Gruzijas parlamenta vēlēšanās uzvarējusi valdošā partija "Gruzijas sapnis", svētdien pēc gandrīz visu balsu saskaitīšanas paziņojusi valsts Centrālā vēlēšanu komisija. Šādu vēlēšanu iznākumu noraidījušas prorietumnieciskās partijas, kuras uzskata, ka notikusi krāpšana. Varas partijas uzvara arī samazina iespēju, ka Gruzija pārskatāmā nākotnē varētu virzīties uz dalību Eiropas Savienībā (ES).

Reklāma

Aptaujas un rezultāti

"Gruzijas sapnis" sestdien notikušajās vēlēšanās saņēmis 54,08% balsu, bet četras prorietumnieciskās apvienības kopā izcīnījušas 37,58% balsu, liecina Centrālās vēlēšanu komisijas publiskotie rezultāti. Vēlēšanas notikušas "brīvā un mierīgā" gaisotnē, preses konferencē svētdien paziņoja komisijas priekšsēdētājs Giorgi Kalandarišvili. Atbilstoši šiem rezultātiem "Gruzijas sapnis" ieguvis 91 no 150 parlamenta deputātu vietām. Gruzijā vēlēšanu dienā tika veiktas vairākas nobalsojušo aptaujas, kurās atspoguļoti atšķirīgi rezultāti. ASV firmas "Edison Research" aptaujā četras opozīcijas apvienības atbalstīja 51,9% vēlētāju, bet "Gruzijas sapnis" saņēmis 40,9% balsu. Savukārt valdošo partiju atbalstošā telekanāla "Imedi" aptaujā "Gruzijas sapni" atbalstījuši 56% nobalsojušo.

Gruzijas CVK publiskotie rezultāti liecina, ka opozīcijas spēkiem kopā nav izdevies sasniegt 40% atbalstu. 

"Pārmaiņu koalīcija" saņēmusi 10,92% balsu, "Vienotība – Nacionālā kustība" – 10,12%, "Stiprā Gruzija" – 8,78%, bet "Par Gruziju" – 7,76%. Jau pēc daļēju rezultātu publiskošanas naktī uz svētdienu, kad kļuva redzams, ka uzvaru izcīnījusi valdošā partija, vairāki opozīcijas spēki paziņoja, ka noraida šos rezultātus. Vēlēšanu rezultāti esot viltoti, bet pašas vēlēšanas "nozagtas", paziņojusi apvienības "Vienotība – Nacionālā kustība" vadītāja Tina Bokučava. "Tas ir mēģinājums nozagt Gruzijas nākotni," sacīja politiķe. "Gruzīni nobalsoja par valsts nākotni Eiropā, un tāpēc mēs nepieņemsim šos falsificētos rezultātus, kurus publiskojusi Centrālā vēlēšanu komisija," uzsvēra Bokučava. Savukārt apvienības "Pārmaiņu koalīcija" līderis Nika Gvaramija paziņoja, ka valdošā partija sarīkojusi "konstitucionālu apvērsumu". Vēlēšanu rezultātus neatzīs arī "Stiprā Gruzija", preses konferencē paziņoja viena no politiskās apvienības līderēm Anna Dolidze. "Mēs esam sašutuši par to, ko Centrālā vēlēšanu komisija uzdrošinājās uzrakstīt. Rezultāti neatspoguļo Gruzijas tautas gribu," paziņoja politiķe.

Uzvaru tikmēr svin "Gruzijas sapņa" politiķi, tostarp ietekmīgais miljardieris Bidzina Ivanišvili. 

"Pasaulē reti kad tā pati partija gūst tādus panākumus tik sarežģītā situācijā," atbalstītājiem paziņoja "Gruzijas sapņa" dibinātājs, kurš nosaka toni šajā partijā. Gruzijas varas partija jau sākusi saņemt apsveikumus. 

Jau sestdienas vakarā, kad Centrālā vēlēšanu komisija pat nebija publiskojusi daļējos provizoriskos rezultātus, "Gruzijas sapni" un premjeru Irakliju Kobahidzi ar "pārliecinošo uzvaru" apsveica Ungārijas premjerministrs Viktors Orbāns. Apmierinātību ar vēlēšanu rezultātiem vietnē "Telegram" paudusi arī Krievijas propagandas medija RT galvenā redaktore Margarita Simonjana.

Nevienlīdzīgi spēles noteikumi

Svētdien ar savu vērtējumu klajā nāca starptautiskie novērotāji, kuri uzraudzīja vēlēšanu norisi. Balsošanu vēlēšanās "apgrūtināja nevienlīdzīgi spēles noteikumi, spiediens un spriedze", teikts Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas Demokrātisko institūciju un cilvēktiesību biroja, Eiropas Padomes Parlamentārās asamblejas, Eiropas Parlamenta un NATO Parlamentārās asamblejas kopīgās novērošanas misijas paziņojumā, kurā arī paustas bažas par rezultātu ticamību. Lai gan vēlētājiem tika piedāvāta izvēle starp 18 kandidātu sarakstiem un kandidāti kopumā varēja brīvi īstenot priekšvēlēšanu kampaņu, novērotāji pauda bažas par nesen pieņemtiem tiesību aktiem un to ietekmi uz pamatbrīvībām un pilsonisko sabiedrību. Saņemti arī daudzi ziņojumi par spiedienu uz vēlētājiem, uzsvēra novērotāji.

Apskatnieki tomēr vērsuši uzmanību arī uz opozīcijas pieļautajām kļūdām, kas daļēji izskaidro "Gruzijas sapņa" panākumus. 

Dažādu iemeslu dēļ opozīcijas partijas nav spējušas piedāvāt spēcīgu alternatīvu varas partijai, kas bauda lielu atbalstu lauku reģionos un trūcīgāko iedzīvotāju vidū. "Opozīcija izskatās bankrotējusi, paļaujoties uz to, ka "Gruzijas sapnis" pats sabruks vai arī Rietumi beigās gāzīs Ivanišvili režīmu," radiostacijai "Amerikas Balss" atzina Tbilisi Brīvās universitātes asociētais profesors Levans Ramišvili, piebilstot, ka opozīcija nav spējusi sarīkot spēcīgu priekšvēlēšanu kampaņu. Situāciju pasliktinājusi arī Rietumu politikas nenoteiktība, "piešķirot Gruzijai ES kandidātvalsts statusu, bet pēc tam to atņemot, ieviešot sankcijas, bet tikai pret nenozīmīgām personām", norādīja Ramišvili.

Šāds vēlēšanu iznākums uzskatāms par vēl vienu triecienu tiem gruzīniem, kuri grib valsts tuvināšanos ES. Gruzijai pagājušā gada decembrī tika piešķirts ES kandidātvalsts statuss, tomēr "demokrātijas vājināšanās" dēļ valsts virzība uz bloku jau pirms vēlēšanām bija apstājusies. Varas partijas kritiķi arī pauž bažas, ka "Gruzijas sapnis" pēc vēlēšanām turpinās vājināt demokrātiju un tuvināties Krievijai, kas joprojām okupē 20% Gruzijas teritorijas.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, X, Bluesky, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu. 

Pieraksties LASI.LV redaktora vēstkopai šeit.

Pieraksties vēstkopai un divas reizes nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora aktuālo ziņu, kompetentu viedokļu un interesantāko interviju apkopojumu.

Ko tu saņemsi:

  • Daudzveidīgus komentārus un kompetentus Latvijas Mediju žurnālistu un autoru viedokļus par aktuālo
  • Ekspertu komentārus par dažādiem praktiskiem, noderīgiem tematiem
  • Aizraujošus materiālus par vēsturi, psiholoģiju, kultūru
  • Gata Šļūkas karikatūru
  • Tavā e-pasta kastītē katru ceturtdienu