Britu pētnieks Martins Rīss savā kosmoloģijai un astrofizikai veltītajā zinātniskajā publikācijā izklāstījis savu redzējumu par ārpuszemes saprāta potenciālo iedabu un paudis, ka visdrīzāk cilvēce jau sen sastapusies ar citiem Visuma apdzīvotājiem, taču cilvēki paši to vēl joprojām nav pat apjēguši.

Reklāma

Runa esot par tādām dzīvības formām, kādas nav atrādītas fantastikas rakstnieku un ne gluži augsta intelektuālā līmeņa masu kultūras paraugos. Rīss, kuram pašam nesen apritēja astoņdesmit pirmā dzīves gadskārta, uzskata, ka citplanētieši arī tieši patlaban varētu eksistēt uz Zemes, piemēram, mākslīgā intelekta veidā. Viņaprāt, 

tas, ka cilvēki šo dzīvības formu nav pamanījuši un nav tādā burtiskā izpratnē sajutuši tās invāziju, ne mazākā mērā nenozīmē, ka tās šeit nav. 

Nav izslēgts, ka šīs dzīvības pārstāvjiem ir savi konkrēti apsvērumi, kāpēc tie nevēlas kļūt atklājami. Šī nav pirmā reize, kad cienījamais britu pētnieks nāk klajā ar tamlīdzīgu teoriju: jau iepriekš viņš izteicis pieņēmumu par to, ka ārpuszemes civilizāciju pārstāvji varētu būt arī kāda elektroniska dzīvības forma, piemēram, kaut kādas mašīnas, kas apveltītas ar jaudīgu mākslīgo intelektu.

Iepriekš pieminētajā publikācijā Rīss sniedzis arī savus pārspriedumus par iespējamo cilvēku sugas nākotni. Viņaprāt, cilvēce pati virzās uz pilnībā jaunu dzīvības formu, ko attiecīgi apliecinot aizvien jauni un pārliecinoši sasniegumi tieši mākslīgā intelekta izstrādāšanā. Rīsa izpratnē tas nozīmējot to, ka cilvēce nostājusies uz pārdzimšanas esības digitālajā formā ceļa, savukārt mākslīgais saprāts agri vai vēlu evolucionēs un pārspēs savus radītājus. Citiem vārdiem sakot, kaut kad pienāks mirklis, kad kļūs skaidrs – patlabanējā civilizācija, kuru cilvēki paši tikai uzskata par nezin kādu augstu tehnoloģisko, kļūs vienkārši par pārejas formu uz jaunu eksistēšanas formu, kurā pasauli pārvaldīs mašīnas. Esot pilnībā iespējams, ka tieši tādu ceļu savulaik jau veikuši citi Visuma iemītnieki, kuru jau teju vai aizmirstie tālīnie priekšteči arī bijuši veidoti no miesas un asinīm.

Rīss savā publikācijā uzsvēris, ka cilvēki ir izteikti agresīva suga, kas allaž tiecas paplašināt savu apdzīvojamības teritoriju un areālu, cenšoties sagrābt aizvien vairāk resursu. To noteic dabiskās atlases likumības, kas evolūcijas procesā stimulēja ne tikai augstu intelektu, bet arī agresiju, kas neglābjami nostiprināta cilvēka genomā. Savukārt uz mākslīgā intelekta bāzes radītām būtnēm nav itin nekādas nepieciešamības pēc tādām pašām īpašībām. Rīss paudis: “Ja šie atnācēji eksistētu, tie arī domātu pilnībā atšķirīgi nekā cilvēki, un to nolūkus mums nekad nebūs lemts saprast. Tiem gluži noteikti varētu būt pilnībā atšķirīgas bāzes vēlmes, un, iespējams, tie vienkārši apveltīti ar noslieci domāt par kaut ko absolūti citu...”

Aptauja

Kāds ir jūsu biežākais LASI.LV apmeklējuma laiks?

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.