ASV, Francija, Vācija, Lielbritānija un citas valstis nosodījušas Irānas dronu un raķešu uzbrukumu Izraēlai, norādot, ka tas draud vēl vairāk destabilizēt Tuvos Austrumus.

ASV prezidents Džo Baidens solīja dzelžainu atbalstu Izraēlai. Baidens pēc tikšanās ar savu nacionālās drošības komandu platformā "X" paziņoja, ka ASV apņemšanās sargāt Izraēlas drošību pret draudiem no Irānas un tās sabiedrotajiem ir dzelžaina.

Lielbritānijas premjerministrs Riši Sunaks nosodīja Irānas pārgalvīgo uzbrukumu, kas "draud saasināt spriedzi un destabilizēt reģionu". 

"Irāna kārtējo reizi ir nodemonstrējusi, ka tā ir apņēmusies sēt haosu savā pagalmā," 

sacīja Sunaks.

Arī Eiropas Savienības (ES) augstākais pārstāvis ārlietās un drošības politikā Žuzeps Borels nosodīja Irānas uzbrukumu, nodēvējot to par "bezprecedenta eskalāciju un nopietnu draudu reģionālajai drošībai".

ANO ģenerālsekretārs Antoniu Gutērrešs pauda nopietnas bažas par situācijas eskalāciju reģionā, uzsverot, ka šāds risks ir ļoti reāls, un aicināja iesaistītās puses "izvairīties no jebkādas rīcības, kas varētu izraisīt nopietnas militāras konfrontācijas vairākās Tuvo Austrumu frontēs".

Arī Ēģiptes Ārlietu ministrija pauda dziļas bažas par karadarbības eskalāciju un aicināja uz "maksimālu savaldību". Ministrija brīdināja par "konflikta reģionālās paplašināšanās risku" un piebilda, ka Ēģipte "uzturēs tiešus kontaktus ar visām konfliktā iesaistītajām pusēm, lai mēģinātu savaldīt situāciju".

Saūda Arābijas Ārlietu ministrija nāca klajā ar paziņojumu, kurā pauda bažas par militāro eskalāciju un aicināja "visas puses ievērot vislielāko atturību un pasargāt reģionu un tā iedzīvotājus no kara briesmām". Ministrija arī mudināja ANO Drošības padomi "uzņemties atbildību par starptautiskā miera un drošības uzturēšanu".

Arī Ķīnas Ārlietu ministrija aicināja uz atturību, raksturojot uzbrukumu kā "Gazas konflikta jaunāko izpausmi" un aicinot īstenot nesen pieņemto ANO Drošības padomes rezolūciju, kurā pieprasīts pārtraukt uguni šajā reģionā. Pekina uzsvēra, ka "konfliktam ir jābeidzas nekavējoties".

"Ķīna aicina starptautisko sabiedrību, jo īpaši ietekmīgās valstis, konstruktīvi iesaistīties reģiona miera un stabilitātes nodrošināšanā,"

piebilda Pekina.

Francijas ārlietu ministrs Stefāns Sežurnē pavēstīja, ka Irāna, veicot šo uzbrukumu, sasniegusi jaunu līmeni savās destabilizējošajās aktivitātēs un riskē ar militāru eskalāciju. Arī Vācijas ārlietu ministre Annalēna Bērboka nosodīja uzbrukumu, kas var iegrūst visu reģionu haosā, un aicināja Teherānu un tās sabiedrotos nekavējoties apstāties. Viņa arī apliecināja Berlīnes atbalstu Izraēlai.

Kanādas premjerministrs Džastins Trudo žurnālistiem Otavā sacīja, ka Kanāda viennozīmīgi nosoda Irānas uzbrukumu un atbalsta Izraēlu.

Izraēlai un sabiedrotajiem izdevies pārtvert lielāko daļu Irānas raidīto dronu un raķešu

Izraēlai un tās sabiedrotajiem naktī izdevies pārtvert lielāko daļu no vairāk nekā 300 bezpilota lidaparātiem un raķetēm, ko Irāna raidīja pret Izraēlu.

Izraēlas armijas pārstāvis Daniels Hagari šorīt pavēstīja, ka Irāna raidīja pret Izraēlu 170 bezpilota lidaparātus, vairāk nekā 30 spārnotās raķetes un vairāk nekā 120 ballistiskās raķetes. Izraēlai izdevās pārtvert 99% no droniem un raķetēm, ko Hagari nodēvēja par "ļoti nozīmīgu stratēģisku panākumu." Viņš sacīja, ka Irānas uzbrukums Izraēlai ir novērsts.

Hagari pavēstīja, ka lielāko daļu raķešu un dronu izdevās pārtvert ārpus Izraēlas robežām.

Hagari sacīja, ka raķetes trāpīja dažās vietās valsts teritorijā, tai skaitā armijas bāzē dienvidos, bet tā nav daudz cietusi.

Glābēji ziņoja, ka ievainota septiņus gadus veca meitene beduīnu pilsētā Izraēlas dienvidos, bet policija vēl izmeklē notikušā apstākļus.

Izraēlā naktī skanēja sirēnas un Jeruzalemē bija dzirdams sprādzienu troksnis, pretgaisa aizsardzības sistēmām notriecot objektus virs pilsētas.

Izraēlas armija paziņoja, ka lielāko daļu raķešu likvidēja sistēma "Arrow", kas notriec ballistiskās raķetes ārpus atmosfēras, un norādīja, ka tika iesaistīti stratēģiskie partneri.

"Pēc maniem norādījumiem, lai atbalstītu Izraēlas aizsardzību, ASV bruņotie spēki pagājušās nedēļas laikā pārvietoja uz reģionu lidmašīnas un pretraķešu aizsardzības iznīcinātājus," pavēstīja Baidens. "Pateicoties tam un mūsu karavīru izcilajai meistarībai, mēs palīdzējām Izraēlai notriekt gandrīz visus uzbrūkošos dronus un raķetes," viņš piebilda.

Irāna: Atriebes akcija pret Izraēlu "uzskatāma par noslēgušos"

Irāna svētdienas rītā paziņojusi, ka atbildes akcija uz Izraēlas uzbrukumu Irānas konsulātam Damaskā, "var tikt uzskatīta par noslēgušos".

Irānas pastāvīgā misija pie ANO Ņujorkā pavēstījusi, ka sestdienas vakarā uzsāktais uzbrukums esot bijusi atbilde uz Izraēlas "agresiju pret diplomātisko objektu Damaskā".

Misija piebildusi, ka šis jautājums var tikt "uzskatīts par izsmeltu".

Tomēr gadījumā, ja "Izraēlas režīms pieļaus vēl vienu kļūdu, Irānas atbilde būs ievērojami smagāka," teikts Irānas misijas paziņojumā, kas izplatīts sociālās saziņas vietnē "X".

Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu un Irānas augstākais līderis ajatolla Ali Hamenei.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.