Sunny 10.4 °C
S. 11.05
Karmena, Manfreds, Milda
SEKO MUMS
Reklāma
Pienenes.
Pienenes.
Foto: Valdis Semjonovs / Latvijas Mediji

Augu spēks pavasarī ir milzīgs, un tas jāizmanto, ar dažādām zaļajām lapām papildinot savu ēdienkarti. Vienmuļībai te nebūs vietas, jo ēdamas ir bezmaz visas lapiņas, kas aug mauriņā: organismam vajadzīgo vitamīnu, mikroelementu jūra lauku cilvēkiem ir burtiski zem kājām vai rokas stiepiena attālumā.

Reklāma

Sastāvdaļu daudzums salātos nav noteikts – katrs liek pēc savas gaumes un garšas sajūtām. (Ne)zāles pievienojamas arī zupām, biezeņiem, mērcēm, zaļajiem kokteiļiem, uzberamas uz sviestmaizēm. 

Pavasarī ēst tāpat vai pievienot ēdieniem var arī teju visu koku pumpurus, jaunās lapiņas un ziedus, tāpat kā redīsu, burkānu, biešu lapiņas.

Gaiļbiksīšu lapas (Primula veris L.)

Gaiļbiksīte (Primula veris L.).

Izcils C vitamīna avots – auga lapās tā ir pat vairāk nekā upenēs. Lapās ir hlorofils, karotīns, saponīni.Tās labi palīdz klepus un saaukstēšanās slimību, migrēnas, nervozitātes gadījumā. Ārstē iekaisumus, sirdi, palīdz pret mazasinību, galvassāpēm, uzlabo miegu, mazina vecuma roku un kāju trīci. Gaiļbiksītes ir divējādas: bālākiem un košākiem dzelteniem ziediņiem. Labākas ir otrās. Arī ziediņus var pielikt salātiem. 

Lielās nātres lapas (Urtica dioica)

Lielā nātre (Urtica dioica).

Vitamīnu bumba! A, B1, B2, B3, C, E, K vitamīna tajās gana, tāpat mikroelementu: dzelzs, cinka, selēna, vara, kalcija, silīcija. Lapās ir arī organiskās skābes, miecvielas, hlorofils, glikozīdi, flavonoīdi, tanīni, fitoncīdi. 

Nātrēm piemīt tonizējoša un žulti dzenoša iedarbība, tāpēc tās ieteicams lietot aknu un žultspūšļa slimību gadījumā, arī pret mazasinību un kā asinis tīrošu līdzekli, nieru un urīnpūšļa iekaisuma, avitaminozes, prostatas, reimatisma gadījumā, vielmaiņas uzlabošanai, toksīnu izvadīšanai, pret kuņģa-zarnu trakta vainām. 

Pirms pievienošanas salātiem dzēlīgās nātru lapiņas applaucē ar karstu ūdeni. Tās var neatdalīt no kātiņiem – arī tie ir ēdami.

Gārsa (Aegopodium podagraria)

Gārsa (Aegopodium podagraria).

Tā satur C vitamīnu, dzelzi, varu, titānu, mangānu, karotīnu, šķiedrvielas, olbaltumvielas, kumarīnu.Gārsu lieto reimatisma ārstēšanai, tā attīra organismu, uzlabo muskuļu un locītavu veselību, ir izcila sāļu izvadītāja – jau izsenis zināma un lietota kā podagras zāles. Augam piemīt gan nomierinošas, gan tonizējošas īpašības, pretsāpju un rētas dziedējoša iedarbība.

Parastā virza (Stellaria media)

Parastā virza (Stellaria media).

Virzas lapiņas ir vienas no maigākajām, tās satur C vitamīnu, saponīniem līdzīgu vielu.Tās ieteicams ēst tiem, kam ir sirdsdarbības traucējumi. 

Reklāma
Reklāma

Tautā pat mēdz teikt: ja katru dienu ēdīs virzu, atbrīvosies no sirdskaitēm. 

Virzu lieto arī pie aknu un plaušu slimībām. Pateicoties urīndzenošajām īpašībām, tā palīdz pret tūsku. 

Ceļtekas lapas (Plantago major)

Ceļteka (Plantago major)

Tās satur miecvielas, gļotvielas, daudz kālija, C, A, K vitamīnu, ēteriskās eļļas, saponīnus. Lieto elpošanas orgānu slimību dziedināšanai, kā asinstīrītāju, vispārēju spēcinošu līdzekli. Labi palīdz pret caureju, pie tūskas, kuņģa čūlas, akūtu un hronisku kuņģa un zarnu trakta slimību gadījumos. Rosina ēstgribu.

Pieneņu lapiņas (Taraxacum officinale)

Pieneņu lapiņas (Taraxacum officinale).

Satur organiskās skābes, rūgtos glikozīdus, saponīnus, holīnu, asparagīnu, C, A, B1 vitamīnu, dzelzi, fosforu, kalciju. Kālija tajās ir vairāk nekā banānos, lecitīna vairāk nekā sojā, dzelzs vairāk nekā spinātos, C vitamīna vairāk nekā citronos, karotinoīdu vairāk nekā burkānos.

Lietotas uzturā, tās novērš avitaminozi, uzlabo vielmaiņu, palīdz pārvarēt hronisku nogurumu, atjaunot spēkus, izvada no organisma toksīnus, pabaro ādu, stiprina, stimulē un tonizē nervu sistēmu, veicina locītavu sāpju mazināšanos pie podagras, normalizē apetīti, tām piemīt žulti dzenošas īpašības. Profilaktiskiem nolūkiem katru dienu iesaka apēst 5–10 pieneņu lapiņas.Ja kādam netīk lapiņu rūgtums, tās pirms ēšanas kādas 30 minūtes patur sālsūdenī.

Balanda (Chenopodium ambrosioides L.)

Balanda (Chenopodium ambrosioides L.)

Satur daudz A un C vitamīna, dzelzi, magniju, kalciju, karotīnu, saponīnus, askorbīnskābi, rutīnu.Balandu iesaka lietot organisma spēcināšanai pēc ilgstošas slimošanas, pie vitamīnu trūkuma. Augs ir bagāts ar proteīnu.

Sengrieķu ārsts Galēns uzskatījis, ka balanda pēc kaloritātes un uzturvērtības pielīdzināma dzīvnieku valsts produktiem. Tai nav ne īpašas smaržas, ne garšas, tāpēc tā ir lielisks dažādu salātu komponents.

Ložņu vārpata (Agropyron repens)

Ložņu vārpata (Agropyron repens).

Šī kaitinošā nezāle dārzā ir spēcinošs ēdams produkts. Biežāk tiek ēstas vārpatas saknes, taču vitamīniem un minerālvielām bagāti ir arī vārpatas zaļie dzinumi. Augu lieto reimatisma, diabēta gadījumā, kā atkrēpošanas, sviedrējošu, asinis tīrošu līdzekli, pret izsitumiem, liesas kaitēm. Lieto arī tuberkulozes, mazasinības gadījumā – vārpata ieteicama nīkulīgiem bērniem. 

Meža zaķskābene, zaķkāposts (Oxalis acetosella)

Meža zaķskābene, zaķkāposts (Oxalis acetosella).

Satur daudz C vitamīna, A un B6 vitamīnu, magniju, varu, dzelzi, kāliju, nedaudz enzīmu. Augs attīra un tonizē organismu. Tautas medicīnā lieto pret dzelteno kaiti, nefrītu, gremošanas traucējumiem, skorbutu, kā asinstīrītāju līdzekli, pret paaugstinātu ķermeņa temperatūru. Zaķkāpostus lieto tikai svaigus!

Tīruma kosa (Equisetum arvense L.)

Tīruma kosa (Equisetum arvense L.)

Jaunie kosas dzinumi satur daudz silīcija, kalciju, kāliju, C vitamīnu, karotīnu, saponīnus, sveķus, rūgtvielas, miecvielas, ābolskābi, skābeņskābi.Kosa stimulē sirds un plaušu darbību, palīdz no organisma izvadīt toksīnus un lieko šķidrumu, mazina cukura līmeni asinīs. Lieto pie astmas, locītavu reimatisma, urīnpūšļa un nieru iekaisumiem.

Parastais rasaskrēsliņš, raspodiņš (Alchemilla vulgaris)

Parastais rasaskrēsliņš, raspodiņš (Alchemilla vulgari).

Bagāts ar rūgtvielām, miecvielām, C vitamīnu.Tautas medicīnā vislabāk zināms kā izcils asinstīrītājs, sāpju remdētājs, pretaudzēju līdzeklis. Augu lieto arī kā savelkošu un diurētisku līdzekli, pie mazasinības, locītavu sāpēm, artēriju sklerozes, drudža, iekaisumiem, ginekoloģiskām kaitēm.

Reklāma
Reklāma
Reklāma
Reklāma
DDvestkopa

Dārzs un Daba vēstkopa

Pieraksties vēstkopai un saņem aktuālo dārza darbu kalendāru un rakstu izlasi katru nedēļu.

PIERAKSTIES ŠEIT

Dārzs un Daba vēstkopa

Pieraksties vēstkopai un saņem aktuālo dārza darbu kalendāru un rakstu izlasi katru nedēļu.

PIERAKSTIES ŠEIT
DĀRZS DABA
Reklāma