Noslēdzies Latvijas Izglītības fonda un "Latvijas Avīzes" rīkotais konkurss "Jaunais skolotājs", kurā meklējām talantīgus jaunos pedagogus, kuri darbā skolā aizvada pirmos divus darba gadus.

Konkurss notika jau piekto reizi, un tā mērķis ir popularizēt jauno skolotāju pirmo darba gadu pieredzi, noskaidrot skolotāju un skolēnu savstarpējo attieksmi un cieņu, bet tā uzdevumi ir noteikt populārākos jaunos skolotājus, iepazīstināt ar jauno skolotāju darba pieredzi, problēmām, motivēt skolēnus iesaistīties jauno skolotāju un savas skolas vērtēšanā, kā arī paaugstināt skolotāja prestižu.

Statistika liecina, ka Latvijā skolās skolotāju trūkst, jo sevišķi jaunās paaudzes, taču konkursa žūrija saņēma vairāk nekā divdesmit brīnišķīgas vēstules par lieliskiem jaunajiem skolotājiem. Darba gaitas nesen uzsākušos pedagogus konkursam pieteica gan viņu skolēni, gan kolēģi un skolu vadītāji, gan arī jauno skolotāju ģimenes locekļi.

Vairāki no konkursam pieteiktajiem jau kā skolotāji atgriezušies mācību iestādēs, ko paši absolvējuši, bet viena no konkursam pieteiktajām pedagoģēm – Raiņa Daugavpils 6. pamatskolas skolotāja Violeta Truškina – ir skolotāja jau trešajā paaudzē.

Visvairāk konkursam tika pieteikti sākumskolas skolotāji, taču daudz bija arī dabaszinātņu skolotāju. 

Daudzi konkursam pieteiktie ir aktīvi ārpusklases pasākumu rīkotāji, gatavo skolēnus mācību priekšmetu olimpiādēm. Pirmo reizi konkursam bija pieteikti arī tehnikumu pedagogi.

Konkursa žūrijai, kurā bija Latvijas Izglītības fonda valdes priekšsēdētājs Ilgvars Forands, fonda valdes locekļi Latvijas Universitātes profesors Andris Kangro, augstskolas "RISEBA" asociētā profesore Raina Vīra, uzņēmuma "Latvijas Mediji" valdes locekle, grāmatnīcu tīkla "Globuss" vadītāja Evija Veide un "Latvijas Avīzes" žurnāliste Ilze Kuzmina, nebija viegli izraudzīties konkursa laureātus. Tomēr gala rezultātā uzvarētāji noskaidroti. Tie ir:

• Kandavas Kārļa Mīlenbaha vidusskolas dabaszinību un bioloģijas skolotāja Danuta Eva Bite,

• Rīgas Juglas vidusskolas bioloģijas, dabaszinību un medicīnas pamatu skolotājs Georgs Gibals.

Abiem jaunajiem skolotājiem balvā – 800 eiro stipendija no Latvijas Izglītības fonda.

Par konkursa laureātiem izvēlēti:

• Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas, pirms tam Dobeles Valsts ģimnāzijas ķīmijas skolotāja Laura Laimiņa,

• Ogres Valsts ģimnāzijas ģeogrāfijas skolotājs Rinalds Onckulis,

• Jūrmalas Valsts ģimnāzijas latviešu valodas un literatūras skolotāja Baiba Puriņa.

Šie skolotāji saņems balvā katrs pa 400 eiro datora iegādei.

"Latvijas Avīze" savu speciālbalvu nolēma piešķirt Rīgas Anniņmuižas vidusskolas sākumskolas skolotājai Jekaterīnai Meļeško.

Vērtējot saņemtās vēstules un konkursa rezultātus, I. Forands teic: "Ir prieks redzēt, ka jaunie skolotāji ne tikai māca savu priekšmetu, bet ir arī aktīvi ārpusklases un ārpusskolas darbā. Daudziem ir savi hobiji, ar ko tie aizrāvušies. 

Ja skolotājs ir labs, tad parasti bērni cenšas viņam līdzināties. Tāpēc ir svarīgi, lai jaunie skolotāji būtu daudzpusīgi cilvēki ar plašām interesēm."

Ar konkursa laureātiem žūrijas pārstāvji sazināsies personīgi un dosies uz skolām viņus apsveikt. Vairāk par jaunajiem skolotājiem varēsiet izlasīt "Latvijas Avīzē".

Spēj iedvesmot ar savu dzīvesprieku

  • "Danuta savus mācību priekšmetus māca ar lielu entuziasmu un nodod skolēniem savas zināšanas praktiskai darbībai. Ja ir jānosauc skolotājs, kurš nekad neatteiks palīdzību, tad tā noteikti ir Danuta. Skolotāja motivē skolēnus gatavoties mācību olimpiādēm un konkursiem, kurās tiek gūti labi rezultāti. Danuta, veidojot mācību stundas saturu, ievēro katra vecumposma bērnu īpašības, meklē jaunus mācību stundu materiālus, idejas, kā mācību vielu padarīt interesantāku. Viņa vienmēr cenšas ieinteresēt un motivē bērnus izmantot pieejamos resursus, lai radītu patīkamu vidi ikdienā un svētkos. Jā, skolēniem patīk, ja viņi tiek iesaistīti un tiek uzticēta lielāka atbildība. Viņa spēj iedvesmot ar savu dzīvesprieku. Novēlu, lai viņai pietiek spēka un izturības turpināt, tāpat kā iesākts, un kļūt par padomdevēju un atbalstu daudziem skolēniem un viņu vecākiem," tā par Kandavas Kārļa Mīlenbaha vidusskolas dabaszinību un bioloģijas skolotāju Danutu Evu Biti pieteikuma vēstulē raksta vidusskolas skolēna mamma Laila Balode.
  • "Skolotājs Georgs Gibala uzskata, ka tieši darbs skolā ļauj skolotājam būt mūžīgi jaunam, jo nemitīgi jāseko visām tehnoloģiju, modes un valodas tendencēm, kuras ir aktuālas jauniešiem – tas ļauj viegli un ērti saprasties ar jauniešiem, vienlaikus iemantojot skolēnu ievērību, kaut vai no rīta gandrīz no teju ikviena sastaptā gaitenī saņemot rīta sveicienu vai iedotu "pieci" plaukstā. Skolēni uz skolotāja stundām iet ar vēlmi mācīties, izprot apgūto; izdara vairāk, nekā prasīts; viņi spēj piešķirt jēgu un vērtību savam ieguldītajam darbam. To, vai stunda ir izdevusies, var pateikt pēc tā, ka starpbrīdī skolēni uzdod interesējošus jautājumus. Par skolotāja darbu runā arī tas, ka skolēns, paša vadīts, ierodas uz pēcstundu konsultācijām nevis lai pārrakstītu vai uzrakstītu pārbaudes darbu, bet gan lai mācītos, vingrinātos labākās savas versijas radīšanā. Georgs neatceras pēdējo reizi, kad kāds būtu jautājis: "No cik sākas četrinieks?", bet gan tā vietā saņem lūgumus padomam par to, kas un kā būtu jādara, lai iegūtu vairāk," par Rīgas Juglas vidusskolas bioloģijas, dabaszinību un medicīnas pamatu skolotāju Georgu Gibalu pieteikuma vēstulē raksta vidusskolas direktores vietniece izglītības jomā Ina Zeltiņa.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.