Asaris nebūt nav pēc izmēriem lielākā plēsīgā zivs, bet to agresīvā daba ķeršanu padara ļoti baudāmu. Ar šo zivi ir grūti dižoties cilvēkiem, kas nav makšķernieki, jo 40 cm asaris viņiem nešķiet nekas liels un dižens, savukārt makšķernieki saprot, cik liela kura zivs spēj izaugt, tāpēc laba izmēra asaris vienmēr ir novērtējams, jo tas nebūt nav biežs loms.

Šis raksts diez vai dos ko noderīgu pieredzējušiem makšķerniekiem, bet varbūt kāds, kas copēšanu sācis nesen, iegūs ko jaunu un ietaupīs naudu, pamēģinot kādu no mānekļiem, ko pieminēšu.

Ķeršanas variācijas ir ļoti plašas, jo asaris nesmādēs gan mikroskopisku tārpiņu, gan tajā pašā laikā arī droši var iekosties māneklī, kas ir divas reizes lielāks par pašu svītraino. Asari noteikti var atrast gandrīz jebkurā ūdenstilpē, kurā ziemā pietiek skābekļa, lai tas izdzīvotu.

Teorētiski šī varētu būt vieglākā tēma, par kuru runāt, taču tā nebūt nav, jo metožu un mānekļu veidu ir tik daudz, ka varētu sarakstīt grāmatu. Centīšos pēc iespējas kompaktāk ieskicēt, kā es tieku pie asariem, ne vienmēr tie ir kimlaki, bet, ja skaits ir liels, tad cope arī ir baudāma.

Silikons

Šis māneklis noteikti ir TOP1 visiem makšķerniekiem, ja runa ir par mērķtiecīgu asaru ķeršanu. Ir vairāki veidi, kā animēt silikonu, man noteikti labāk patīk džigs, tāpēc ka viss notiek nedaudz ātrāk kā ar dropšotu vai atvada sistēmu, taču bieži vien rezultatīvākas ir lēnās animācijas, kā atvada un dropšots. Man personīgi labāk strādā silikona mānekļi, kas imitē kādu mošķi, – LJ Ballist, Hogy Shrimp, Keitech Hog Impact un Larva, nu jau to ražo daudzi. Šī, protams, ir niecīga daļiņa, visu nav iespējams uzskaitīt! Mailes tipa silikons strādā ļoti labi, bet man ir pierādījies, ka to labāk iekāro asari, kas ienākuši no jūras. Noteikti var izmantot mazāka izmēra gumijas, tās dos vairāk copju un visbiežāk arī strādā labāk.

Šad tad piedalos kādos sētas mačos, tieši tādos, kur ieskaita tikai asarus, tad es izmantoju arī nimfas, māneklim ātri pienāk beigas, taču sacensībās jāiet uz pilnu banku. Svarīgi izmantot pēc iespējas vieglāku džiga galvu, lai māneklis lēnāk grimtu. Iesaku pirkt galvas, kurām nav resna tā vieta, kur silikons spraužas virsū galvas rajonā, nelielus mānekļus tas ātri saplēš un gumija gandrīz vienmēr slīd nost, tā vietā ir dažādas alternatīvas – atskabarga, maza spirāle vai jebkas cits, kas neplēš mānekli.

Māneklis ne vienmēr ir jāizmanto tāds, kā izņemts no iepakojuma, ļoti bieži ir nepieciešamas korekcijas, ja copes ir, bet zivs nesēžas virsū, tad mānekli vienmēr var samazināt. Piemēram, Ballistam noknieb pusi nost un atstāj tikai astes galu – strādās daudz labāk, kā likts. To pašu var darīt ar jebkuru mānekli, kam ir izjucis priekšgals, kur turas āķis, knieb nost bojāto posmu un makšķerē atkal. Ir speciāli lodāmuri, ar kuriem var remontēt silikona mānekļus, bet tas vairāk būs domāts lielākām gumijām, kuras maksā pietiekami daudz, lai būtu žēl izmest.

Gada siltajos mēnešos asari atrast ir visvieglāk, vakaros tas taisa lielus katlus, kur ielenc mazo zivi, tur arī viņu var aktīvi ķert ar dažādiem mānekļiem. Pēc pieredzes, nevajag mānekli mest pašā epicentrā, bet pāri tam un tad ievadīt to tur. Nereti ir kāds brīdis, kad pieslēdzas lielie asari, ja esi īstajā laikā un vietā, tad var tikt pie vairākiem batoniņiem, bet šis brīdis nav ilgs. Citā gadījumā asarus var meklēt uz reljefa izmaiņām un uz zāļu malas.

Arī džerks tiek uzkosts.

Bieži vien, lai atrastu zivi, izmantoju rotiņu, ar to daudz ātrāk var strādāt un ietaupīt laiku. Rotiņš vispār ir universāls māneklis, ar to var noķert jebkuru plēsēju. Nereti nelielu rotiņu ir grūti novadīt dziļākās vietās, tādos gadījumos var izmantot LJ Trian Blade Long, māneklim ir smaga serde, iet dziļāk un lido tālu. Spinner tail noteikti nav jaunums pasaulē, bet es šim māneklim noticēju tikai šajā vasarā un jau nožēloju, ka ne ātrāk. Asarim ļoti patīk, īpaši druknajiem. Šim māneklim ir arī priekšrocība – var vadīt ļoti lēni, un spēle ir laba, un metiens sanāk ļoti tāls, tāpēc iesaku nemest no sirds, ja aukla iet uz beigām. Bieži maziem šūpiņiem vai spineriem nomainu trijžuburi, lieku ziemas copei paredzētos trijžuburus ar acīti, bieži vien tas strādā labāk.

Nedaudz atkāpei, forelēm paredzētos šūpiņus aprīkoju ar tādu pašu āķi un ziemā bļitkoju, strādā ļoti labi! Katrā ziņā es eksperimentēju ļoti daudz un mainu mānekļus, kaut arī ķeras uz vienu konkrētu, bet pēc laika mainu, jo gribas kaut ko iemācīties.

Šogad vēlā pavasarī devos uz Ventu, kur bija ienācis asaris no jūras. Līdzi paņēmu draugu, kurš neticēja, kad pa ceļam stāstīju, lai gatavojas, jo copju būs daudz. Tā arī bija! Testam biju paņēmis līdzi One Sensoric Delikado kātu. Tā kā makšķerēju no krasta, bija nepieciešams garāks rīks, lai mānekli aizmestu vēlamajā attālumā. Šis kāts man ļoti patīk, jutīgs un met tālu. Iesaku neizmantot rupjāku pīto auklu par 0,10 mm, jo riņķi ir mazi, biezāka aukla neslīdēs tik labi cauri riņķiem.

Bet nu atpakaļ pie copes. Ķerot džigā, zivis bija, bet asaris bija tālākā distancē, tāpēc pārgājām uz dropšotu, un tas arī strādāja krietni labāk. Lai gan, pirms pārsējos, džigā uz Ballist paspēju noķert arī mēra zandartu, patīkams bonuss, kurš peldēja tālāk. Tā nu visu dienu strādājām +- 500 m garā līnijā, kā parasti, labāk strādāja violeta un visas motoreļļas krāsu variācijas. Tuvojoties dienas beigām, vēl dropšotā pieteicās skaista meža vimba, kātiņš lieliski padarīja savu darbu! Tā nu uz kūpinātavu brauca apmēram 20 asari, 300–500 gramu svarā, zivju skaits bija ļoti liels, tādas dienas ir fantastiskas.

Voblers

Rudenī ir līdzīgi kā ziemas sākumā uz ledus – kārtīgs asaris labprāt apēdīs lielu kumosu. Tad es vairāk strādāju ar vobleriem līdz 90 mm, biežāk līdz 80 mm – mailes tipa Zipbaits Orbit, Rigge, LJ Basara un it kā lašu copei paredzēto LJ Silver Shiner, ar šo pagājušajā rudenī noķēru trīs asarus virs kilograma. Voblerus tikai tvičoju, tas man strādā labāk, parasta ietīšana šķiet garlaicīga. Voblers ir ļoti zivīgs māneklis, bieži vien tieši viņš spēj paņemt zivi, kuru citi mānekļi nevar ieinteresēt. Iesaku nepirkt desmitiem lētu vobleru, bet labāk trīs dārgus, kuri tiešām strādās. Seklos ezeros iesaku pamēģināt mazus džerkus, kā LJ Original ARROW JERK 7S, šos džerkus sāku testēt tikai šā gada pavasarī – obligāti pamēģini, bez muldēšanas, esmu noķēris vismaz 100 līdakas un daudz labu asaru!

Un diena ir izdevusies.

Tieši tāpēc, ka asarus visbiežāk ķer ar nelieliem mānekļiem, to cope ir ļoti interesanta. Bieži trāpās dažādi bonusi, reizēm arī kāda baltā zivs iekāro asarim paredzēto mānekli. Un upē nekad nevar zināt, kas pieķersies!

Gatavojiet mērlentes, rudenī ķeras kimlaki!

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.