"Jums ir stāsts. Dalieties ar pasauli!", "Sāc savu stāstu!…", "Ļauj savam stāstam runāt pašam!", "Itāļu vārdi. Pasaules stāsti" – ar šiem un līdzīgiem saukļiem sastapās šīgada Londonas grāmatu izstādes apmeklētāji. Izstādes organizatori lepojas, ka apmeklētāju skaits sasniedzis pirmspandēmijas līmeni. Izstādes dalībnieku skaits – vairāk nekā 1000 no visas pasaules. Ar ko šogad iezīmējas šis grāmatniecības notikums?
Process
Laikam jau tā gribētos apzīmēt pēdējo gadu sajūtu, tuvojoties izstādes norises vietai, celtņu mežs, kas paceļas virs ēkas, liecina – viss vēl ir procesā. Un, cerams, vēlāk būs mūsdienīgāk, plašāk un mājīgāk.
Telpu pieejamība un ietilpība bija viena no problēmām, ko minēja visi, kuriem tādēļ neizdevās izmantot profesionālās programmas bagātīgajā piedāvājumā visu trīs dienu garumā – par izdevējdarbības tendencēm atsevišķās valstīs un pasaulē kopumā, par niansēm sadarbībā ar autoriem un viedokļu veidotājiem, par autorizdevumiem, par audiogrāmatu attīstību un, protams, par mākslīgā intelekta un grāmatniecības saskarsmes punktiem.

Jāuzsver, ka pagājušā gada stresu par mākslīgo intelektu kā draudu šogad aizstājis cits virziens – kā nozarei iespējami produktīvāk izmantot mākslīgā intelekta iespējas. Pieprasītākos seminārus pavisam droši neizdevās apmeklēt visiem gribētājiem, jo rindas garums liecināja, ka zāles ietilpība diemžēl nebūs tik liela. Iepriecina, ka izstādes apmeklētāji ļoti novērtē šo iespēju – uzzināt un diskutēt par tiem procesiem, kas ir grāmatniecības ikdienas pārmaiņu sastāvdaļa.
Attīstība
Ar šo vārdu varētu apzīmēt faktu, ka grāmatniecības pienesums Lielbritānijas ekonomikai 2023. gadā rēķināms ap 11 miljardiem mārciņu. Un nozares vīzija nākamo desmit gadu laikā ir to audzēt vēl par 5,6 miljardiem mārciņu. Izklausās daudzsološi un arī pamatoti, jo arvien saskaņotāk veidojas sadarbība starp ASV un Lielbritānijas grāmatu tirgu. Lasītāji izvēlas arvien līdzīgāk – par to liecina pārdotāko grāmatu saraksti. Protams, sava nozīme ir arī tam, ka lielie izdevēji nu jau katrs pārstāv abus tirgus, tādējādi saskaņotāk veidojot grāmatu publicitātes plānus un veicinot grāmatu popularitāti globālā nozīmē. Tātad grāmatai ir daudz augstāks pārdošanas potenciāls.
Vēl viena no atslēgām – angļu valodas izplatība ne tikai valstīs, kuras vēsturiski pieder šīs valodas lietotājām, bet arī angļu valodas popularitātes pieaugums pasaulē kopumā. Šī tendence vērojama arī pie mums – pusaudžu un jauniešu vecuma grupā lasītāji aktīvi izvēlas lasīt grāmatas angliski, un izdevējiem ir jāpieliek īpašas pūles, lai piesaistītu šīs lasītāju grupas uzmanību ar grāmatām latviešu valodā.
Par tendencēm, kas aktuālas Lielbritānijas grāmatu tirgū, pavisam īsi pastāstīja arī Lielbritānijā iznākošā nozares izdevuma "Booksellers" pārstāve Signe Akmeņkalne, norādot, ka no pieaugušajiem domātajām grāmatām pieprasīta ir tā sauktā praktiskā literatūra. Par to liecināja arī apjomīgais (apmēram divreiz biezāks nekā daiļliteratūras) praktiskās literatūras jaunumu pielikums, ko žurnāls izdod arī drukātā formātā divas reizes gadā.
Latvija
Kā ierasts, Londonas grāmatu izstāde savā veidā atklāj gada starptautisko grāmatniecības notikumu kalendāru. Mērķi, kā jau parasti, rast jaunus sadarbības partnerus un stiprināt attiecības ar esošajiem. Savā veidā iezīmēt sevi pasaules grāmatniecības kartē. Tāds mērķis ir ne vien nozares uzņēmumiem, bet arī valstīm, veidojot nacionālos stendus. Kā pēdējos gados ierasts, Igaunijas nacionālais stends uzrunāja klasiski melnajā noformējumā, piesakot sevi ar ziņu, ka Tartu 2024. gadā ir Eiropas kultūras galvaspilsēta. Polijas nacionālais stends uzturēja izstādes apmeklētāju možumu, piedāvājot ne vien poļu grāmatu jaunumus, bet arī gardus ābolus. Ukrainas stendā bija iespēja ieraudzīt jaunākos izdevumus, kā arī uzzināt, ka turpinās Londonas grāmatu izstādes iniciatīva kopā ar izdevējiem atbalstīt Ukrainu ar grāmatu ziedojumiem. 2023. gadā uz Ukrainu tika nosūtīts vairāk nekā 25 000 eksemplāru angļu valodas mācību līdzekļu, bērnu un jauniešu literatūras, kā arī citu grāmatu. Iniciatīva turpinās, un arī šogad britu izdevēji jau ir apstiprinājuši 15 000 grāmatu eksemplāru ziedojumu, kas nokļūs teju 70 bibliotēkās visā Ukrainā.