nesaņem zvanus par apgredzenotajiem strazdiem: "Viena tante zvanīja. Kad es prasīju par gredzenu, viņa teica, ka viņai strazds pagalmā dzied, nu vismaz godīgi pateica. Bija sapratusi, ka jāziņo par visiem strazdiem, parunājām ar tanti, bet ziņojam tikai tad, ja ir krāsainais."
Ja redzat mājas strazdu ar krāsainu gredzenu, tad ziniet – viņš ir daļa no šī apjomīgā pētījuma un par to var ziņot, rakstot e-pastu: oskars.keiss@lu.lv.
Plašāk skaties video:
Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, X, Bluesky, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.
Pieraksties LASI.LV redaktora vēstkopai šeit.
Pieraksties vēstkopai un divas reizes nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora aktuālo ziņu, kompetentu viedokļu un interesantāko interviju apkopojumu.
Ko tu saņemsi:
- Daudzveidīgus komentārus un kompetentus Latvijas Mediju žurnālistu un autoru viedokļus par aktuālo
- Ekspertu komentārus par dažādiem praktiskiem, noderīgiem tematiem
- Aizraujošus materiālus par vēsturi, psiholoģiju, kultūru
- Gata Šļūkas karikatūru
- Tavā e-pasta kastītē katru ceturtdienu