Apmeklētājiem jaunā ekspozīcija "pozitīva finanšu jautājuma risinājuma gadījumā" varētu būt pieejama 2025. gadā.

Reklāma

Oktobrī noslēgušies šogad izsludinātie dizaina metu konkursi par atjaunotajā Rīgas pilī iekārtojamajām Latvijas Nacionālā vēstures muzeja (LNVM) ekspozīcijām. Muzeja pārstāvji cer, ka nākamgad varēs, kaut pagaidām vēl ierobežoti, taču atgriezties vēsturiskajā mājvietā. Ja tā, apmeklētāji jaunās ekspozīcijas ieraudzīs 2025. gadā. Žūrija, kuru veidoja gan LNVM ļaudis, gan pieaicinātie speciālisti, par labāko ekspozīcijām "Livonijas pilis", "Sakrālā māksla" un "Rīgas pils vēsture", kā arī Latvijas vēstures pārskata pagaidu izstādei "Straumējot laiku" starp vairākiem pretendentiem atzinuši SIA "DJA" piedāvājumu.

Šī uzņēmuma izveidotājs ir arhitekts un dizainers Didzis Jaunzems. Kopējās minēto ekspozīciju dizaina un tehniskā projekta izstrādes un autoruzraudzības veikšanas izmaksas ir 347 tūkstoši eiro bez PVN. Dizaina projektus izstrādās līdz gada beigām, bet 2024. gada pirmajā pusē plāno pabeigt ekspozīciju tehniskos projektus. Tad izsludinās iepirkumu ekspozīciju ražošanai un iekārtošanai, lai 2024. gada beigās sāktu iecerētā īstenošanu.

"Rīgas pils kastelas korpusa pagrabā būs "Livonijas pilis", otrā stāva atjaunotajā pils kapelā pamatā paredzēta "Sakrālā māksla" un blakus zālē, remterī jeb ordeņmestra ēdamtelpā, ar to savienotā nelielā ekspozīcija "Rīgas pils vēsture". Trešā stāva nosacīti nav, jo šajā korpusā pēc starpstāvu pārsegumu izņemšanas ir septiņus metrus augsti griesti. 

Ceturtajā stāvā, kamēr mūsu rīcībā vēl nav visu iecerēto telpu, atradīsies pamatekspozīciju aizvietojošais Latvijas vēstures pārskats "Straumējot laiku"," 

skaidro LNVM direktora vietnieks zinātniskajā darbā Toms Ķikuts. Pirmajā stāvā būs muzeja apmeklētāju apkalpošanas zona – vestibils, suvenīru veikals un tamlīdzīgi. Ievākšanās notiks tad, kad beigsies Rīgas pils kastelas restaurācijas un pārbūves pirmās un otrās kārtas darbi, kas jau tuvojas noslēgumam.

LNVM ekspozīcija "Sakrālā māksla" atradīsies atjaunotajā Rīgas pils kapelā.

"Livonijas pilis" plānotas 530 kvadrātmetru plašajā pagrabstāvā, jo tā ir autentiska, tematam piemērota vide. Ekspozīcija vēstīs par senās Livonijas pilīm, to veidošanās vēsturi, attīstību, militāro, sociālekonomisko un politisko lomu, saimniecību un sadzīvi. Rīgas pils vēsture no 16. līdz 21. gadsimtam te netiks skatīta, jo tai, kā minēts, paredzēta atsevišķa, lielākoties multimediāla, ekspozīcija otrajā stāvā līdzās stāstam par sakrālo mākslu Latvijā. Kā norādījusi LNVM Izglītības un komunikācijas departamenta vadītāja Astrīda Burbicka: "Ekspozīciju "Sakrālā māksla" veidos divas tematiski vienotas, bet pieejas un izklāsta ziņā atšķirīgas daļas: 

atjaunotajā autentiskajā 16. gadsimta kapelā tiks izvietoti sakrālās tēlniecības un glezniecības darbi no Latvijas baznīcām, bet sakristejā līdzās kapelai būs apskatāmi sakrālie simboli un atribūti mākslā." 

Kas attiecas uz Latvijas vēstures pagaidu izstādi ceturtajā stāvā, Toms Ķikuts teic, ka tā tur būs vēl "saspiestāka" nekā tagad LNVM pagaidu mājvietā Brīvības bulvārī 32 un tāda būs līdz brīdim, kamēr muzejs nesaņems pārējās tam domātās pils senākās daļas – kastelas – telpas pienācīgi plašai ekspozīcijai: "Mēs vēl nezinām, kad tas būs. Tie droši vien būs kādi astoņi, desmit gadi. Kad šoruden noslēgsies Rīgas pils kastelas pirmās un otrās kārtas rekonstrukcijas un restaurācijas būvdarbi, muzejam nodos telpas 4300 kvadrātmetru platībā, kas ir aptuveni 35% no kopējās 11 600 kvadrātmetru muzejam paredzētās platības. Pārējā pils daļa kopš 2013. gada ugunsgrēka ir neapdzīvota un nerestaurēta. Bet galvenās muzeja funkcijas varēsim nodrošināt tikai pēc trešās rekonstrukcijas kārtas – tā būs Latvijas vēstures pamatekspozīcija, mainīgo izstāžu zāles, muzeja veikals, kafejnīca, konferenču zāle."

Muzeja direktors Arnis Radiņš iepriekš izteicies, ka pils ekspozīcijas atvēršana apmeklētājiem 2025. gadā varētu notikt "pozitīva finanšu jautājuma risinājuma gadījumā". Jautāts, vai ir šaubas par solītā finansējuma piešķiršanu, LNVM direktora vietnieks zinātniskajā darbā Ķikuts pauda: "Situācija ir tāda, ka budžeta dokumentos 2023.–2025. gadam mums ir 1,78 miljoni eiro, lai sāktu ekspozīcijas dizaina tehnisko projektēšanu, telpu funkcionālo aprīkošanu un daļēji arī ekspozīciju tehnisko sagatavošanu un izbūvi. Lai 2025. gadā pabeigtu ekspozīciju iekārtošanu, papildus nepieciešami vēl 2,89 miljoni eiro. Finansējumu ekspozīcijas izbūvei esam vairākkārt prasījuši, taču budžeta plānā tas nav iezīmēts. Tātad nākamgad vēl ilgs projektēšana, bet tad 2025. gada budžetā jau vajadzētu skaitļus, lai projekta izbūvi finansētu."

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.