Ir tik jauki saņemt dāvanā maisiņu ar kaltētiem āboliem! Tās ir atmiņas par viesošanos pie vecmāmiņas, tās ir atskaņas no vasaras, un tas ir tik omulīgi un sirsnīgi – pie televizora grauzt nevis čipsus, bet žāvētus ābolus. Arī smarža, kas virmo telpā ābolu kaltēšanas laikā, ir silta un degunam tik tīkama.

Reklāma

Našķis graušanai, tējai, ķīselim

Var iemanīties žāvēt ābolus parastajā krāsnī – gāzes vai elektriskajā plītī, vai ar malku kurināmā, bet, ja jāapstrādā lielāks daudzums vai dažādi produkti, lietderīgi iegādāties dehidratoru jeb elektrisko kaltējamo ierīci, kas šo procesu padara vienkāršāku un kontrolējamu, taču arī mazliet dārgāku.

Elektriskajā augļu žāvētājā var žāvēt gan augļus (ābolus, bumbierus, plūmes, banānus), gan ogas (ķiršus, dzērvenes, vīnogas), gan dārzeņus (burkānus, tomātus), gan garšaugus un zāļu tējas, arī maizi un sēnes.

Tās princips – vairākas (vismaz piecas) paplātes/plauktiņi. Komplektā ir paplātītes ar smalkāku rūtojumu, kas domātas zaļumiem, tējām. Temperatūra var būt regulējama gan manuāli, gan digitāli. Ventilatora gaisa plūsma vairākumam modeļu ir vertikāla, bet, ja siltā gaisa plūsma tiek nodrošināta horizontāli, tad plauktiņi/paplātes nav tik cītīgi jāuzmana, lai mainītu vietām, nodrošinot vienlaicīgu produktu izžūšanu.

Taču nevajag miksēt – vienā reizē visos nodalījumos jāžāvē viena veida produkts, piemēram, tikai āboli. 

Ja katrā plauktiņā būs citi produkti, žāvēšanas laiks atšķirsies. 

Atkarībā no produktu sulīguma tas var būt no 6 līdz 36 stundām.

Visvienkāršākais variants – ābolus kaltēt ar visu mizu, griežot plānās šķēlītēs un izņemot sēklotni.

Cik ilgi žāvēt

  • Jo sulīgāks produkts, jo ilgāk tas žūs.
  • Jo biezākas šķēles, jo tās ilgāk žūs.

Ja aparātā temperatūru var regulēt, vispirms produkti jāžāvē zemākā temperatūrā. Tikai tad, kad tie apžuvuši, temperatūru paaugstina. Ja uzreiz būs augsta temperatūra, produkti ļoti strauji sarausies.

Vai formai ir nozīme

Mizas var kaltēt atsevišķi, jo tējas pagatavošanai tās ir perfektas.

Kā ābolus griezt – ripiņās vai šķēlītēs? Katrai saimniecei ir savas metodes un tradīcijas. Visvienkāršākais variants – ābolus kaltēt ar visu mizu, griežot plānās šķēlītēs un izņemot sēklotni. Ja griež ripiņās, neizņemot sēklotni, tas var traucēt ēšanas laikā, jo plēksnes mēdz ieķerties zobu starpās. Bet tējas pagatavošanai tāda ābolu ripiņa būs laba. 

Skrupulozākas saimnieces pirms žāvēšanas ābolus mizo. Turklāt mizas kaltē atsevišķi, jo tējas pagatavošanai tās ir perfektas.

Der zināt!

Žāvētājiem bez regulējamas temperatūras un ventilatora elektrības patēriņš ir vidēji 90 kW stundā, bet modeļiem, kam ir regulējama temperatūra un ventilators – vidēji 245 kW stundā. Daži modeļi darbojas diezgan skaļi – rūc/dūc. Tad tos, piemēram, uz nakti var atstāt vannasistabā. 

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.