Kādas darbības jāveic, lai ieklātu metāla jumtu? Ar kādu materiālu un darba izmaksām jārēķinās, veidojot jaunu jumta segumu? Jautā Mārīte Pierīgā.
Konsultējis SIA "Toode" speciālists Jurijs Kurajevs.
Ja mājai bitumena šindeļu jumts
Viena no iespējamām situācijām – mājai ir četrslīpju bitumena šindeļu jumts un bēniņi apdzīvojami. Kā rāda pieredze, šādu jumtu mūžs nav tik garš un pēc aptuveni 15 gadu ekspluatācijas sāk parādīties problēmas. Pat ja iekšpusē mitrums vēl neiekļūst, no ārpuses jau var pamanīt pirmās jumta bojāšanās pazīmes – parasti tas ir no mitruma uzbriedusi OSB plātne, kas sāk deformēt jumta plakni. Tajā brīdī jau jāsāk domāt par jumta nomaiņu.
Kā to izdarīt? Jāsāk no otra gala – kādu rezultātu mājas saimnieks vēlas panākt.
Ja grib ātrāk un lētāk, tad jānovērtē jumta stāvoklis, un var mēģināt jauno jumtu klāt virsū vecajam. Taču jārēķinās ar vairākiem zemūdens akmeņiem. Jumta koka konstrukciju stāvoklis nav noskaidrots, un, ja kādas daļas ir bojātas, jaunā latojuma stiprināšana sagādās problēmas. Augstāk jāpaceļ arī ūdens noteksistēma. Pretējā gadījumā, paceļot jumta līmeni, ūdens tecēs notekām garām. Ja jumtā bijuši iemontēti logi, tie jāņem ārā un jāceļ augstāk.
Vispareizāk būtu pilnībā noņemt veco jumta segumu un novērtēt jumta konstrukciju stāvokli.
Kad spāru konstrukcijas novērtētas, pēc nepieciešamības var kvalitatīvi labot bojātās daļas, pārbaudīt siltinājuma kvalitāti un ierīkot jaunu latojumu.
Nākamais solis – jumta materiāla izvēle. Patlaban ir pieejami daudzi varianti, kas atšķiras gan pēc profila formas, gan krāsas. Saprotams, jo kvalitatīvāks materiāls, jo dārgāks tas būs. Cenas atšķirība var būt pat divas reizes (10–20 EUR/m2). Taču jāsaprot arī tas, ka daudzas izmaksas būs nemainīgas neatkarīgi no tā, kādu materiālu izvēlēsieties: darbs, kokmateriāli, stiprinājumi, transports. Saliekot kopā, divreiz dārgāks jumta segums sadārdzina kopējo tāmi tikai par 10–15% , tajā pašā laikā iegūstot glītāku, klusāku un ilgmūžīgāku jumtu.
Ja mājai nokalpojis šīfera jumts
Situācija – mājai ir savu laiku nokalpojis šīfera divslīpju jumts un aukstie bēniņi, taču nākotnē paredzēts bēniņus apdzīvot. Ar šīfera jumtu ir vienkāršāk. Parasti tur vairs nav ko glābt – jānomontē viss. Parasti zem šīfera vēl ir pape vai ruberoīds, tas arī jāņem līdz spārēm. Tad izvērtē situāciju, vajadzības gadījumā veic remontu un nolīmeņo spāres. Jumtu vajadzēs nosiltināt, jo bēniņi būs apdzīvoti. Tāpēc zem metāla jumta seguma obligāti jāliek elpojoša membrāna.
Jumta latojumu taisa pēc izvēlētā jumta seguma, piemēram, dakstiņprofilam latojuma solis ir 35 cm, Classic vai valcprofilam – jo biežāk, jo labāk. Šie jumti mēdz būt skaļāki, un latojuma solis būtiski samazina šo efektu. Tāpat šiem jumta segumiem iesaka izvēlēties biezāku – 0,6 mm – jumta seguma materiālu. Izmaksas ir augstākas, toties pie pareizas ieklāšanas par šāda metāla jumta nomaiņu domās tikai mazbērni.
Ņem vērā!
Jumta remontam un nomaiņai jāizvēlas pārbaudīti meistari, kas spēj parādīt pabeigto objektu bildes, nebaidās dot adreses, spēj izskaidrot jumta mezglu risinājumus. Izvēlei jāvelta daudz laika. Tas būs daudz lētāk, nekā sabojāts materiāls.