Argentīnas prezidenta vēlēšanu otrajā kārtā svētdien uzvarējis labējais kandidāts Havjers Milejs, kurš solījis ekonomisko problēmu pārņemtajā valstī īstenot radikālas reformas.

Piecdesmit trīs gadus vecais Milejs amatā stāsies 10. decembrī, nomainot kreiso prezidentu Alverto Fernandesu, kurš ir nepopulārs un uz otro termiņu izlēma nekandidēt.

Pārliecinoša uzvara

Pēc gandrīz visu balsu saskaitīšanas zināms, ka labējo partiju apvienības "Brīvība, uz priekšu!" kandidāts Milejs saņēmis 55,7% balsu, bet viņa sāncensis pašreizējais ekonomikas ministrs Serhio Masa – 44,3%. Tas ir lielākais balsu īpatsvars, ko prezidenta vēlēšanu uzvarētājs saņēmis, kopš Argentīnā 1983. gadā tika atjaunota demokrātiskā iekārta, vēsta aģentūra "Associated Press". Masa, kurš pārstāv kreiso partiju apvienību "Tēvzemes savienība", jau atzinis zaudējumu vēlēšanās un apsveicis to uzvarētāju. Argentīna "izraudzījusies citu ceļu", paziņojis Masa, kurš vēlēšanu pirmajā kārtā 22. oktobrī ierindojās pirmajā vietā, bet Milejs saņēma otru lielāko balsu skaitu. Absolūto balsu vairākumu neviens kandidāts pirmajā kārtā nesaņēma, tāpēc pirmo divu vietu ieguvēji sacentās otrajā kārtā. Sabiedriskās domas aptaujas, kas šajā vēlēšanu ciklā bijušas diezgan neprecīzas, pirms vēlēšanu otrās kārtas solīja līdzīgāku rezultātu, norāda "Associated Press". Pēc pirmās kārtas Milejs sūdzējās par it kā notikušiem pārkāpumiem, kas izmainījuši vēlēšanu rezultātus. Nekādus pierādījumus viņš tomēr uzrādīt nespēja.

Pēc uzvaras vēlēšanās Milejs paziņoja, ka "šodien sākas Argentīnas atjaunošana". "Argentīnas stāvoklis ir smags. Mūsu valstij ir vajadzīgas radikālas pārmaiņas. 

Nav vietas pakāpeniskai pieejai," Milejs paziņoja atbalstītājiem, solot izbeigt valsts lejupslīdi. "Argentīna atgūs to vietu pasaulē, ko tai nekad nevajadzēja pazaudēt," solīja jaunievēlētais prezidents.

Sola ieviest dolāru

Par labējo populistu bieži sauktais Milejs tiek salīdzināts ar bijušo ASV prezidentu Donaldu Trampu un bijušo Brazīlijas prezidentu Žairu Bolsonaru. Milejs, kurš līdz ievēlēšanai Argentīnas Kongresā 2021. gadā bija biznesa konglomerāta "Corporacion America" galvenais ekonomists, popularitāti iemantoja televīzijas raidījumos, kur asi kritizēja "politisko kastu", kas ievedusi valsti krīzē. Milejs sevi raksturo kā anarhokapitālistu un iestājas par ievērojamu valsts lomas samazināšanu. Milejs ir solījis Argentīnas peso vietā apritē ieviest ASV dolāru un likvidēt Argentīnas centrālo banku, tā cenšoties apkarot inflāciju, pie kuras straujā kāpuma viņš vaino naudas drukāšanu valdības tēriņu nodrošināšanai. 

Gada inflācija Argentīnā ir pārsniegusi 140%, un 40% argentīniešu dzīvo nabadzībā. 

Pirms vēlēšanām vairākos mītiņos Milejs ieradās ar motorzāģi rokās, tā simbolizējot solītās reformas, kuru vidū ir arī ministriju skaita samazināšana. Masas vēlēšanu kampaņa brīdināja, ka Mileja labējā ekonomiskā politika, krasi samazinot valsts lomu un likvidējot nozīmīgas ministrijas, apdraudēs valsts sniegtos pakalpojumus, tostarp veselības aprūpi un izglītību, kā arī pabalstus, no kuriem ir atkarīgi daudzi argentīnieši. Neilgi pirms vēlēšanām Milejs mīkstināja nostāju, pēdējā televīzijas reklāmā pirms vēlēšanām solot izglītības un veselības aprūpes sistēmu neprivatizēt. Vērtību jautājumos Milejs aizstāvējis konservatīvu politiku, vēršoties pret dzimumaudzināšanu skolās un abortiem, kurus Argentīnas Kongress 2020. gadā legalizēja. Klimata pārmaiņas Milejs nosaucis par "sociālistu meliem". Milejs pat bija izteicies, ka atbalsta cilvēku orgānu tirgošanu, tomēr vēlāk šo ierosinājumu atsauca. Milejam pirms vēlēšanām nācās atvainoties par to, ka viņš 2017. gadā nosauca pāvestu Francisku, kurš ir no Argentīnas, par "sātana sūtni", vēsta telekanāls CNN.

Tramps apsveic

Mileju ar uzvaru vēlēšanās sociālajos medijos apsveicis Tramps un Bolsonaru. "Visa pasaule vēro. Esmu ļoti lepns par jums," Tramps ierakstīja sev piederošajā sociālo mediju vietnē "Truth Social", aicinot Mileju "padarīt Argentīnu atkal diženu". Šis lozungs, kas atvasināts no Trampa popularizētā saukļa "padarīt Ameriku atkal diženu", bieži bijis redzams uz Mileja atbalstītāju T krekliem un cepurēm. Mileju ar uzvaru apsveicis arī ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens, kā arī Brazīlijas kreisais prezidents Luiss Inasiu Lula da Silva. Kampaņas laikā Milejs nosauca Lulu par "dusmīgu komunistu". 

Tikmēr Kolumbijas kreisais prezidents Gustavo Petro vietnē "X" rakstīja, ka Mileja ievēlēšana ir "skumja diena Latīņamerikai".

Argentīnas ekonomika, kas ir trešā lielākā Latīņamerikā, šobrīd atrodas ļoti sarežģītā stāvoklī. Lai apturētu inflācijas kāpumu, Argentīnas centrālā banka ir pacēlusi bāzes procentu likmi līdz 133%, kas veicina uzkrājumu veidošanu peso, bet apgrūtina kredītu ņemšanu un mazina ekonomisko aktivitāti. Nav zināms, kā varētu notikt Mileja solītā pāreja uz dolāru izmantošanu. Šobrīd piekļuve dolāriem Argentīnā ir ierobežota un to cena melnajā tirgū atšķiras no oficiālā kursa. Neviena tik liela ekonomika vēl nav nodevusi Vašingtonas ziņā lemšanu par savu valūtu, atgādina CNN. Analītiķi ir izteikuši bažas, ka drīzumā varētu būt gaidāms Argentīnas vēsturē jau desmitais valsts defolts. Gaidāma arī peso vērtības krišanās.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.