Sākusies informatīvā kampaņa "Safe2Eat", kuras laikā Latvijas iedzīvotājus aicina pievērst uzmanību atbildīgai uztura bagātinātāju lietošanai.

Reklāma

Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestādes un zinātniskā institūta "BIOR" informatīvajā kampaņā tiek izceltas piecas galvenās tēmas: pārtikas higiēna un uzglabāšana, pārtikas piedevas, veselīguma norādes, marķējumi, kā arī uztura bagātinātāji.

Uztura bagātinātāju lietošana Latvijā kļūst aizvien populārāka. "BIOR" 2020. gadā veiktajā pētījumā par sāls un joda patēriņu Latvijas pieaugušo iedzīvotāju vidū 85% respondentu atzina, ka pēdējā gada laikā lietojuši kādu uztura bagātinātāju. Bieži izvēlas lietot ne tikai vitamīnus vai minerālvielas, bet arī dažādus augus saturošus uztura bagātinātājus, kuru ietekme uz veselību vēl tiek pētīta.

"Vispirms jādomā par sabalansētu un daudzveidīgu ēdienkarti un tikai pēc tam – par uztura bagātinātājiem kā iespējamu papildinājumu. Par veselību primāri jārūpējas ar veselīgu uzturu un regulārām fiziskām aktivitātēm. Uztura bagātinātāji nav zāles, tie neārstē slimības!" uzsver institūta Riska novērtēšanas un epidemioloģijas nodaļas vadītāja un uztura speciāliste Inese Siksna.

Šogad kampaņa vērš uzmanību uz to, cik svarīgi ir pieņemt apzinātus un atbildīgus lēmumus par uztura bagātinātāju lietošanu – nepaļauties uz reklāmu solījumiem par ārstējošu efektu vai tūlītējiem rezultātiem, jo šādi apgalvojumi bieži vien ir maldinoši. Eiropas Savienībā norādes par produktu un uzturvielu labvēlīgu ietekmi uz veselību ir apkopotas norāžu reģistrā un, lai varētu izmantot veselīguma norādi, produktam ir jāatbilst noteiktiem kritērijiem, kas ir izvērtēti un zinātniski pamatoti.

Pirms iegādes vai lietošanas ieteicams konsultēties ar ārstu, farmaceitu vai uztura speciālistu, kurš palīdzēs izvērtēt, vai uztura bagātinātāja lietošana ir nepieciešama, 

kā arī ieteiks piemērotāko produktu un konkrētu tā lietošanas devu. Īpaši uzmanīgiem jābūt cilvēkiem ar hroniskām slimībām, kā arī ja tiek lietoti kādi medikamenti, jo uztura bagātinātāji var mijiedarboties ar zālēm.

Eksperti atgādina, ka uztura bagātinātāji jālieto atbilstoši norādījumiem uz iepakojuma – jāievēro ieteicamā dienas deva, derīguma termiņš un uzglabāšanas nosacījumi. Īpaša piesardzība nepieciešama, ja vienlaikus tiek lietoti vairāki dažādi bagātinātāji, piemēram, D vitamīns bieži sastopams vairākos produktos, un pastāv risks uzņemt pārāk lielu devu, kas var negatīvi ietekmēt veselību. Pirms produkta iegādes ir vēlams pārbaudīt, vai tas ir reģistrēts uztura bagātinātāju reģistrā. Visdrošāk uztura bagātinātājus ir iegādāties aptiekās vai citās oficiālās tirdzniecības vietās – tos nevajadzētu iegādāties no sociālo tīklu tirgotājiem, paziņām vai nezināmām ārzemju interneta vietnēm.

Kampaņa "Safe2Eat" visā Eiropā norisinās jau piekto gadu, lai veicinātu patērētāju uzticību Eiropas Savienības pārtikas nekaitīgumam un uzsvērtu individuālās izvēles nozīmi veselības uzturēšanā.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, X, Bluesky, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu. 

Pieraksties LASI.LV redaktora vēstkopai šeit.

Pieraksties vēstkopai un divas reizes nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora aktuālo ziņu, kompetentu viedokļu un interesantāko interviju apkopojumu.

Ko tu saņemsi:

  • Daudzveidīgus komentārus un kompetentus Latvijas Mediju žurnālistu un autoru viedokļus par aktuālo
  • Ekspertu komentārus par dažādiem praktiskiem, noderīgiem tematiem
  • Aizraujošus materiālus par vēsturi, psiholoģiju, kultūru
  • Gata Šļūkas karikatūru
  • Tavā e-pasta kastītē katru ceturtdienu