"Radīšana", ietverot gan jaunradi, atjaunotni un atjaunošanu – dzīves uzlabošanu un dažādu lietu atjautīgu pārveidošanu, gan prasmju iepazīšanu un apgūšanu. Tāda šogad ir tēma Muzeju naktij, kas sestdien, naktī no 13. uz 14. maiju, jau 19. reizi norisināsies visā Latvijā. "Kultūrzīmēs" kā piemēru minēsim tikai Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) nodaļu piedāvājumu, tomēr jāņem vērā, ka Muzeju naktī piedalīsies gandrīz visi Latvijas muzeji un citas vietas. Vairāk informācijas: "muzejunakts.lv".

Reklāma

LNMM vēsturiskajā galvenajā ēkā visu vakaru no plkst. 19 līdz vieniem naktī (ieeja līdz pusnaktij) apskatei būs atvērta pastāvīgā ekspozīcija, bet no plkst. 19 līdz 21 apmeklētāji varēs piedalīties kopīgas lielformāta gleznas radīšanā, iedvesmojoties no 90. gadu žurnāla "Avots" izdevumiem un paužot savas sajūtas par neatkarības laiku uz audekla. No plkst. 20 līdz 22 otrā stāva vestibils pārtaps par deju grīdu, uz kuras katrs varēs atmodināt sevī kustību brīvību 80. gadu beigu un 90. gadu sākumam raksturīgos mūzikas ritmos.

Mākslas muzejā "Rīgas birža" (MMRB) piedāvās apskatīt izstādi "Laikmeta refleksijas" un atklāt Latvijas mākslinieku 20. gadsimta darbus no Rietumu bankas glezniecības kolekcijas. Atsevišķi izvietotajā ekrānā tiks demonstrēta jauna, vēl nebijusi fotogalerija, kas stāsta par MMRB un Rietumu bankas darbinieku, kā arī muzeja apmeklētāju veidotajām privātkolekcijām. No plkst. 10 līdz 18 muzejs aicinās piedalīties tematiskā atmiņas spēlē "Memento".

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā no plkst. 19 līdz pusnaktij (ieeja līdz 23) pārsteigs ar gaismas, krāsu un skaņas sinerģiju pasaules atzinību guvušā latviešu dizainera Germana Ermiča pirmajā personālizstādē Latvijā "Plūstoši", kurā apkopoti autora nozīmīgākie darbi. Plašāk par tiem vakara gaitā stāstīs mediatori.

Vienlaicīgi norisināsies fotoakcija "Plūstošie skatpunkti". Caur fotorāmīti, kas būs paņemams muzeja vestibilā, jebkurš varēs meklēt un fotografēt interesantus mākslas darbu un ekspozīcijas rakursus. Izmantojot mirkļbirku #dmdm un #plūstoši, ar tiem būs iespēja dalīties sociālo tīklu kontos.

Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzeja viesi no plkst. 19 līdz 23 nokļūs 20. gadsimta 20. un 30. gadu atmosfērā, aplūkojot kādreizējo mākslinieku dzīvokli – tā perioda mēbeles, interjera un sadzīves priekšmetus, kas papildina modernisma laikmeta ainu, ko atklāj ekspozīcijā esošās gleznas, grafikas un citi mākslas darbi. Izstāde "Iekšējie dialogi. Aleksandras Beļcovas dienasgrāmatas un vēstules" ļaus dziļāk iepazīt gleznotājas personību, izprast viņas dzīves notikumus, pārdomas un izjūtas par ikdienu un mākslu. Tatjanas Sutas istabā būs apskatāma videohronika no Beļcovas 80. dzimšanas dienas svinībām, kurās piedalījās gleznotājas Maija Tabaka, Džemma Skulme, Lidija Auza un citas Latvijas mākslas pasaules personības.

Pirmo reizi Muzeju naktī piedalīsies arī ekspozīcija "Skulptūru mežs" Muzeju krātuvē (atvērta no plkst. 17 līdz 22, ieeja līdz 21.30), piedāvājot iepazīties ar Senās Grieķijas, Senās Romas un renesanses tēlniecības meistardarbu ģipša kopijām mūsdienīgā formātā.

Ziedojumu akcija "Latviešu mūziķi – ukraiņu karavīriem!". 10. maijā, Salas tautas namā, sestdien, 13. maijā, Mālpils muižā, 26. maijā Mazmežotnes muižā, kopumā – sešās Latvijas pilsētās skanēs ukraiņu-latviešu mūziķu Katrīnas Gupalo un Edgara Vilcāna radītā jaunā koncertprogramma "Tas ir laiks", ar ko viņi arī izziņo jaunu ziedojumu vākšanas akciju Ukrainas brīvprātīgo kaujas vienības "Kaukāzs" atbalstam.

Koncertprogrammā emocionāli un mūsdienīgi skanēs latviešu un ukraiņu spēka dziesmas – mūzika no Zigmara Liepiņa rokoperas "Lāčplēsis", Haralda Sīmaņa "Ezers", Raimonda Tigula, Raimonda Paula un Mārtiņa Brauna kompozīcijas, Imanta Kalniņa "Piena ceļš", latviešu un ukraiņu slavenākās tautasdziesmas, kā arī Katrīnas un Edgara radītas dziesmas.

"Solodziesmu vēstnieks" no ASV. Šodien, 10. maijā, Latvijas Nacionālajā operā pirmo reizi ar solokoncertu viesosies izcilais amerikāņu baritons Tomass Hempsons. Pianista Volframa Rīgera klavieru pavadījumā izskanēs Franča Šūberta, Ferenca Lista un Gustava Mālera solodziesmas. T. Hempsons ir no Vašingtonas un savas ievērojamās starptautiskās operdziedātāja un ierakstu mākslinieka karjeras laikā saņēmis daudzus titulus un apbalvojumus. Viņu dēvē par "solodziesmu žanra vēstnieku", un ir izdoti vairāk nekā 170 T. Hempsona iedziedātās mūzikas ieraksti, par kuriem mākslinieks saņēmis "Grammy", piecas Nīderlandes mūzikas balvas "Edison Award" un Francijas "Grand Prix du Disque".

Ansamblis "Trio Angelicus" dibināts 2015. gadā, un to veido Ieva Šablovska (no kreisās), Sondra Lejmalniece un Elīna Šimkus (soprāns).

"Trio Angelicus" – personīgi. Mātes dienā, 14. maijā, plkst. 15 Liepājas koncertzāles "Lielais dzintars" kamersērijā "Personīgi" uz lirisku satikšanos mūzikā aicinās ansamblis "Trio Angelicus", kuru veido soprāns Elīna Šimkus, arfiste Ieva Šablovska un flautiste Sondra Lejmalniece. Koncertprogrammā "Sirds vārdi" skanēs iemīļotā latviešu komponista Jāņa Lūsēna mūzika, kas atklāsies pavisam nedzirdētā – ansamblim unikālā – skaņu gammā. "Mūsuprāt, komponists Jānis Lūsēns ir īsts kodu meistars. Viņam noteikti piemīt kaut kāda maģiska spēja un milzīgs talants," teic Elīna Šimkus.

Spuris un Peršēvics Jūrmalā. Dabas tēlojumi un veselīgi ironisks skatījums uz kultūras vēsturi un mūsdienu notikumiem. Šādi divi vēstījumi ir pamatā divām izstādēm – Egila Spura gleznieciskajai fotogrāfiju izstādei "Vakara pastaiga" un tēlnieka Egona Peršēvica izstādei "Skaistas lietas un citi nesmukumi" , kas Jūrmalas muzejā apskatāmas līdz 28. maijam. "Gleznieciskā fotogrāfija, minimālisms ir mani mīļākie stili. Jo tie neierobežo iztēli un ļauj vaļu asociācijām," par savu daiļradi saka Egons Spuris. Fotogrāfiju viņš apguvis no tēva, dizainera un fotomākslinieka Egona Spura, aktīvi piedalās izstādēs kopš 2007. gada. "Manas radītās skulptūras ir mani eksperimenti un mani zinātniskie traktāti. Māksla man ir zinātnes joma, kas nodarbojas ar kultūras vērtību pārvērtēšanu," par savu mākslu teic Egons Peršēvics.