Publikācijā "Ravē bruģi un asistē direktoram; ko darīt Skolēnu vasaras brīvlaikā?" stāstījām par to, kā skolēnu vasaras nodarbinātības programmu izmanto darba devēji un skolēni, ko par to saka uzņēmēji reģionos un Nodarbinātības valsts aģentūras pārstāvji (NVA). Šajā publikācijā – stāsts par skolēnu darba pieredzi gan ar NVA programmas starpniecību, gan bez tās.
No izklaides uz darbavietu
Nereti skolēni darbu atrod nevis caur Nodarbinātības valsts aģentūras administrēto programmu, bet paši sazinoties ar uzņēmumiem. Tā tas bija arī Zeidana un Katrīnas gadījumā. Zeidans Mārupes ūdens atrakciju parkā "Marupe Wake Park" strādā jau otro vasaru – darbu viņš sāka 16 gadu vecumā. "Pagājušajā gadā vēlējos iekrāt naudu sev, bet tagad jau krāju studijām." Zeidanu aizrauj aviācija, un viņa mērķis ir iestāties pilotu akadēmijā.
Puisis meklējis darbu, kas būtu gan interesants, gan ļautu izbaudīt vasaru. "Negribēju strādāt veikalā un krāmēt plauktos produktus." Pirms viņš kļuva par darbinieku, Zeidans pats bija apmeklējis Mārupes ūdens atrakciju parku, tāpēc vide viņam bija pazīstama. Atlicis vien piezvanīt, un viņš pieņemts darbā. "Jau pēc pirmā mēneša visi bijām labi draugi, kopā spēlējam futbolu un tiekamies arī skolas laikā," par kolektīvu priecājas Zeidans. Viņa pienākumos ietilpst piepūšamo atrakciju uzturēšana, drošības instrukcijas sniegšana apmeklētājiem un parka uzraudzīšana. Viena no Zeidana mīļākajām nodarbēm ir darba dienas sākumā: "Man patīk no rītiem ar laivu braukt uzpumpēt pūšļus." Darbs nav viegls, īpaši sezonas karstākajās dienās, kad apmeklētāju ir daudz. "Tagad jau balss vairs tik viegli nepazūd. Bet, kad cilvēku ir daudz, nākas kārtīgi kliegt, lai visi sadzirdētu." Tas prasa ne tikai fizisko izturību, bet arī pārliecību par sevi.
Parka vadītājs Kristaps Gredzens ar atzinību vērtē Zeidanu, raksturojot viņu kā ļoti mērķtiecīgu jaunieti. "Pie mums strādā dažādi jaunieši – daži vēlas iekrāt naudu izklaidēm, citi, īpaši sportisti, krāj līdzekļus, piemēram, velosipēda iegādei vai lai ieguldītu savā pašizaugsmē," viņš stāsta.
Šobrīd parkā strādā aptuveni desmit jaunieši – gan tādi, kuri tikko beiguši 9. klasi, gan studenti. Tā kā darbs ir sezonāls, tas ir īpaši piemērots jauniešiem vasaras mēnešos. "Mēs nebaidāmies pieņemt darbā skolēnus – sākumā viņiem uzticam vienkāršākus uzdevumus, bet, kad viņi sevi pierāda, paši dabiski sāk uzņemties lielāku atbildību," skaidro K. Gredzens.
Kolektīvs lielā mērā nosaka to, cik veiksmīgi jaunietis iejutīsies darba vidē. "Ja komandā kāds apsmej citus, attiecības ātri vien sabojājas. Taču šobrīd mums ir draudzīga komanda. Piemēram, viens no viņiem spēlē basketbola izlasē, un pārējie brauc uz spēlēm viņu atbalstīt. Tas saliedē komandu, un šī vienotība jūtama arī ikdienas darbā." Sadarbība izpaužas arī veselīgā konkurencē. "Brīvajos brīžos viņi sacenšas, piemēram, kurš ātrāk izskries pūšļu trasi. Pirms diviem gadiem neviens no viņiem neveikoja, bet, kad viens sāka, arī pārējiem radusies interese. Tādā veidā viņi te kopā attīstās," stāsta īpašnieks.
Pienākumi parkā ir dažādi – jāuzrauga teritorija, jāstrādā kasē, jāpalīdz ar veikborda apmācībām. Parkā ir arī divi pieredzējuši darbinieki, kuri uzņemas atbildību par jaunākajiem kolēģiem. Lai gan kopumā jaunieši ir ļoti atbildīgi, esot bijuši gadi, kad dažiem pietrūcis motivācijas. "Viņi savācas kopā, visu dienu sēž un runājas, bet par darba pienākumiem aizmirst," atzīst īpašnieks Gredzens. Tagad situācija esot būtiski uzlabojusies.
"Cenšamies dot iespēju visiem, kuri vēlas strādāt. Pēc tam redzam, vai darbs konkrētajam jaunietim ir piemērots," viņš skaidro. Priekšroka tiek dota tiem, kuri jau iepriekš parkā strādājuši. Vadība viņus pazīst un zina, ko no viņiem sagaidīt.