Ja tu esi no tiem, kuri neilgojas regulāri iesvīst vai pārspēt savus rekordus, tomēr (un pamatoti!) uzskati, ka veselības uzturēšanai kustības ir nepieciešamas, un turklāt vēl vēlies šajās kustībās ielikt nodomu, ieklausīties savā ķermenī un gūt baudu no procesa, šī pirms 5000 gadiem izveidotā sistēma ir kā radīta tev! Šoreiz Spīganas Ģildē – ciguns un iemīļotas ciguna instruktores Maira Gūtmane un Zita Siliņa.
Pirmais un galvenais, kas jāsaprot par cigunu, – tā ir veselības uzturēšanas sistēma, nevis kāds maģisks rituāls (lai gan jāpiekrīt, ka līganās, plūstošās ciguna kustības, ko dažkārt pavada īpašas skaņas, nudien atgādina tādu kā maģisku deju). Ciguna instruktori nodarbības sākumā allaž atgādina, ka jāizvirza nodoms – ko vēlies šodien savingrot, un tieši šis apzinātības elements padara cigunu tik atšķirīgu no fizioterapijas vai sporta parastā.
"Ciguns ir darbs ar dzīvības enerģiju. Šī dzīvības enerģija ir visur mums apkārt," skaidro ciguna skolotāja Maira Gūtmane, "un šis ir veids, kā mēs varam enerģētiskajā pasaulē uzturēt tīrību sevī. Tāpat kā mēs kopjam savu fizisko ķermeni, mums ir jākopj savs enerģētiskais ķermenis, enerģētiskā pasaule!"
Bet – par visu pēc kārtas.
Trīs ciguna dārgumi
Šis mākslas veids, kā to dēvē instruktore Zita Siliņa, balstās uz trim vaļiem: uz nodomu, kustību un elpu. Šie arī ir tie virsrakstā minētie trīs dārgumi. Zita uzsver, ka visi trīs ir vienlīdz svarīgi.
- Nodoms ir tas, kas iekustina ci – enerģiju.
- Kustības uzdevums ir ķermeni atslābināt, bet vienlaikus arī stiprināt, mazināt blokus, uzlabot enerģijas plūsmu tā, lai visam ķermenim, visām locītavām cauri ietu enerģija un lai šī enerģijas plūsma būtu brīva.
- Elpa nodrošina svaigu ci no gaisa un palīdz atbrīvoties no nevajadzīgās ci. Tā ir dziļa, apzināta diafragmālā elpa: ieelpa ar vēderu un izelpa, kad vēders iztukšojas un naba it kā tuvojas mugurkaulam.
"Nodoms, kustība, elpa – tas viss kopā veido fantastisku apzinātības praksi, kuras laikā mēs veltām uzmanību tikai un vienīgi sev," stāsta Zita. "Cenšamies gan iedziļināties, gan būt mirklī šeit un tagad, atslābināties un vērot. Man ļoti, ļoti patīk šī vērošanas uzsvēršana! Mēs vērojam to, kas notiek ap mums, bet vēl svarīgāk ir veltīt sev laiku, nedalītu uzmanību un vērot. Piemēram, šodien mans ķermenis jūtas saspringts vai smags... Katru dienu mēs ievērojam kaut ko citu. Mēs izzinām sava ķermeņa valodu, iemācāmies laikus pamanīt, ja kaut kas šķiet aizdomīgs mūsu fiziskajā ķermenī. Varbūt kāda doma griežas uz riņķi un dara mani nelaimīgu, liek justies sliktāk..."
Kā tas strādā?
Tātad cigunojot mēs kustinām enerģijas, bet kā tas izpaužas ķermenī?
Ķīnas medicīna runā par 12 galvenajiem meridiāniem, astoņiem sevišķajiem (tā dēvētajiem brīnumainajiem) meridiāniem un mazākiem tīklveida luo meridiāniem. Pa šiem meridiāniem plūst dzīvības enerģija – ci. Mazkustīgs dzīvesveids, kaitīgi ieradumi, sliktas domas un citi faktori šajos enerģijas kanālos var izveidot blokus, tādējādi ar attiecīgo meridiānu saistītais orgāns nesaņem gana enerģijas. Citiem vārdiem sakot – rodas problēma.
Ciguns darbojas ar šiem aizsprostiem, līdzsvarojot un harmonizējot ci plūsmu, lai visi ķermeņa orgāni tiktu apgādāti un veselā miesā arī gars sajustos attiecīgi vesels.
Kam ciguns piemērots?
Gribētos teikt – visiem, tomēr ciguna instruktori norāda, ka iespējami veselības stāvokļi (onkoloģiskas saslimšanas, smagas hroniskas slimības, nopietnas garīgās saslimšanas u. tml.), kuros vispirms noteikti jākonsultējas ar ārstu. Taču, kā uzsver Maira, pamatā ciguns ir piemērots visiem: "Arī grūtnieces ir nākušas. Ja kaut kas sāp, tad var cigunot guļus, sēdus vai stāvus. Varbūt pat nepakustoties, bet vingrojot domās. Tas ir grūtāk, bet tas ir iespējams!"