1924. gada 27. maijā. Pirms 100 gadiem Parīzē Latvijas futbola izlase nospēlēja savu pirmo un pagaidām vienīgo spēli kā olimpisko spēļu dalībniece.

Reklāma

Mačā pret Francijas izlasi VIII vasaras olimpisko spēļu laikā Latvijas komanda zaudēja ar rezultātu 0:7. "Mūsu komanda turējās diezgan dūšīgi, bet tai vēl lielā mērā trūkst veiklības, noteiktības un ātras apķērības situācijas izmantošanai, lai tiktu līdzi frančiem," lakonisku telegrammu no Parīzes atsūtīja "Jaunāko Ziņu" korespondents. 

Tā kā iespējas saņemt ātru un precīzu informāciju par rezultātu spēles dienā Latvijā bija diezgan ierobežotas, Rīgā attiecībā uz iznākumu līdz 27. maija pievakarei klīda dažādas baumas. 

Latvijas uzvarai lāgā neticēja neviens, tikai daži, atsaucoties uz privāti sūtītām telegrammām, apgalvoja, ka zaudēts esot ar 4:1, citi – ka ar 3:1. Pirmajiem ārzemju radioziņās uztvertajiem vēstījumiem par 0:7 neviens pat sākumā nav vēlējies ticēt. "Uzrisinājās jautājums, kas varētu būt par iemeslu tādam spēles iznākumam. Mūsu komanda nebija daudz vājāka par igauņiem un Francija nav taču stiprāka par Ziemeļameriku," sprieda "Jaunākās Ziņas". Tādas neticības pamatā bija 25. maija spēle, kad Igaunijas futbolisti olimpiādē bija zaudējuši ASV tikai ar 0:1. Tiesa, tajā pašā dienā Lietuva bija paspēlējusi Šveicei ar 0:9, taču līdzīgam scenārijam latviešu gadījumā līdzjutēji nebija gatavi uzreiz noticēt. "Kaut gan spēles iznākums mums nelabvēlīgs, tomēr jāsaka, ka mūsu komanda Latviju aizstāvējusi pret spēcīgo pretinieku samērā apmierinoši. Bet 

jāsaka atklāti, ka par zaudējumiem esam vainojami paši, jo līdz šim maz esam rūpējušies par sporta un fiziskās audzināšanas nostādīšanu valstī. 

Ja nerūpēsimies laikus, negūsim panākumus arī turpmāk," pauda laikraksts un secināja, ka starp Baltijas valstīm gatavākie starptautiskiem mačiem izrādījušies igauņi, kaut agrāk tā neesot šķitis. Jāpiebilst, ka Latvijas Futbola savienība bija izveidota vien 1920. gadā un latviešu futbolistiem trūka ārzemju pieredzes, ja neskaita pāris maču ar igauņiem. Izlases pamatu veidoja 1923. gada decembrī nodibinātais Rīgas futbola klubs "Rīga FK".

Latvijas Vēstnesis, 1924. gada 27. maijā

Rēzekne. Pilsētas robežu paplašināšanas dēļ draudēja iznīkt Garanču pamatskola. Šo skolu uzturēja apriņķis un to apmeklēja kā apriņķa, tā pilsētas iedzīvotāju bērni, pa lielākai daļai no teritorijas, kura galīgi pievienota pilsētai. Tādēļ apriņķa valde atteicās skolu tālāk uzturēt, bet pilsētas dome arī nevēlējās to ņemt savā pārziņā. Ap šo jautājumu karoja, sākot no pagājušā rudeņa, kamēr nu dome 14. maija sēdē tik nolēma uzņemt arī Garanču skolu pilsētas skolu tīklā un uzturēt to uz tādiem pat noteikumiem kā citas pamatskolas.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.