Cilvēks. Kas gāza VISC vadītāju? Pagājušajā nedēļā tapa zināms, ka līdzšinējā Valsts izglītības satura centra (VISC) vadītāja Liene Voroņenko, kura rudens sākumā tika atstādināta no amata dēļ sabiedrības sašutumu izraisījušiem mācību materiāliem par seksuālo izglītību, uzsākusi darbu Latvijas Darba devēju konfederācijā, kur koordinēs nodarbinātības un izglītības programmas.
L. Voroņenko VISC vadījusi divus gadus, bet kopumā šajā iestādē strādāja jau no 2016. gada. Kopš L. Voroņenko stājās VISC vadītājas amatā, mainījās izglītības politikas veidotāju attieksme pret jaunā izglītības satura ieviešanu. Agrāk visi, kas iebilda pret kādām jaunā satura niansēm vai gaudās par mācību materiālu trūkumu, tika, lai arī caur puķēm, nosaukti par atpakaļrāpuļiem vai sliņķiem. Toties L. Voroņenko atzina, ka iespējams saturu pārskatīt un arī mācību materiāli bijuši vajadzīgi, jau uzsākot izglītības satura reformu.
L. Voroņenko salīdzinoši veiksmīgi tika galā ar jauno centralizēto eksāmenu ieviešanu, kas šogad tika kārtoti trīs grūtības pakāpēs, kā arī pirmo reizi centralizētie eksāmeni bija arī devītklasniekiem. Taču viņa paklupa uz seksuālās izglītības materiāliem, kas bija pieejami plašai sabiedrībai, kaut patiesībā bija domāti tikai skolotājiem, kuriem nebūt nebija obligāta to izmantošana. Diemžēl
Latvijas sabiedrība strīdu dēļ par Stambulas konvenciju un viendzimuma partnerattiecībām ir tik seksuāli norūpējusies, ka it kā mazais akmentiņš gāza kopumā veiksmīgi strādāt sākušu un savā darbā ieinteresētu ierēdni.
Kritienu veicināja arī mācību materiāli krievu valodā kā otrajā svešvalodā. Izrādās, arī pēc Krievijas uzsāktā kara Ukrainā neviens nebija tos "izravējis" no Krievijas militārisma un Kremļa nezālēm.
Tiesa, tā kā izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša atzinusi, ka nebaidās mainīt komandu, ar ko strādā, vērts aizdomāties, vai nepārdomātie mācību materiāli nebija tikai iegansts kārtējām pārmaiņām.
VISC vadītājas pienākumus nu jau divus mēnešus pilda Izglītības kvalitātes valsts dienesta vadītāja Inita Juhņēviča, un paklīdušas baumas, ka ministrijā briest plāns abu iestāžu apvienošanai.
Tikmēr L. Voroņenko atzīst, ka atstājusi darbu VISC uz vienošanās pamata, bet LDDK viņas galvenā rūpe "būs saprast, ko darīt, ja tūkstošiem bērnu nespēj nolikt matemātikas eksāmenu".
Aizdomas. Dāmokla zobens virs Kariņa galvas
Īstenās krustugunīs nonācis bijušais premjers, tagadējais ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš. Laika posmā no 2019. gada līdz pat amata pamešanai Kariņš kopā ar savu svītu privātlidmašīnu jeb speciālo reisu pakalpojumus izmantojis 37 reizes, no kurām 18 lidojumus apmaksājusi Eiropas Savienības Padome no līdzekļiem, kas domāti šādiem gadījumiem. Kopumā Latvijas valstij šie lidojumi izmaksājuši 613 830 eiro, bet no ES naudas – 750 031 eiro.