Augu spēks pavasarī ir milzīgs, un tas jāizmanto, ar dažādām zaļajām lapām papildinot savu ēdienkarti. Vienmuļībai te nebūs vietas, jo ēdamas ir bezmaz visas lapiņas, kas aug mauriņā: organismam vajadzīgo vitamīnu, mikroelementu jūra lauku cilvēkiem ir burtiski zem kājām vai rokas stiepiena attālumā.
Sastāvdaļu daudzums salātos nav noteikts – katrs liek pēc savas gaumes un garšas sajūtām. (Ne)zāles pievienojamas arī zupām, biezeņiem, mērcēm, zaļajiem kokteiļiem, uzberamas uz sviestmaizēm.
Pavasarī ēst tāpat vai pievienot ēdieniem var arī teju visu koku pumpurus, jaunās lapiņas un ziedus, tāpat kā redīsu, burkānu, biešu lapiņas.
Gaiļbiksīšu lapas (Primula veris L.)
Izcils C vitamīna avots – auga lapās tā ir pat vairāk nekā upenēs. Lapās ir hlorofils, karotīns, saponīni.Tās labi palīdz klepus un saaukstēšanās slimību, migrēnas, nervozitātes gadījumā. Ārstē iekaisumus, sirdi, palīdz pret mazasinību, galvassāpēm, uzlabo miegu, mazina vecuma roku un kāju trīci. Gaiļbiksītes ir divējādas: bālākiem un košākiem dzelteniem ziediņiem. Labākas ir otrās. Arī ziediņus var pielikt salātiem.
Lielās nātres lapas (Urtica dioica)
Vitamīnu bumba! A, B1, B2, B3, C, E, K vitamīna tajās gana, tāpat mikroelementu: dzelzs, cinka, selēna, vara, kalcija, silīcija. Lapās ir arī organiskās skābes, miecvielas, hlorofils, glikozīdi, flavonoīdi, tanīni, fitoncīdi.
Nātrēm piemīt tonizējoša un žulti dzenoša iedarbība, tāpēc tās ieteicams lietot aknu un žultspūšļa slimību gadījumā, arī pret mazasinību un kā asinis tīrošu līdzekli, nieru un urīnpūšļa iekaisuma, avitaminozes, prostatas, reimatisma gadījumā, vielmaiņas uzlabošanai, toksīnu izvadīšanai, pret kuņģa-zarnu trakta vainām.
Pirms pievienošanas salātiem dzēlīgās nātru lapiņas applaucē ar karstu ūdeni. Tās var neatdalīt no kātiņiem – arī tie ir ēdami.
Gārsa (Aegopodium podagraria)
Tā satur C vitamīnu, dzelzi, varu, titānu, mangānu, karotīnu, šķiedrvielas, olbaltumvielas, kumarīnu.Gārsu lieto reimatisma ārstēšanai, tā attīra organismu, uzlabo muskuļu un locītavu veselību, ir izcila sāļu izvadītāja – jau izsenis zināma un lietota kā podagras zāles. Augam piemīt gan nomierinošas, gan tonizējošas īpašības, pretsāpju un rētas dziedējoša iedarbība.
Parastā virza (Stellaria media)
Virzas lapiņas ir vienas no maigākajām, tās satur C vitamīnu, saponīniem līdzīgu vielu.Tās ieteicams ēst tiem, kam ir sirdsdarbības traucējumi.