Latvijas Televīzijas rīkotajā dziesmu konkursā "Supernova 2023" ar šūpuļdziesmu "Aijā" šogad uzvarēja alternatīvā roka grupa "Sudden Lights" un ieguva iespēju pārstāvēt mūsu valsti 2023. gada Eirovīzijas dziesmu konkursā Lielbritānijā Liverpūlē. Uz skatuves puiši kāps pirmajā pusfinālā 9. maijā. Par ceļu līdz konkursam šajā sarunā ar grupas solistu Andreju Reini Zitmani.

"Šūpuļdziesma, manuprāt, ir skaistākā un mīlestības pilnākā mūzikas forma. Redzot tumšos pasaules notikumus un ļaunuma izpostītās cilvēku dzīves, mēs nevarējām palikt vienaldzīgi. Tā tapa dziesma angļu valodā, tas ir mūsu mēģinājums mierināt ikvienu, kam sāp notiekošais. Dziesmas nosaukums dzimtajā valodā – latviešu tautasdziesmas noskaņās – vārdā, ko nav iespējams tulkot," nacionālajā konkursā uzvarējušās dziesmas "Aijā" jēgu skaidro "Sudden Lights" solists Andrejs Reinis Zitmanis.
Grupu 2012. gadā izveidoja četri draugi, kas tolaik mācījās Pāvula Jurjāna mūzikas skolā. Viņus var raksturot tā: Andrejs Reinis Zitmanis – vokāls, ģitāra, taustiņinstrumenti un klarnete, Kārlis Matīss Zitmanis – ģitāra, mutes harmonikas, piebalss, Kārlis Vārtiņš – basģitāra, piebalss, Mārtiņš Matīss Zemītis – sitaminstrumenti, piebalss. Runājot vēl par mūziku viņu profesionālajā dzīvē, Andrejs Reinis Zitmanis ir klarnetists Liepājas simfoniskajā orķestrī, viņa brālis Kārlis Matīss Zitmanis un Mārtiņš Matīss Zemītis ir skolotāji mūzikas skolās. Kārlis māca klasisko ģitāru, savukārt Mārtiņš sitaminstrumentus.
Vai visa Latvija atceras savulaik Eirovīzijas uzvarētāju Mariju Naumovu, kā dziedātāju apsveica toreizējā Latvijas Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga. Taču nu jau kur tie gadi, kopš nosauc pēdējo finālistu, bet Latvijas vārds tā arī neatskan. Kur tā vaina, ka Eiropa mūs nesaprot?
Marijas Naumovas uzvara ir manas pirmās atmiņas saistībā ar Eirovīziju. Latvijas pirmo dalībnieku "Prāta vētru" Eirovīzijā neatceros, jo tolaik man bija tikai trīs gadi. Divtūkstošo sākumā vispār bija tāds nacionālā pacēluma sākums – ar iestāšanos Eiropas Savienībā un tamlīdzīgi. Bet tad vairāk domājām, ko Eiropa no mums sagaida, ko tā arī nekad neesam mācējuši īsti uzminēt, un vai vispār ko no mums vēlas… Esam baidījušies būt patiesāki pret sevi, darīt lietas savā veidā, pārāk daudz domādami, kā pārdot Eirovīzijas balsotājiem savu vēstījumu.
Skatoties uz tiem, kuriem pēdējos gados Eirovīzijas konkursos izdodas sasniegt augstus rezultātus, – jā, viss priekšnesums pārdomāts pa sekundei, bet ir arī atstāts mazs mirklis nejaušībai.
Man liekas, cilvēkus uzrunā tieši tas, ka ne viss līdz galam ir "izdomāts", ne viss ir "pārproducēts", ir atstāta druscīt dvēselīte iekšā. Tas mums ne vienmēr izdevies.
Ja runātu ar jūsu grupas dalībnieku Mārtiņu Matīsu Zemīti, varētu arī nevaicāt, kā viņš nonācis mūzikā. Tētis ir pazīstamais ģitārists un šīs spēles pasniedzējs Kaspars Zemītis, mamma Anda Zemīte arī dzied solo un vēl trīs koros, skaidrs, mūzika ģimenē ieelpota ar mājas gaisu. Bet kā mūzikā nonācāt jūs?
Esmu vecākais bērns ģimenē. Kad pašā sākumā dzīvojām vienistabas dzīvoklītī Iļģuciemā, kur istabai pa vidu bija nolikts skapis, par spīti zināmai šaurībai mājās vienmēr skanēja mūzika. Tētim bija diezgan liela kompaktdisku un kasešu kolekcija. Tagad ļoti izjūtu viņa, profesionāla arhitekta un kaislīga melomāna, spītīgu atbalstu mums. Braucot savā mašīnā uz darbu, viņš katru dienu klausās mūsu dziesmas, balso "Muzikālajā bankā"… Tolaik, kad ģimenē vēl biju tikai viens mazais, mūzika mājās skanēja visjaudīgāk. Tad piedzima brālis, pēc tam vēl otrs brālis, un vēl mums ir krietni jaunāka māsa, piecpadsmit gadu starpība, bet mūzika skanēja tik un tā. Ļoti labi atceros pats savu pirmo apzināto klausīšanos. Divtūkstošo sākumā jau bijām pārcēlušies uz citu vietu, manā istabā atradās kasešu atskaņotājs, uz kura vecāki lika "Vinniju Pūku"’ un citu pasaku ierakstus. Bet es šo atskaņotāju sāku izmantot, lai klausītos mūziku. Mājās bija "Prāta vētras" kasete, deviņdesmito gadu izlase, kas man ļoti patika. Īpaši divas dziesmas – "Īssavienojums" un "Esam un būsim". Katra savā kasetes galā, sākumā un beigās. Tad nu es kaseti arī tinu uz priekšu un atpakaļ. Tā ļoti agri iztēlojos, ka es arī varētu ņemt rokās mikrofonu un dziedāt. Līdz diezgan ilgam vecumam etalons, kas vispār ir grupa, bija "Prāta vētra". Jo tā bija un joprojām ir Latvijas populārākā.