Inovatīva tehnoloģija: RTU ar sēņu enzīmiem paātrina biodegvielas un bioproduktu ražošanu
Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) pētnieku izveidotā sēņu enzīmu šķelšanas tehnoloģija dod jaunas pielietojuma iespējas un aizvieto ķīmiskos līdzekļus.
ERAF līdzfinansētā projektā "Videi draudzīga bezatlikuma tehnoloģija šķidrās biodegvielas un biogāzes ražošanai no biomasas" RTU zinātnieki panāca, ka biomasu var sašķelt daudz īsākā laikā un iegūt cukuru, kas pēc attīrīšanas ir izmantojams dažādu tirgū pieprasītu produktu ražošanai.
Lauksaimniecībā un mežsaimniecībā diezgan daudz pāri paliek zāle, koku zari, miza un citi ražošanas atlikumi. Tie, ko nevar izmantot pārstrādāt šķeldā un izmantot siltumenerģijas ražošanai, uz lauka vai mežā pūst un ražo siltumnīcefekta gāzu (SEG) emisijas. Iepriekš nosauktos atlikumus var izmantot daudz lietderīgāk, ražojot no tiem uz atdalīto cukuru bāzes pieprasītus produktus un arī biogāzi, teic RTU Dabaszinātņu un tehnoloģiju fakultātes Ūdens sistēmu un tehnoloģiju institūta vadītāja asociētā profesore Linda Mežule. Viņas vadībā projektā izveidotā tehnoloģija dod iespēju ar dabas produktiem – sēņu ražotajiem enzīmiem – daudz īsākā laikā sašķelt biomasu un citus substrātus, iegūt cukuru, kas pēc attīrīšanas ir izmantojams dažādu tirgū pieprasītu produktu ražošanai.
Neatņem produktus lauksaimniecībai
Institūtā uzsver – īstenotais projekts, kura laikā patentēta arī membrānu tehnoloģija, sasaucas ar ES Atjaunojamās enerģijas direktīvu. Proti, enerģijas ražošanai ir jāizmanto alternatīvie substrāti, nevis lauksaimniecības kultūraugi. Piemēram, kukurūza ir ļoti laba biogāzes ražošanā izmantojamā izejviela. Pēc Lauku atbalsta dienesta ziņām, pērn Latvijas piecu lielāko saimniecību biogāzes ražošanai audzētās kukurūzas platības pavisam pārsniedza 527 hektārus zemes. Visvairāk – 239 hektāru platībā – kukurūzu biogāzes ražošanai audzēja Lielplatones pagasta Jāņa Vintera zemnieku saimniecībā "Līgo".
RTU pētnieki savu enerģiju galvenokārt koncentrēja uz cukuriem jeb ogļhidrātiem. "Kad no sēnēm iegūtie enzīmi sašķeļ biomasu, zaļos atkritumus, nākamajā pārstrādes posmā savāc cukuru, lignocelulozi. Celulozes sastāvā galvenokārt ir glikozes molekulas.
Cukuru var izmantot kā barību baktērijām, tālāk ražot citus produktus. Var arī ražot biogāzi no vieglāk šķeļama substrāta.
Projekta laikā arī pētījām, kuras sēnes visvairāk ražo enzīmus. Svarīgi arī šos enzīmus ir savākt," tā L. Mežule.
Piespiež dabu strādāt laboratorijā
Dabā lignocelulozi sadala vien mežā. Ūdens sistēmu un tehnoloģiju institūtā šīs sēnes audzē laboratorijā. Sēnes labvēlīgā vidē izdala enzīmus. Tos savāc un izmanto biomasas šķelšanai.
Enzīmus var pirkt no citu valstu pārdevējiem, tomēr tas nozīmē lielus naudas tēriņus un arī atkarību no produktiem. RTU pētnieki galvenokārt izmanto pašu Latvijas mežos vāktas sēnes. Vispirms pārbaudīja, cik aktīvi tas izdalīja enzīmus. L. Mežule: "Vislabākais piemērs enzīmu iegūšanai ir piepes. Tās ir dažāda veida, tostarp dažas ļoti efektīvi sadala koksni. Būtībā arī zaļā daļa tur ir iekšā, dažādi citi substrāti. Vislielākais izaicinājums ir, kad šķeļamais materiāls ir neviendabīgs, kad tajā ir gan grūtāk, gan arī vieglāk šķeļamas frakcijas. Vislabākā ir pavasara pirmā zālīte. Neviens gan to daudz nevāks! Enzīmu pielietojumam izaicinošas ir skuju koku paliekas, tām ir klāt sveķi, vēl citi piemaisījumi."