Kārtīgam padomju produktam ir pazīstamas anekdotes par padomju spiegu Štirlicu, kuru, pastaigājoties pa bulvāri Unter Den Linden zem Berlīnes liepām, nodod pie krūts piespraustais Sarkanās zvaigznes ordenis.
Visinteresantākais, ka anekdote pēc būtības nav tālu no patiesības. Ludmila Nuikina, VDK 1. pārvaldes (nelegālā izlūkošana) spiedze, savas karjeras sākumā Vācijas dāmu modes veikalā gandrīz iekrita, jo pārdevēja ievēroja viņas baismīgo, PSRS ražoto krūšturi. Par šo, jāsaka, visai uzjautrinošo gadījumu viņa stāsta savās intervijās.
Nuikina, tāpat kā izdomātais Štirlics, pieder spiegu jeb, smalki izsakoties, aģentu kategorijai, kuras uzdevums ir vākt informāciju. Viņas darbības lielākā daļa bija laikā, kad spiegošanā visnoteicošākais bija cilvēks. 20. un jo īpaši 21. gadsimts revolucionāri mainījis informācijas iegūšanas veidus.
Un pats būtiskākais – specdienestu darbība no informācijas iegūšanas ir vislielākajā mērā pārslēgusies uz politiskās darbakārtības ietekmēšanu.
Šā teksta mērķis ir apskatīt abus aspektus – informācijas vākšanu un mērķa valsts politiskās darbakārtības ietekmēšanu.
Informācijas iegūšana
Specdienesti izmanto vairākus aģentūras veidus, lai veiktu savus uzdevumus un iegūtu informāciju. Šie veidi var ietvert gan cilvēku, gan tehnoloģiju izmantošanu. Biežāk izmantoti specdienestu izlūkošanas darbības veidi mūsdienās ir cieši saistīti ar tehnoloģijām:
HUMINT (cilvēkizlūkošana): šis ir viens no tradicionālajiem izlūkošanas veidiem, kur speciālisti tiekas ar cilvēkiem, lai iegūtu informāciju. Tas var ietvert gan draugu loka veidošanu un apgrozīšanos sabiedrībā, uzturot un veidojot informācijas tīklu, gan arī dubultaģentu, resp. vairākiem specdienestiem ziņojošu personu, izmantošanu.
SIGINT (signālizlūkošana): specdienesti izmanto elektroniskos līdzekļus, lai nofiksētu, pārraudzītu un analizētu sakarus, kuros ietilpst radioviļņu, interneta un citu signālu izsekošana. Tas var ietvert gan sakaru satelītu un zemes staciju novērošanu, gan arī datu uzglabāšanu un analīzi.
SIGINT ievāktā informācija par kādas sistēmas drošību kalpo par jau tālākveiktas darbības – kiberuzbrukuma sekmīgu norisi, kas savukārt var skart jebko
– radio un TV apraidi, valsts un komerciālo sektoru, elektroapgādi, sakarus.
IMINT (attēlizlūkošana): izmanto attēlus un fotogrāfijas, lai iegūtu informāciju par konkrētām teritorijām, objektiem vai notikumiem. Tas var ietvert gan fotogrāfu darbu, gan arī satelītu attēlus un citus attēlu avotus. IMINT populārais piemērs ir seju atpazīšanas programmas. Arī mūsu biometriskās dokumentu fotogrāfijas ir izmantojams IMINT resurss.
OSINT (atvērtā avota izlūkošana): izmanto publiski pieejamo informāciju, lai iegūtu ziņas. Tas ietver datu izgūšanu no publiskiem avotiem, sociālo tīklu pārraudzību un citu atklātu informāciju vākšanu un analīzi. Šī ir plaukstoša izlūkošanas nozare, kurā ieguldījumu dod ikviens. Ne tikai oficiāla iestāde, kas publicē kartes vai, piemēram, čakls soctīklu dalībnieks. Pat tie no jums, kas atver šo rakstu internetā, dod savu ieguldījumu raksta klikšķos.