Viens no efektīviem veidiem, kā atbaidīt odus, ir karsējamas insekticīdu plāksnītes, ko var ievietot gan stacionārās, gan pārnēsājamās ierīcēs.
Pārnēsājamajās ierīcēs plāksnītes visbiežāk tiek ievietotas tai paredzētajā vietā un karsētas ar gāzes degļa liesmiņu. Savukārt stacionārajās ierīcēs, ko pievieno elektrotīklam, plāksnīti karsē miniatūrs elektriskais sildītājs.
Ierīcēs izmantotās plāksnītes parasti ir kvadrātveida vai taisnstūrveida kartona gabals, kas piesūcināts ar insekticīdu – vielu, kas odiem ir toksiska.
Kamēr plāksnīte netiek karsēta, insekticīds no tās neizdalās, pat ja atrodas ārpus telpām. Temperatūras paaugstināšanās aktivizē vielas izdalīšanos gaisā. Kukainis ieelpo indes molekulas, kuras spēj iekļūt organismā caur tā hitīna apvalku. Odiem tiek izraisīts pārmērīgs nervu sistēmas uzbudinājums, tie zaudē spēju lidot un pat aiziet bojā.
Protams, ir indes, kas nenogalina kukaiņus, bet tikai rada tiem nepiemērotu vidi, tā tos aizbiedējot.
Parasti aizsargājošais efekts ir aptuveni 20 m2 lielā platībā, bet plāksnītes kalpošanas laiks var būt 4–10 stundu atkarībā no veida un ražotāja.
Galvenais kritērijs, izvēloties fumigatora – ierīces, kurā plāksnītes karsē, ir drošība veselībai. Lai arī mūsdienu fumigatori ir salīdzinoši nekaitīgi cilvēkiem un mājdzīvniekiem, tos var iedalīt arī vairāk un mazāk bīstamos.
Tas, cik bīstama ierīce var būt cilvēkam, atkarīgs no izmantotā insekticīda veida un konkrētā cilvēka jutības pret šo aktīvo vielu.
Plāksnītēs var būt izmantots, piemēram, aletrīns – eļļaina viela ar tikko jaušamu aromātu. Tā pasliktina odu muskuļu kustības un izraisa to nāvi. Aletrīnu uzskata par samērā drošu vielu, ja netiek pārsniegta koncentrācija fumigatorā. Tas ir insekticīda, ko krizantēma ražo ziedēšanas laikā, sintētisks analogs.
Savukārt praletrīns ir oranžs viskozs šķidrums ar specifisku smaržu. Tas ir Dalmācijas kumelītē atrodamās vielas sintētiskais analogs. Nelielā koncentrācijā tas nekaitē cilvēka ķermenim, bet zivis pret to ir ārkārtīgi jutīgas. Tāpēc, izmantojot plāksnes ar praletrīnu, jāsargā, piemēram, akvāriji.
Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, X, Bluesky, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.
Pieraksties LASI.LV redaktora vēstkopai šeit.
Pieraksties vēstkopai un divas reizes nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora aktuālo ziņu, kompetentu viedokļu un interesantāko interviju apkopojumu.
Ko tu saņemsi:
- Daudzveidīgus komentārus un kompetentus Latvijas Mediju žurnālistu un autoru viedokļus par aktuālo
- Ekspertu komentārus par dažādiem praktiskiem, noderīgiem tematiem
- Aizraujošus materiālus par vēsturi, psiholoģiju, kultūru
- Gata Šļūkas karikatūru
- Tavā e-pasta kastītē katru ceturtdienu