Kaut arī karš ir ierobežots laikā, tā sekas vēl ilgi saglabājas gan cilvēku atmiņās, gan arī vidē. To, kā karš maina tieši vidi, var aplūkot, veltot savas brīvdienas militārā mantojuma apskatei. Saglabājušies vai atjaunoti objekti liecina par laiku no Pirmā pasaules kara sākuma 1914. gadā līdz Latvijas valsts atjaunošanai 1990./1991. gadā.

Reklāma

Sventē, līdzās Daugavpilij, muižas militārās tehnikas muzejā var apskatīt vienīgo Baltijas valstīs plašo un īpaši puikām apskates vērto padomju armijas tanku kolekciju: vidējo tanku T-34 un smagos tankus IS-2 un IS-2M, bruņotas desanta izlūkmašīnas BRDM-2 un BRDM-1, militāros transportlīdzekļus Jeep Willys un GAZ-67, pašgājējus lielgabalus un citas tehnikas vienības.

Bet Daugavpils rietumdaļā Daugavas krastā vismaz puse dienas jāvelta Ziemeļeiropā vienīgajam gandrīz bez izmaiņām palikušajam 19. gadsimta pirmās puses cietoksnim, kas celts no 1810. gada, iesvētīts 1833. gadā, bet pabeigts turpat pusgadsimtu vēlāk. Mūsdienās pamatīgi atjaunots un tajā iekārtots Marka Rotko muzejs – ja tas vēl nav redzēts, jāapmeklē (cena pieaugušajiem 10, bērniem 5 eiro, ģimenes biļete 21 eiro). 

Pirms Pirmā pasaules kara Daugavpils garnizonā dienējis ģenerālis Jānis Balodis, pulkvedis Frīdrihs Briedis un citi Latvijas armijas virsnieki. Padomju laikā te bija dislocētas armijas daļas, kā arī izvietota Augstākā tehniskā aviācijas skola. Cietokšņa kazemātos un nocietinājumos ziemo viena no lielākajām Latvijas sikspārņu kolonijām.