Izdevniecība "Latvijas Mediji" laidusi klajā noslēpumainā autora Anša Burkes grāmatu “Latvietis krievos. Atmiņu ainas par sajūtām okupantu armijā, 1974–1976, 1985”. Māksliniece - Aija Andžāne.

Reklāma

Ansis Burke, kurš reiz izdevniecības “Latvijas Mediji” redakcijā ieradās ar pamatīgu manuskriptu – viņš nolēma publicēt savas atmiņas par dienestu padomju armijā, kur klāt vijās gan labi zināmās patiesības un fakti, gan arī viņa individuālie novērojumi. Neparasti bija tas, ka Ansis Burke, būdams armijas kinomehāniķis un fotogrāfs, ir pieredzējis vairāk nekā ierindas karavīrs. Fotogrāfa pienākumu veikšana viņam ļāva būt klāt dažādos interesantos, arī vēsturiskos notikumos. A. Burkem nevajadzēja (vismaz tādā apjomā kā ierindas karavīriem) nodarboties ar ierindas apmācību, militārās profesijas apgūšanu. Militāro mācību, personīgā ieroča apkopes, vispārējā dežūras dienesta, ēdināšanas un citu ikdienišķu armijas dzīves apgrūtinājumu kontekstā viņa dzīve armijā bija citāda.

Karavīri ierindā.

Topošajā grāmatā autora saistošo un brīžiem nesaudzīgo, aso stāstījumu papildina plašs fotogrāfiju klāsts. Turklāt, kā zināms, vairumam armijā dienējušo fotogrāfiskās liecības no dienesta gadiem ir sižetiski ļoti ierobežotas un to ir skaitliski nedaudz. Anša Burkes gadījumā fotoliecības ir unikālas arī tāpēc, ka tās nebija nemaz tik viegli iznest no dienesta vietas, tomēr autors bija pielietojis dažādas tīri birokrātiskas viltības. Izdevniecība “Latvijas Mediji” grāmatā iekļāva tikai nelielu daļu no bagātīgā un vērtīgā materiāla, ļaujot autora balsij runāt skaļi izteiksmīgākajos attēlos un skarbos vārdos.

Anša Burkes grāmata “Latvietis krievos. Atmiņu ainas par sajūtām okupantu armijā, 1974–1976, 1985”.

"Kas raksturoja padomju armiju latviešu jauniesauktā acīs? 70. un 80. gados armija tikai nedaudz simbolizēja padomju vīrieša maskulinitāti. Pilnīgi noteikti vairumam tas nesaistījās ar "patriotisku pienākumu". 

Anša Burkes atmiņas par viņa dienesta gadiem sniedz spilgtu liecību par Kuldīgas jauniesauktā gaitām karaspēka daļā tālajā Vidusāzijā. 

Atklāti, kritiski un ar pārsteidzošu detaļu bagātību autors sniedz krāsainu un, varētu teikt, piedzīvojumiem bagātīgu aprakstu par "saviem diviem gadiem". Vairumu armijas laiku raksturoja rutīna, diena pēc dienas atkārtojās. Atceroties savas un citu gaitas, varu droši apgalvot, ka A. Burkem bija laimējies ar dienesta specialitāti. Būdams fotogrāfs, viņš varēja būt klāt dažādos interesantos, arī vēsturiskos notikumos," tā Dr. hist. Valters Ščerbinskis.

Aptauja

Cik bieži lasi/klausies tiešsaistes mediju LASI.LV?

KONTEKSTS

Grāmatu izdevniecība "Latvijas Mediji" darbu sāka 1998. gadā ar latviešu rakstnieka Vladimira Kaijaka romānu "Enijas bize". Oriģinālliteratūra allaž ir bijusi izdevniecības galvenais stūrakmens un veiksmes stāsts. Vairāki romāni saņēmuši "Lielo lasītāju balvu". Šodien izdevniecība "Latvijas Mediji" piedāvā oriģinālo un tulkoto literatūru, vēsturi un dokumentālo literatūru, praktiskās grāmatas, gadagrāmatas, kalendārus, bērnu grāmatas. Katru gadu izdevniecība lasītāju rokās nodod vairāk nekā 100 dažādu nosaukumu darbus.

Jaunākās grāmatas meklē izdevniecības veikalā šeit