Latvijas, Lietuvas un Igaunijas aizsardzības ministri piektdien parakstīja vienošanos par Baltijas aizsardzības līnijas izveidi, lai stiprinātu Baltijas valstu un NATO austrumu robežu.
Lai atturētu un bloķētu jebkādu potenciālu agresorvalsts militāru agresiju pret Baltijas valstīm, plāns paredz nākotnē attīstīt un izvietot dažādus pretmobilitātes pasākumus pie NATO un Eiropas Savienības ārējās robežas.
Tāpat tikšanās laikā aizsardzības ministri parakstīja Raķešu artilērijas sadarbības nodoma vēstuli, lai pilnveidotu savstarpējo sadarbību apmācībā un sistēmu uzturēšanā. Ar šo dokumentu tiek uzsvērta nepieciešamība attīstīt pretgaisa aizsardzības spējas kā būtisku Baltijas reģiona aizsardzības sastāvdaļu.
Baltijas valstis apliecināja apņēmību stiprināt atbalsta sniegšanu Ukrainai ar koalīciju palīdzību un atbalstīt viena otru šo koalīciju attīstībā. Tāpat Baltijas valstis turpinās Ukrainas karavīru apmācību.
Gatavojoties NATO samitam Vašingtonā, Baltijas valstu aizsardzības ministri tikšanās laikā pauduši vienbalsīgu atbalstu Ukrainas uzņemšanai NATO un Eiropas Savienībā, kā arī uzsvēra nepieciešamību mērķtiecīgi stiprināt NATO pretgaisa aizsardzību reģionā.
Kā medijiem norādīja Latvijas aizsardzības ministrs Andris Sprūds (P), tad iniciatīva par aizsardzības līnijas izveidi būtiski stiprinās Baltijas valstu spējas aizsargāt savas robežas, nodrošinot iespējamā pretinieka kustības aizkavēšanu un bloķēšanu. Šis būs kopējs Baltijas valstu projekts un palīdzēs arī atbilstoši NATO aizsardzības plāniem.
"Baltijas valstīm ir jāaizsargā sava teritorija un jāaizsargā arī sava robeža. Mums jādara viss, lai palielinātu savu kapacitāti, efektivitāti militārās pretmobilitātes ziņā, lai atvairītu un bloķētu potenciālos pretiniekus. Šajā gadījumā, protams, potenciālais pretinieks ir agresīvs austrumu pusē, Krievija," uzsvēra Sprūds.
Sprūds sacīja, ka reģionālo plānu īstenošana, spēcīgs savstarpējs atbalsts un arī gaisa aizsardzības sistēmu veicināšana ir ļoti svarīgi. "Tas ir veids, kā mēs varam turpināt darbu, lai padarītu visu drošības vidi daudz drošāku mums, mūsu sabiedrībai, arī reģionā, kurā mēs saskaramies ar izaicinājumiem no mūsu kaimiņiem. Tāpēc mēs speram ļoti praktiskus soļus uz priekšu, atbalstot Ukrainas pievienošanos NATO, kā arī, protams, arī mūsu robežu stiprināšanā, izveidojot aizsardzības līnijas," klāstīja ministrs.