Latvijas visu laiku labākā distanču slēpotāja Patrīcija Eiduka, kura pērn kļuva par Pasaules kausa ieguvēju U-23 vecuma grupā, viņnedēļ aizvadīja jaunās sezonas pirmās sacensības.

Pasaules kausa karuselis sāks griezties nākamnedēļ Somijā, un 23 gadus vecā sportiste sarunā ar "Latvijas Avīzi" saka, ka jūtas pienācīgi sagatavojusies jauniem izaicinājumiem.

"Pirmajos mačos jutos labi, par sajūtām neko sliktu nevaru teikt, tāpēc gribējās, lai rezultāts būtu labāks. It kā tas nebija slikts, bet nebija arī labs. Grūti pateikt, kāpēc tā, iespējams, neliels stress un vēl neesmu ieskrējusies," par izcīnīto 12. vietu FIS kategorijas sacīkstēs Somijas pilsētiņā Muonio 10 km distancē brīvajā stilā saka Eiduka.

Jauna pieredze

Patrīcijai šī būs otrā sezona Norvēģijas komandā "Aker Dahlie". "Šai sezonai bija plānots sākt gatavošanos uzreiz pēc iepriekšējās beigām. Gribēju braukt uz Norvēģiju atslēpoties, taču iepriekšējās sezonas pēdējā Pasaules kausā nokritu un salauzu lāpstiņu. Tas visus plānus pamainīja, jo normāli atsāku trenēties tikai maija vidū. Viss aprīlis bija tāds nekāds, mēģināju kaut ko darīt, taču kustības bija ļoti ierobežotas. Par laimi, mums, distanču slēpotājiem, aprīlis parasti ir vieglāks mēnesis. No maija vidus jau varēju strādāt ar pilnu slodzi. Manuprāt, fiziski esmu kļuvusi spēcīgāka, un tas kritiens nav atstājis nekādas sekas. 

Kopumā šī vasara man bija interesanta un citāda nekā iepriekšējās. 

Tā kā es "Aker Dahlie" komandai pērn pievienojos pirms paša sezonas sākuma, pie viņiem sagatavošanās posmu veicu pirmo reizi. Nācās uzticēties procesam un brīžos, kad šķita, ka neiet viss, kā gribētos, saglabāt pārliecību, ka esi uz pareizā ceļa. Sagatavošanās bija ļoti laba, darba apjomi milzīgi, dažādi intensitātes treniņi, viss ļoti kontrolēti," par vasarā ieguldīto darbu stāsta slēpotāja. Sagatavošanās process gan nebija vienīgās izmaiņas ierastajā pirmssezonas rutīnā. "Šī ir pirmā sezona, kad vasarā neesmu bijusi ar slēpēm uz sniega un pirmo reizi uz tā šogad kāpu tikai 1. novembrī. Parasti braucām uz Ramzavas ledāju Austrijā, bet tur šogad apstākļi bija ļoti slikti, tāpēc nācās mainīt plānu un visu vasaru gatavoties uz rollerslēpēm. Nav tik traki, jo mūsdienās rolleri ir tik pielāgoti, ka nav milzīgas atšķirības, no tiem pārkāpjot uz distanču slēpēm," atklāj Eiduka. Viņa vasarā piedalījās vairākās rollerslēpošanas sacensībās, arī leģendārā franču biatlonista Martēna Furkāda rīkotajās. "Tas bija pasākums augstākajā līmenī, viss ļoti labi noorganizēts, tendēts uz sportistu labsajūtu, lai viņi justos īpaši. Novērtēju tādu uzaicinājumu. Es gan uz rolleriem esmu ļoti slikta slēpotāja. Man tam nav izskaidrojama, tā vienkārši ir," ar smaidu piebilst Eiduka.

Uzsvars uz gadumiju

Šosezon distanču slēpotājiem pasaules čempionāts nenotiek (tas risinās ik pārgadu), nav arī olimpiskās spēles, tāpēc Eiduka par sezonas galveno mērķi nospraudusi dalību populārajā "Tour de Ski" slēpošanas seriālā, kura rezultāti tiek ņemti vērā arī Pasaules kausa ieskaitē. "Esam izvirzījuši plānu uz to būt labākajā sportiskajā formā, tāpēc gadumija, kad notiks sacensības, būs mans šīs sezonas svarīgākais brīdis. 

Arī "Tour de Ski" skārušas izmaiņas, jo šoreiz tas būs vairāk domāts distančniekiem, nevis sprinteriem. 

Būs divi posmi, kur mēs slēposim nevis kā parasti apļus, bet no punkta A uz punktu B cauri slēpošanas ciematam Toblahā. Līdzīgi arī Davosā. Tas būs kaut kas jauns. Kopumā mans plāns ir aizvadīt pilnu Pasaules kausa sezonu, ja viss ies pēc plāna, tad arī startēt divos posmos Ziemeļamerikā [Kanādā un ASV.]. Arī tā būs jauna pieredze, jo pirmo reizi došos pāri okeānam. Milzīgs paldies Latvijas Olimpiskajai komitejai (LOK), kas palielināja finansējuma apjomu, kas manā situācijā nospēlēja lielu lomu, jo arī distanču slēpošanā jūtama lielā inflācija. Izmaksas arī pieaug, jo slēpju smērēšanā vairs nevar izmantot fluoru, kas daudziem budžetā iegrieza robu. LOK un Latvijas Slēpošanas savienība ļoti palīdz. Tāpat esmu ļoti priecīga un pateicīga, ka man ir daudz privāto atbalstītāju. Strādājam, lai viņus piesaistītu vēl vairāk, bet tas nav tik vienkārši. Labā ziņa, ka neviens atbalstītājs nav atteicies, tikai nākuši klāt. Tas ir ļoti pozitīvi. Pirms sezonas uztaisījām budžetu, tāme bija uz 100 000 eiro, man ir apmēram divas trešdaļas no tā," finanšu pusi ieskicē Eiduka.

Izmaiņas noteikumos

No šīs sezonas slēpošanā, arī biatlonā, slēpju smērēšanā vairs nevar izmantot fluoru. 

Jau izskan runas, ka jaunajos apstākļos priekšrocība būs slēpošanas lielvalstīm, jo viņu rocība ļaus eksperimentēt un labāk sagatavot inventāru. Tam piekrīt arī Eiduka. "Tā varētu būt, jo, kam vairāk naudas, tiem lielākas iespējas veikt vairāk testu un atrast labākos variantus. Skaidrs, ka slēpes tik labi vairs neslīdēs nevienam. Pirmkārt, tas būs stress slēpju smērētājiem. Sistēma Pasaules kausu mačos ir mainīta, par ko slēpotājiem nesen bija kopīga sapulce. Tagad būs tā, ka pusstundu pirms starta savas slēpes jāaiznes uz testēšanas vietu pārbaudei. Ja nokavēsi piecas minūtes, tad pirmajā reizē vēl izspruksi sveikā ar brīdinājumu, ja slēpes aiznesīsi 24 minūtes pirms starta, automātiski ir diskvalifikācija. Ja pārbaudē uzrāda pārāk lielu fluora klātesamību, tad testē vēl vienu reizi, un, ja arī otrreiz līmenis ir par daudz, netiec laists pie starta. Tāpat testēs arī finišā. Šobrīd lielākā problēma ir tā, ka testos ir tik dažādi rezultāti, ka pirmajos posmos var būt nesaprotamas situācijas. Jāpaiet laikam, lai saprastu, kā tas viss īsti strādā. Jo šobrīd ir tā, ka fluors ir aizliegts, bet kaut kāds minimāls līmenis tomēr pieļaujams. Fluoru pilnībā nomazgāt ir ļoti grūti, varbūt pat neiespējami. Piemēram, slēpju smērētāji mainīja visu savu inventāru, pirka jaunus darbarīkus, slotiņas un pārējo, jo vecās nevar izmantot, tajos ir palicis fluors. Tāpat bija jāmazgā arī slēpju konteineri, klipši. Ja pareizi saprotu, fluoru līdz šim iestrādāja slēpē arī rūpnieciski, tāpēc redzēs, kā viss notiks ar pārbaudēm," Eiduka neslēpj, ka pirms sezonas dalībniekiem vēl saglabājušās neskaidrības.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.