Šī jautājuma pētniecībai pievērsušies ekologi un biologi no Vaiomingas Universitātes. Sadarbojoties vairākām vides un pētniecības organizācijām, tapis D.E.E.R. (Deer-Elk Ecology Research) projekts, kura galvenais mērķis ir rast cēloņus tam, kādēļ pasliktinās melnastes briežu populācijas stāvoklis, ja tai līdzās mīt arī veselīga vapiti populācija.

Melnastes brieži ir Ziemeļamerikas rietumu reģiona neatņemama vides sastāvdaļa, kuras rūpīgā apsaimniekošanā ir iesaistīti mednieki. Pēdējo divu dekāžu laikā to populācija dažādu iemeslu dēļ samazinās, taču turpat mītošo vapitu skaits pieaug. 

Vapiti.

Projekta pētījumos atklājusies interesanta parādība – jo ciešākā saskarē ar vapitiem dzīvo brieži, jo mazākas ir tauku rezerves, ko briežu govis uzkrāj vasaras laikā. Šīm tauku rezervēm ir liela nozīme iespējamībā izdzīvot gada aukstajā periodā. Jo mazākas tauku rezerves, jo lielāka iespēja ziemā aiziet bojā. Savukārt pat piecu procentu svārstības ziemu pārdzīvojušo govju skaita ziņā var atstāt paliekošu iespaidu uz populācijas stāvokli. 

Augumā un svarā lielākie vapiti ir arī krietni adaptīvāki un daudz labāk spēj pielāgoties cilvēka izraisītajām vides izmaiņām, savukārt melnastes brieži ir jutīgāki pret pārmaiņām un daudz grūtāk iedzīvojas attīstītajos apgabalos. 

Daudzi pētnieku uzdotie jautājumi aizvien vēl paliek neatbildēti, taču pētniecība rit pilnā sparā un nākotnē iecerēts rast iemeslus šai problēmai un meklēt iespējamos risinājumus.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.