Latvijas Leļļu teātris, atgriežoties atjaunotajā ēkā, sola jaunas izrādes un jaunus mākslinieciskos atklājumus, tomēr naudas visam nepietiek.
Gada nogalē ar izrādi "Riekstkodis un Žurku kēniņš" (dramaturgs Klāvs Mellis, režisors Rūdolfs Gediņš) pēc rekonstrukcijas durvis vēra Latvijas Leļļu teātris, kas atgriezies savā vēsturiskajā ēkā.
Piektdien, 12. janvārī, tajā pirmizrādi piedzīvos režisora Valtera Sīļa iestudējums "Sibīrijas haiku", kas par deportāciju tēmu vēstīs papīra animācijas tehnikā un ir balstīts rakstnieces Jurgas Viles un ilustratores Linas Itagaki grafiskajā stāstā.
Rekonstrukcijas darbu laikā siltinātas teātra ārsienas, cokols, bēniņi un jumts, ielikti jauni logi un ārdurvis, modernizēts siltummezgls, pārbūvētas un modernizētas apkures sistēmas, kā arī rekonstruēta ventilācijas sistēma. Pārbūvēta mazā zāle, paaugstinot griestus, kā arī ēka un izrāžu zāles pielāgotas skatītājiem ar funkcionāliem traucējumiem.
"Kultūrzīmes" viesojās Latvijas Leļļu teātrī (LĻT), lai noskaidrotu, kas mainīsies tā darbībā pēc rekonstrukcijas; ko turpmāk tajā var sagaidīt bērni, jaunieši un pieaugušie.
Vēl daudz kā trūkst
"Pirmais, ar ko sākām, bija siltināšana, vienkārša energoefektivitātes uzlabošana. Tomēr brīdī, kad māju pavēra vaļā, saprata, ka jāstiprina visi pamati, ka starpstāvos siju gali ir nopuvuši, ka jumts patiesībā turas uz apdares dēļiem, nevis uz sijām. Protams, māja ir būvēta pagājušā gadsimta sākumā, bet, atsedzot apmetumu, bija redzams, ka pēc Otrā pasaules kara tā patiesībā bija kļuvusi par gruvešiem. Metra augstumā ir viens ķieģeļu slānis un pēc tam – mozaīka, jo pēckara laikā ēkas atjaunoja, no vienas mājas ņemot vienus ķieģeļus, no citas – citus," stāsta Latvijas Leļļu teātra direktors Mārtiņš Eihe.
Atjaunošanai bija jābūt pabeigtai jau pirms pusotra gada, tomēr tas pārcēlās vēl tikpat uz priekšu. "Tas, kas nav noticis, – Lielajā zālē ir tikai kosmētiskas izmaiņas, pati zāle – visas skatuves iekārtas, skatītāju krēsli – ir tie paši."
Jautāts, kāpēc izveidojusies šāda situācija, Mārtiņš Eihe atbild: "Tam ir vairāki iemesli. Ja būtu veikta arī lielās zāles rekonstrukcija, būtu jāpārtrauc esošais un jāizsludina jauns konkurss, kas to visu pabīdītu vēl gadu vai divus uz priekšu. (2021. gada jūlijā tika nolemts, ka rekonstrukciju veiks personu grupa "P un P" par 2,75 miljoniem eiro bez PVN. – Red.) Jāsaprot, ka mēs esam lietotājs, pasūtītājs bija (Finanšu ministrijas pakļautībā) esošie Valsts nekustamie īpašumi, ar kuriem sadarbībā bija lietas, kas izdevās ļoti labi, bet bija arī tādas, ko varēja darīt citādi," teic teātra direktors. "Un vēl, lai skatītāji tik ļoti nedusmojas, vajag pierakstīt, ka mums ļoti daudzu lietu nav, sākot ar galdiņiem foajē, kur esam uz brīdi kaut ko dabūjuši, spoguļi tualetēs. Tā ir vesela virkne mazo lietu, kā vēl nav. Mazā zāle vispār nav vēl iekārtota..."