Ar stetoskopu kaklā vēl Saeimas tribīnē nekāpj, taču asinsspiediena mērītājs Līgai Kozlovskai deputātes kabinetā nolikts pa rokai. Pēc tautas kalpu cīniņiem komisijās un sēdēs viņa kāpj auto un dodas uz Balviem, kur jau gaida gan ģimenes ārstes prakses kolēģi un pacienti, gan pašas saime. Kā izdodas noturēties zirgā, kad tik daudz pavadu jāsatur rokā?
Biežāk un skaļāk Līgas Kozlovskas vārds līdz šim izskanējis kā Lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītājai, aizstāvot veselības jomas intereses. Taču arī Saeimas darbā viņa nav iesācēja, jo nepilnus pāris gadus sabijusi deputātes amatā 12. Saeimas sastāvā. Jaunajā sasaukumā vada Sabiedrības veselības apakškomisiju un sparīgi iestājas, kā pati saka, par savu mīļo nozari – veselības aprūpi.
Jauno veselības nozares budžetu nosaucāt par katastrofālu. Vai Balvos jums nejautā – Līga, mēs taču par tevi balsojām, bet naudas medicīnai ir vēl mazāk?
Pacienti un visi pārējie, ar kuriem novadā tiekos, man saka, Līga, tu gan esi malacis, tu cīnies kā zvērs.
Bet rezultātu nav.
Teikšu par 99%, ka caur visām mūsu nevalstisko organizāciju un opozīcijas aktivitātēm veselības aprūpei naudu iedos!
Ministru prezidents saka ko citu – viņš aicina uz reformām, efektivitātes uzlabošanu un veselības ministres Līgas Meņģelsones aicinājumu šogad ietaupīto naudu piešķirt veselības aprūpei nosauca par īdēšanu.
Lai Kariņš pats beidz īdēt un iet projām!
Vai efektivitāti nevajag uzlabot?
Vai ir runa par efektivitātes uzlabošanu ārsta darbam vai veselības rādītājiem? To nevar panākt bez finansējuma! Un reformas veselības aprūpē Latvijā ir notikušas nepārtraukti. Jau no 90. gadiem esmu bijusi darba grupās pie visiem ministriem, tāpēc varu arī pateikt, kā viņiem ir gājis vai negājis, un tikai divi bija kaut ko nedaudz panākuši – tagad jau nelaiķis Gundars Bērziņš un Anda Čakša, kad viņa darbojās kopā ar zaļajiem koalīcijā ar zemniekiem (Zaļajā partijā un Zaļo un zemnieku savienībā. – I. P.) un politiskais atbalsts nozarei bija daudz lielāks.
Kad pati gandrīz divus gadus biju 12. Saeimā deputāte, strādājām plecu pie pleca arī ar arodbiedrībām un mediķiem un panācām mediķiem algu pielikumu par 20%. Tas noturējās tikai vienu gadu, pēc tam ar 13. Saeimu viss aizgāja uz leju. Tā ir politiskā griba un izšķiršanās par prioritātēm, kur veselības aprūpe ir arī nacionālās drošības jautājuma sastāvdaļa.
Grūti iedomāties, ka esošā koalīcija nesaprot, ka naudas veselības aprūpei ir nepietiekami, jo, rēķinot piešķirto veselības budžeta naudu iepretim iekšzemes kopproduktam, atpaliekam arī no kaimiņiem igauņiem un lietuviešiem.
Viņi ļoti labi saprot, bet ir koalīcijas disciplīna, kas tiek diktēta no dažiem cilvēkiem valdībā, domāju, no premjera un arī finanšu ministra (Arvila Ašeradena. – I. P.), kuri iet roku rokā. Līdzīgi varu teikt par iepriekšējo finanšu ministru, tagad Saeimas Budžeta un finanšu komisijas vadītāju (Jāni Reiru. – I. P.), iespējams, ka viņš ir šajā komandā, kas ir pret veselības aprūpes finansējuma palielinājumu.