Krievijā cietumā ieslodzītais opozicionārs Vladimirs Kara-Murza ceturtdien mudināja līdzpilsoņus pēc Alekseja Navaļnija nāves neslīgt grūtsirdībā, nekrist izmisumā, bet turpināt cīņu par demokrātiju.

"Es joprojām ne ar prātu, nedz emocijām nespēju aptvert to, kas ir noticis. Bet ja mēs slīgsim grūtsirdībā un kritīsim izmisumā, tad tas ir tieši tas, ko viņi grib," ceturtdien sociālajos tīklos publicētā video saka opozicionārs.

"Mums nav tiesību šādi rīkoties, mums ir pienākums mūsu kritušo biedru priekšā," 

viņš uzsvēra.

Runājot no cietuma Sibīrijā, Kara-Murza pauda cerību "padarīt Krieviju par normālu, brīvu, eiropeisku, demokrātisku valsti".

"Ļoša pats teica: nepadodieties. Padoties nedrīkst," atgādināja ieslodzītais opozicionārs.

Krievijā Kara-Murza ir notiesāts par "valsts nodevību", tā dēvētajām viltus ziņām par armiju un piedalīšanos "nevēlamas organizācijas" darbībā.

Viņam piespriesti 25 gadi cietumā.

Opozicionārs savu vainu neatzīst un vajāšanu uzskata par politiski motivētu.

Kara-Murzas kolēģi uzskata, ka krimināllietas pret opozicionāru ir Kremļa atriebība par viņa sabiedrisko darbību.

Cita starpā opozicionārs bija viens no tiem, kas panāca Magņitska akta pieņemšanu, kas ASV liedz iebraukšanu un paredz aktīvu iesaldēšanu tiem Krievijas varas pārstāvjiem, kas ir atbildīgi par rupjiem cilvēktiesību pārkāpumiem.

KONTEKSTS

Krievijas opozīcijas līderis Aleksejs Navaļnijs tika aizturēts 2021. gada janvārī, atgriežoties no Vācijas, kur viņš ārstējās pēc Krievijas Federālā drošības dienesta (FSB) aģentu organizētā noindēšanas mēģinājuma. Tā paša gada februārī Navaļnijam tika piespriests divarpus gadu ilgs cietumsods par viņam 2014. gadā piespriestā nosacītā cietumsoda noteikumu šķietamu pārkāpšanu, ārstējoties Vācijā. Nākamā gada martā viņam piesprieda vēl deviņus gadus ieslodzījumā par "krāpšanu" un "necieņu pret tiesu". Navaļnijs bija apsūdzēts arī ekstrēmismā. 2024. gada 15. vai 16. februārī Navaļnijs miris kolonijā Harpas ciematā.

Aleksejs Navaļnijs.