Šajā vecumā kucēns sāk pētīt savas iespējas un drīz vien apzināsies sevi kā atsevišķu vienību, nevis bara sastāvdaļu. Kopā ar aizvien pieaugošo veiklību, ātrumu un pieredzi kucēna tieksme pēc patstāvības kļūs par izaicinājumu viņa saimniekam. Vienlaikus suns sāk sajust un saprast savu instinktu aicinājumu, tādēļ šis ir īstais laiks sākt mērķtiecīgus treniņus.
Sākumā neliels ekskurss agrīnajā vecumā
Iegādājoties medību šķirnes kucēnu, viens no aspektiem, kam jāpievērš uzmanība, ir iepriekšējā sagatavošana. Labās audzētavās kucēnus iepazīstina ar medījumu, ar darba vidi, pēta viņu noslieces un instinktus. Jau pusotra mēneša vecumā jaunajiem suņiem var piedāvāt medījamo dzīvnieku ādas, ausis, parādīt asinspēdas vai dzīvu putnu kaut kur laukā. Atkarībā no šķirnes un pielietojuma. Kucēni jāsagatavo šāviena skaņai, jāmāca sekot cilvēkam, atnest un atdot medījumu, pat ja tā ir tikai bumbiņa vai ēdiena bļodiņa.
Ja audzētājs nav parūpējies par šādu iepriekšēju sagatavošanu, nāksies saimniekam pašam pieķerties, un tas jādara jau no pirmajām dienām un visu pirmo gadu tam jāvelta pastiprināta uzmanība. Jo vēlāk sāksi, jo grūtāk būs.
Mūsu žurnāla YouTube kanālā var noskatīties video, kā pārbaudīt kucēna attieksmi pret šāvienu.
Sekot cilvēkam un dalīties medījumā
Pirmais ietver pakļaušanos piesaukšanas komandai un kontakta uzturēšanu apvidū, proti, pat nesaukts suns ik pa laikam pietuvojas un pārbauda, kur ir cilvēks un uz kuru pusi iet. Atkarībā no šķirnes suns var pārbaudīt smaržu vējā, pēdas uz zemes, pienākt uz pāris simtiem metru vai tuvāk, taču tas uzturēs kontaktu un, ja to pasauks, atnāks uzreiz.
Ja suns pienāk un pieskaras rokai vai kājai ar degunu, tas ir kā ziņojums: “Es esmu te!” Vienmēr pievērsiet tam uzmanību un paslavējiet.
Kā to iemācīt? Pasaukt suni ar komandu Šurp vai Pie manis un mukt projām. Kad suns pietuvojas, apstāties un saņemt to atplestām rokām, atkārtojot komandu un liekot tam apsēsties priekšā vai blakus saimniekam pie kreisās kājas. Otrs paņēmiens: brīdī, kad suns neskatās, paslēpties un klusi pasaukt vārdā, lai viņš sāk meklēt saimnieku. Kad atrod, jautri jāpaslavē un ar viņu jāpaspēlējas.
Dalīties medījumā māca pie maltītes bļodas, ar kauliņu vai īsto medījumu. Neatkarīgi no vecuma sunim jāatdod medījums labprātīgi, mierīgi, bez agresijas un mēģinājumiem izraut to no rokām.
Kucēnu nekādā gadījumā nedrīkst kaitināt ar ēdienu. Nekad!
Tas rada bailes, agresiju un vēlēšanos aizstāvēt sevi un sargāt medījumu/pārtiku. Un šīs agresijas izpausmes nekādā veidā nav saistītas ar suņa medību instinktiem! Suns, kas sargā medījumu no saimnieka, strādās tikai sev. Tie suņi, kuri nelaiž klāt pie medījuma ne citus suņus, ne cilvēkus, ieskaitot paša saimnieku, bērnībā ir kaitināti ar ēdienu, un neko labu tas neliecina.
Fizioloģija
Kucēns turpina augt. Saistaudi un kauli kļūst stiprāki, lai gan kustības vēl joprojām ir gana lempīgas. Tas mazāk guļ un aktīvāk pēta pasauli. Tam vajag vairāk uzmanības, slodzes un treniņu.