Lai gan vizītes pie veterinārārsta ir neatņemama mājdzīvnieka aprūpes daļa, tā bieži vien rada lielu stresu gan pašam dzīvniekam, gan tā saimniekam. Dažkārt bailes un satraukums var pāraugt agresīvā uzvedībā, radot sarežģījumus nepieciešamo medicīnisko manipulāciju veikšanai. Ja arī tu esi saskāries ar situāciju, kad mīlulis vizītes laikā kļūst bailīgs vai pat aizsargājas, ir svarīgi zināt, kā rīkoties.
Par to, kā profesionāla veterinārā klīnika risina šādas situācijas un kā saimnieks var palīdzēt mazināt stresu savam mīlulim – ar padomiem dalās Dino Zoo veterinārās klīnikas vadītāja, veterinārārste Kristīne Dumpe-Siļķe.
Agresijas pazīmes: kā atpazīt, ka mīlulim vizīte rada stresu?
Lai spētu laikus reaģēt un palīdzēt savam mīlulim, vispirms ir jāiemācās atpazīt stresa un baiļu pazīmes. Dzīvnieka ķermeņa valoda sniedz skaidrus signālus, kurus nedrīkst ignorēt.
Jautājums: Sāksim ar pašu pamatu. Kādas ir tās pirmās pazīmes, kas veterinārārstam un saimniekam ļauj noprast, ka dzīvnieks vizītes laikā jūt lielu stresu un varētu reaģēt agresīvi?
Kristīne Dumpe-Siļķe: Dzīvnieku ķermeņa valoda pasaka ļoti daudz, taču suņiem un kaķiem stresa pazīmes var atšķirties. Suņiem raksturīgie signāli:
- pastiprināta elsošana un saspringta, stīva ķermeņa poza;
- ausis, kas atliektas atpakaļ vai ir saspringti vērstas uz priekšu;
- rūkšana, riešana un lūpu atvilkšana, atsedzot zobus;
- aste, kas ir vai nu augstu pacelta un stīva, vai, gluži pretēji, ievilkta starp kājām;
- sacēlies apmatojums uz muguras un skausta;
- atteikšanās kustēties vai izteikti mēģinājumi bēgt.
Kaķiem raksturīgie signāli:
- ausis, kas ir pieplacinātas, vērstas uz sāniem vai atpakaļ;
- ievērojami paplašinātas acu zīlītes;
- šņākšana, spļaušana vai rūkšana;
- satrauktas un asas astes kustības;
- pēkšņa agresija, mēģinot dzīvniekam pieskarties vai pietuvoties.
Bailes, sāpes vai raksturs? Agresijas patiesie cēloņi
Izpratne par agresijas cēloņiem ir pirmais solis ceļā uz veiksmīgu risinājumu. Visbiežāk dzīvnieka uzvedības pamatā nav “slikts raksturs” , bet gan konkrēti iemesli, kurus iespējams novērst.
Kad agresijas pazīmes ir atpazītas, ir svarīgi saprast to cēloņus. Kas jūsu praksē ir biežākie iemesli šādai uzvedībai – vai tās ir bailes, sāpes, vai tomēr rakstura iezīmes?
Kristīne Dumpe-Siļķe: Visbiežāk agresija nav ļaunprātīga, bet gan aizsargreakcija. Galvenais iemesls ir bailes – dzīvnieks nonāk svešā vidē ar nepazīstamām smakām un skaņām, kas rada apdraudējuma sajūtu. Otrs ļoti biežs cēlonis ir sāpes. Pat vismierīgākais mīlulis var ieķert vai reaģēt ar skaļu rējienu vai šņācienu, ja tam pieskaras sāpīgai vietai.
Agresijas pamatā var būt arī nepietiekama socializācija vai negatīva pagātnes pieredze, piemēram, dzīvniekiem, kas nākuši no patversmes vai ielas. Dzīvnieki, kuri nav pieraduši pie