Vārnveidīgie putni vispār atšķiras no citiem sugas brāļiem ar gluži noteiktu intelektu, taču žagatas izceļas pat savējo vidū – tās spēj atpazīt savu atspulgu spogulī, atceras, kurā vietā noslēpušas barības krājumus, kā arī spēj uzmeklēt cilvēku paslēptus priekšmetus.

Reklāma

Jau kopš bērnības zināms, ka žagata ir zagle: tā uz savu ligzdu stiepjot visu, kas ir spožs un spīdīgs, un vienalga, vai tie ir krāsaini stikliņi vai briljanta gredzens. 

Taču mūsdienu zinātnieki parūpējušies par to, lai pasludinātu šo parādību vispirms tikai par mītu, bet tad arī par tā pilnīgu kliedēšanu, pierādot, ka žagatas ne tikai nepiesaista spīdīgi priekšmeti, bet gan, gluži otrādi, nepazīstamas lietas tās atbaida. Par to pētnieki pārliecinājās eksperimentā, kam izvēlējās dažādas apvidus vietas, kas atradās netālu no pētniecības iestādes jeb šajā gadījumā universitātes. Pilsētas apstākļos mītošie putni ir pieraduši pie cilvēku klātbūtnes, tāpēc labprātāk pielaiž pētniekus sev tuvāk. 

Eksperimentam izvēlējās dažādus priekšmetus, kas, kā iepriekš runāts, žagatām ļoti patīkot: foliju, gredzenus, skrūvītes un tamlīdzīgi. Lielai daļai šo priekšmetu virsma bija nokrāsota zilā matētā krāsā, tādējādi samazinot to spožumu. To visu izvietoja 30 centimetru attālumā no riekstu kaudzītes.Eksperimentu atkārtoja 64 reizes, un tā rezultāti lielā mērā pārsteidza pētniekus. Žagatas izrādīja interesi par priekšmetiem vispār tikai divās no šīm 64 reizēm, un vienu reizi, paņemot knābī spīdīgo gredzenu, tas acumirklī tika izmests laukā. Liela daļa žagatu pat izteikti baidījās no svešajiem priekšmetiem, mielojoties ar riekstiem, tos paņemot un palidojot kādu gabaliņu nost no priekšmetiem. Pietiekami liela daļa putnu vienkārši ignorēja spīdīgās lietiņas, sakoncentrējoties tikai uz riekstiem. Tas tad arī kalpojis par pamatu žagatu reabilitēšanai.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.