Nu jau aizejošais Rumānijas vides ministrs Tančoss Barna savā pēdējā amata dienā parakstījis rīkojumu, kas prasa samazināt brūno lāču skaitu.
Pavisam izsniegtas 480 nomedīšanas atļaujas – 426 preventīvos nolūkos, bet 54 atļaujas atvēlētas problēmdzīvnieku nomedīšanai. Medību kvotas ir atceltas kopš 2016. gada, un kopš tā laika ir fiksēti 154 lāču uzbrukumi cilvēkiem un 14 nāves gadījumi.
Kā liecina jaunākais Rumānijas Vides ministrijas veiktais pētījums, šo lielo dzīvnieku populācija ir mērāma 7500 līdz 8000 īpatņu robežās. Šis aprēķins veikts, ņemot vērā populācijas vispārējo ikgadējo pieaugumu Eiropā, vietējo mednieku novērojumus un fiksētos postījumus. Tas nozīmē, ka vidējais populācijas blīvums valstī ir 11 lāči uz 100 kvadrātkilometriem.
Šis lēmums izpelnījies plašas diskusijas sabiedrībā un daudzu nevalstisko organizāciju sašutumu, taču ministrs uzsver, ka šo soli atbalsta zinātnieki un vides nozares pārstāvji. Lēmuma kritiķi gan iebilst, ka rīkojumā pieļautas kā morālas, tā juridiskas kļūdas, turklāt medīti tikšot lielie tēviņi, kas savukārt atbilstot tā sauktajai trofeju medību praksei. Lai šo lēmumu apturētu, Eiropas Parlamentā ir pat iesniegta petīcija, kas lūdz lāčus apžēlot.